SEM چیست؟ تفاوت میان SEM و SEO در چیست؟

فهرست مطلب

عبارات SEO و SEM در مورد موتورهای جستجو زیاد به کار برده می شوند. بسیاری از افراد معنای دقیق این دو عبارت و تفاوت آنها را نمی دانند. در این مقاله قصد داریم به معرفی این دو عبارت بپردازیم و ویژگی های آنها را با هم بررسی کنیم. در ابتدا به تعریف واژه های فوق می پردازیم.

تفاوت میان SEM و SEO

عبارات SEO و SEM در مورد موتورهای جستجو زیاد استفاده می شوند. بسیاری از افراد معنای دقیق این دو عبارت و تفاوت آنها را نمی دانند.

در این مقاله قصد داریم به معرفی این دو عبارت بپردازیم و ویژگی های آنها را با هم بررسی کنیم. در ابتدا به تعریف واژه های فوق می پردازیم.

– بهینه سازی سایت SEO= Search Engine Optimization

بهینه سازی سایت یا همان seo به مجموعه اقداماتی گفته می شود که باید بر روی سایت انجام دهید تا باعث بالا رفتن افزایش بازدید سایت از طریق موتورهای جستجو گردد. SEO در واقع اصلاح کدها، استخراج کلمات کلیدی، تولید محتوای سایت، ایجاد لینکها و … را شامل می شود.

– بازاریابی در موتورهای جستجو SEM= Search Engine Marketing

SEM به فارسی معادل عبارت بازاریابی در موتورهای جستجو است و واژه ای کلی تر از بهینه سازی سایت می باشد و باعث بالارفتن فروش در سایت توسط موتورهای جستجوگر می شود. در واقع  بازاریابی به کمک موتورهای جستجو می باشد که خود شامل دو بخش است: بهینه سازی سایت و تبلیغات کلیکی در موتورهای جستجو یا PPC که مخفف عبارت Pay per ClicK است.

از شیوه های دیگر افزایش بازدیدکنندگان سایت تبلیغات کلیکی PPC می باشد. که با استفاده از طرحی بنر است و براساس کلیک سنجیده می شود و مبلغ پرداختی به سیستم Adwords گوگل بصورت دلار می باشد و با توجه به اینکه هزینه دلار شناور است، هزینه این روش نیز متغیر می باشد. در واقع SEM شامل دو بخشSEO و PPC است.

روش های بازاریابی موتورهای جستجو

•    تبلیغات پرداختی به ازای کلیک یا PPC

این روش که درواقع pay per click نام دارد، به ازای کلیک کاربران برای شما هزینه در بر خواهد داشت. این روش از گران‌ترین روش‌ها در SEM است و طرفداران زیادی دارد. اجرای این روش بدین صورت است که شما بودجه موردنظر خود را برای تبلیغ و کلمه کلیدی معین می‌کنید، سپس به ازای بازدیدکنندگان سایتتان از طریق کلیک، از حساب شما پول کسر می‌شود. مثلا برای واژه خدمات منزل، ممکن است هزینه حدود ۲ دلار باشد و شما باید بودجه خود را بر اساس این نرخ تعیین کنید.

– مزایای تبلیغات کلیکی PPC

در مقایسه بین SEO تنها و PPC، سرعت بالای PPC در نتیجه گیری بسیار چشمگیر است. اگر شما میخواهید سریع پیشرفت کنید و نیاز به بازدیدکنندگان زیادی در زمان کوتاهی دارید با پرداخت هزینه آن به هدف خود خواهید رسید ولی در SEO شما نیاز به صبر و زمان بیشتری برای کسب موفقیت دارید.

