Link Juice (لینک جویس) چیست؟

فهرست مطلب

Link Juice  چیست ؟

Link Juice (لینک جویس) یک اصطلاح در سئو است که به معنی انتقال ارزش یک صفحه (Page Authority) ، از طریق لینک به منابع داخلی و خارجی به یک صفحه مشخص دیگر است. به گفته موتور جستجوی گوگل، استفاده از لینک های با کیفیت بالا میتواند عاملی برای رتبه بندی بالا در این موتور جستجو باشد.

این قدرت به عنوان، رای دادن به یک پیشنهاد برای سایت شما، تفسیر می‌شود و یکی از فاکتورهای بسیار مهم در تخمین رتبه سایت شما در جستجوها می‌‌باشد. راه های بسیاری از طریق تلاش های مستقیم و غیر مستقیم برای بدست آوردن لینک از وب وجود دارد. تلاش های مستقیم به استراتژی های ایجاد لینک، از جمله به اشتراک گذاری اسناد، بازاریابی رسانه های اجتماعی، انتشار مطبوعات و موارد دیگر اشاره دارد. تلاش های غیرمستقیم از ارائه مطالب عالی (مانند راهنماها و انفورماتیک) در سایت شما به دست می آید. قرار دادن محتوای خوب در سایت باعث می شود که خوانندگان آن را در فضای وب به اشتراک بگذارند. و این  Link Juiceها در توانایی‌ها متفاوت هستند و به سایتی که به شما لینک داده است بستگی دارند .

 

پیج رنک گوگل Google PageRank چیست ؟

گوگل برای هر صفحه از وبسایت، بر اساس کیفیت محتوا، تعداد ورودی از گوگل یا تعداد بک لینک های با ارزشی که به آن صفحه شده اند امتیازی را در نظر می گیرد.

وبسمترانی که قبل از سال ۲۰۰۷ در زمینه وب فعالیت داشتند به خوبی با پیج رنک آشنایی دارند، اما بعد از آمدن الگوریتم های جدید پیج رنک گوگل تقریبا کمی کمرنگ تر شد. اما به گفته گوگل هنوز با ارزش است.

اما رابطه ای که بین Link Juice و PageRank گوگل وجود دارد این است که هر دو به یک صورت و یک روش کار می کنند. بدین صورت که اگر شما از یک صفحه از سایت به یک صفحه دیگر و یا صفحه ای از سایت دیگر لینک دهید، مقداری از ارزش صفحه شما به صفحه ای که به آن لینک داده اید انتقال می یابد.

انتقال میزان این ارزش همانند تصویر زیر، نسبت به لینک های معمولی و DoFollow متغیر است :

 

پیج رنک گوگل Google PageRank

 

نقش لینک nofollow و Dofollow  در تعیین  Link Juice

به کمک دو ویژگی (nofollow و Dofollow ) میتوانید به موتور های جستجو بگویید کدام لینک را دنبال کنند و کدام لینک را دنبال نکنند. طبیعتا وقتی از تگ نوفالو اسفاده می کنید، بدین معناست که نمی خواهید بخشی از ارزش صفحه به لینک مورد نظر انتقال داده شود. با این کار موتور جستجو از تصمیم شما با خبر شده و به شکل زیر رفتار می کند:

 

نقش لینک nofollow و Dofollow

روند Link Juice چگونه است ؟

فرض کنید که دو سایت A و B  دارید. اگر تمام فاکتور های رتبه بندی دیگر را ثابت بگیریم و سایت A دارای یک لینک باشد و سایت B هیچ لینکی نداشته باشد، در این حالت سایت A در نتایج جستجو در رتبه بالاتری را به خود اختصاص می دهد. اگر سایت B هم یک لینک دریافت کند چه اتفاقی رخ میدهد؟

این به تعداد Juice هایی که از آنها گذر کرده اند بستگی دارد. به تصویر زیر نگاه کنید. سایت Aچهار لینک دریافت کرده است در حالی که دو سایت برایB  وجود دارد. تمام سایت های مرتبط از سایت های دیگر Link  Juice را دریافت خواهند کرد. زمانی که A از سایت های بیشتری لینک دریافت کند، Link Juice بیشتری برای انتقال به A وجود دارد و طبیعتا در نتایج جستجو نسبت به B در رتبه بالاتری قرار خواهد گرفت .