– معایب تبلیغات کلیکی PPC

شاید بتوان عمده ترین دلیل که باعث بشود از معایب این روش محسوب گردد این است که مشتریان باید آن چیزی را که در گوگل سرچ کرده اند را بیایند و شما در حد چند ثانیه زمان نیاز دارید تا مشتری خود را جذب کنید بنابراین این زمان اندک شما را مجبور می سازد تا کلیه جوانب را برای جذب مشتری در نظر بگیرید. در ضمن این کار نیاز به بازدید روزانه و مستمر دارد و اینکار ممکن در طول رز وقت زیادی را از شما بگیرد. همچنین هزینه ای که پرداخت می کنید به ازا کلیک کاربران است و در کلمات با رقابت بالا هزینه فوق می تواند قابل توجه باشد و بخصوص اگر نرخ تبدیل مناسبی بر روی سایت خود نداشته باشید عملا بودجه زیادی برای دریافت مشتری جدید باید هزینه کنید.

 

•    تبلیغات پرداختی به ازای هر کلیک CPC

این روش شباهت بسیار زیادی به PPC دارد و مخفف Cost Per Click است و برای تبلیغات بنری استفاده می‌شود. در این روش پرداختی، بابت تعداد کلیک‌های هر بنر، هزینه پرداخت می‌شود.

تفاوت CPC و PPC

تمایز قائل شدن بین این دو روش بسیار سخت است و اغلب یه جای یکدیگر استفاده می‌شوند. زمانی که شما قصد راه‌اندازی یک کمپین تبلیغاتی دیجیتال را دارید، اگر هزینه را بر اساس تعداد کلیک روی کلمات کلیدی، بنرها و… پرداخت کنید، شیوه پرداختی شما PPC خواهد بود؛ اما اگر به تبلیغ‌کنندگان مختلف هزینه‌های مختلفی را بابت کلمات کلیدی مختلف پرداخت کنید، هر کلیک هزینه جداگانه‌ای دارد. این روش CPC نام دارد. PPC عملکرد پرداخت در کمپین تبلیغاتی است و CPC  معیاری برای هزینه هر کلیک در کمپین تبلیغاتی شماست.

•    تبلیغات بر اساس هر هزار نمایش CPM

گاهی می‌توانید عدد بزرگ‌تری را به عنوان هدف خود در نظر بگیرید، مثلا هزار کلیک برای یک بنر را به صاحبان سایت‌های تبلیغی، سفارش بدهید. در این صورت، شما روش Coset Per Thousand را از میان روش‌های SEM برای تبلیغات استفاده کرده‌اید. نمونه پرکاربرد این روش را حتما در تبلیغات شبکه‌های اجتماعی مخصوصا اینستاگرام و تلگرام دیده‌اید. مثلا شما می‌توانید ویدیوی خود را در یکی از حساب‌های کاربری پرمخاطب اینستاگرام قرار دهید یا از اینفلوئنسرها بخواهید برای شما تبلیغ کنند و بابت هر هزار بازدید، هزینه را به آن‌ها پرداخت کنید.

•    تبلیغات به روش CPA

تصور کنید شما صاحب یک اپلیکیشن هستید و می‌خواهید حدود ۳۰۰۰ مشتری داشته باشید. می‌توانید بر اساس تعداد نصب، قرارداد خود را تهیه نمایید. یعنی هر تعداد نصب، برای شما هزینه‌ای در بر خواهد داشت. به این روش Cash Per Action می‌گویند که یک معیار تبلیغتی مبتنی بر عملکرد است. این روش تقریبا بدون ریسک است و موجب بازگشت سرمایه شما می‌شود.

•    بازاریابی به شیوه CTR

در این روش، تعداد کاربران بازدیدکننده سایت بر تعداد کلیک‌های یک آگهی تقسیم می‌شود و بابت هر کلیک، مبلغی پرداخت می‌شود. این روش پرکاربرد است و میزان موفقیت کمپین‌های تبلیغی را نشان می دهد. مثلا اگر یک ویدیوی تبلیغی ۱۰۰ بار دیده شود و یک نفر روی آن کلیک کند، نرخ CTR یک درصد بوده است. در واقع هر بار که ویدیوی شما دیده شود، Impression ویدئوی شما بیشتر می‌شود اما نرخ CTR با Impression  تفاوت دارد.

در SEM سایت شما باید از نظر محتوا، زیبایی و نحوه ارائه آماده حضور بازدیدکنندگان باشد در غیر اینصورت به سرعت فراموش شده و یا بعنوان سایتی نامناسب در ذهن آنها باقی خواهید ماند.

 

۵ استراتژی مهم SEM شامل موارد زیر است:

۱. بازاریابی محتوا: بازاریابی محتوا شیوه ای است که در آن با تولید متن، عکس، ویدیو و دیگر موارد بصری که به ترغیب بازدیدکنندگان سایت می پردازیم.

۲. تبلیغات کلیکی (PPC): روشی برای افزایش ترافیک سایت در موتورهای جستجو، شبکه‌‌های اجتماعی و سایت‌های معتبر جهانی به شمار می آید . تبلیغات کلیکی با استفاده از طراحی بنر است و براساس کلیک سنجیده می شود و مبلغ پرداختی به سیستم Adwords گوگل به صورت دلار در نظر گرفته می‌شود و با توجه به اینکه هزینه دلار شناور است، هزینه آن نیز متغیر است.

۳. بازاریابی شبکه‌های اجتماعی: ایجاد پروفایل‌های رایگان در شبکه های اجتماعی برای کسب و کارتان باعث اعتماد کاربران و افزایش اعتبار سایت می شود.

۴. بازاریابی ایمیلی: با ارسال پیام‌های مفید به گیرندگان واجد شرایط که می‌خواهند از شما اطلاعات کسب کنند و تبدیل آن‌ها به درآمد می شوید.

۵. بهینه‌سازی نرخ تبدیل (CRO): بهینه‌سازی نرخ تبدیل یک راهکار ساختاری و سازمان یافته برای تقویت عملکرد سایت شما و افزایش کسب درآمد محسوب می‌شود.

 

– تفاوت SEM  با دیگر روش‏های بازاریابی

– هزینه این روش نسبت به دیگر روشها پایین ولی کارایی بالایی دارد.

– در سریعترین زمانیکه مشتری به دنبال جنس مورد نظر خود می گردد میتواند محصول مورد نظر خود را سریعتر و راحت تر یافت کند.

– از دیگر مزایای ان میتوان به بازاریابی همیشه فعال نام برد.

– می توان نوعی بازاریابی بین المللی به حساب آورد.

– اول SEO بعد SEM

هیچ استراتژی SEM ای بدون SEO مناسب موفق نخواهد بود. با توجه به اینکه SEO به معنی آماده سازی سایت هم برای بازدیدکنندگان و هم موتورهای جستجو است شاید به تنهایی برای یک سایت کافی باشد. با این حال اگر شما توان مالی کافی برای SEM را دارید، ابتدا SEO سایت خود را آماده کنید.

در صورتی که شما بر روی SEO سایت خود تمرکز کنید و در نتایج گوگل نتیجه کسب کنید، هیچ مبلغ مستقیمی را به موتورهای جستجو پرداخت نمی کنید و در واقع هزینه تبلیغات مستقیم شما صفر خواهد بود. از طرف دیگر افرادی که بر روی نتایج گوگل کلیک می کنند از نظر آماری بیشتر از افرادی است که بر روی تبلیغات کلیک می کنند، نسبت PPC و SEO به طور متوسط ۳۰ به ۷۰ است.

در حالت عادی برای اکثر کسب و کارهای اینترنتی پیشنهاد می شود که از هر دو روش به صورت همزمان استفاده کنند، بخصوص اگر نرخ تبدیل سایت خود را بهبود داده باشند.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

4.3/5

برای دوستانتان ارسال کنید

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print
Share on email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با شما تماس خواهیم گرفت

Something isn’t Clear?


Feel free to contact me, and I will be more than happy to answer all of your questions.

با شما تماس خواهیم گرفت