نکته : در این مثال توانایی سایت های مرتبط یکسان فرض شده است .

PageRank sculpting

این برای بودن در حالتی مورد استفاده قرار میگیرد که صفت های nofollow میتوانستند برای جلوگیری از خسارت های Link Juice  مورد استفاده قرار گیرند. این پردازش نام PageRank sculpting شناخته می‌شود. این برای اداره کردن Link Juice بطوری که جریان آن در صفحات خاص از یک سایت متمرکز شود ، به جای گسترش آنها به طور مساوی در همه صفحات، صورت گرفت. برای درک این مسئله به تصویر زیر نگاهی داشته باشید .
در تصویر اول ، همان طور که مشاهد میکنید با لینک‌های dofollow ، جابجایی Link Juice بین تمام لینک های بیرون رونده از یک سایت به طور مساوی توزیع شده است .

PageRank sculpting

 

PageRank sculpting زمانی امکان پذیر است که مدیر سایت یک ویژگی nofollow به یکی از لینک های بیرون رونده اضافه کند، که این بدان معناست که Link Juice به سایت هایی که nofollowed هستند منتقل نمیشوند، اما در دیگر لینک های بیرون رونده توزیع می‌شوند، که این امر در تصویر زیر نمایش داده شده است

PageRank sculpting

که این دیگر صحیح نمی باشد. حال، بی اهمیت به nofollow بودن یا نبودن، بصورت نرمال و معمولی جابه جا می‌شود . شما در تصویر زیر مشاهده میکنید که سایت ، Link Juice خود را بطور مساوی بین هر سه سایت توزیغ کرده است ، اما تفاوت در این است که لینک های nofollow این را دریافت نمی‌کنند .

 

PageRank sculpting

پس بعد از این مورد ، شما باید در مورد هدر رفت Link Juice صفحه Home خود به لینک های nofollow موجود در footer و sidebar سایت خود ، نگران باشید. بهترین کار و تمرین برای این ، متوقف کردن جریان  Link Juice به کامنتهای spam و لینک های ارسالی به بلاگ، با استفاده از صفت nofollow است. برعکس این، زمانی که این به یک لینک داخلی از سایت، می‌آید ، بهتر است که تمرین کنید که اجازه دهید جریان طبیعی Link Juice برقرار باشد .
Link Juice  با صفحات پر بازدید شما همانند  HomePage،  قابل بدست آوردن و توزیع است .

Link Juice  ای که از سایت شما عبور میکند زمانی موثر است که فرم زیر را داشته باشد :

 • صفحاتی با محتوای یکسان با سایت شما
  • صفحاتی که PageRank آنها بالا است .
  • صفحاتی که لینک های خروجی کمی دارند .
  • صفحاتی که شامل محتوای با کیفیت هستند .
  • صفحاتی که در بالایSERP ظاهر می‌شوند .
  • صفحاتی با محتوای تولید شده توسط کاربران .

Link Juice  ای که از سایت شما عبور میکند زمانی موثر نیست که فرم زیر را داشته باشد :

 • صفحاتی که لینک های nofollow به سایت شما دارند .
  • صفحات با محتوای بی ربط .
  • صفحاتی که دارای تعداد زیادی لینک هستند ، برای مثال ، لینک های تبلیغاتی یا لینک های سایت های گسترده .
  • صفحاتی که در جستجو index جگذاری نشده اند .
  • لینک های Paid
  • لینک بدست آمده در یک طرح تبادل لینک .
  • لینک از صفحات طبقه بندی شده بدون محتوا

 

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

4.3/5

برای دوستانتان ارسال کنید

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print
Share on email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با شما تماس خواهیم گرفت

Something isn’t Clear?


Feel free to contact me, and I will be more than happy to answer all of your questions.

با شما تماس خواهیم گرفت