سیستم مدیریت محتوا یا CMS چیست ؟

فهرست مطلب

CMS چیست؟ سالهای دور طراحی سایت به صفحات استاتیک محدود بود. سایت ها با کمک کدهای HTML و CSS نگاشته می شد. در مدت بسیار کمی بعد از تولد وب، شرکت هایی دست به ایجاد کدهایی برای تعامل بیشتر سایت ها با کاربران شدند. جاوا اسکریپت متولد شد و DOM را ایجاد کرد. سایت ها روز به روز تعاملات بیشتری با کاربران داشتند.

سیستم مدیریت محتوا یا CMS چیست و چگونه عمل می کند؟

CMS چیست ؟ سیستم مدیریت محتوا و یا content management system نرم افزاری است که به کمک ان محتوا را می توان مدیریت کرد و به نرم افزارهایی گفته می شود که نظام قابل مدیریتی را در ثبت، بروزرسانی و بازاریابی محتوا فراهم می آورند. در سالهای گذشته که طراحی سایت به صفحات استاتیک محدود بود. سایت ها با کمک کدهای HTML و CSS نوشته می شدند اما به مرور زمان و برای تعامل بیشتر سایت با کاربران Java Script و ASP به وجود امدند و زبان های برنامه نویسی مانند PHP شروع به کار در این زمینه کردند و به اینصورت شرکت هایی با کمک زبان های برنامه نویسی شروع به تولید نرم افزار های تحت وب کردند که کاربران بدون نیاز به دانش کد نویسی می توانستند اطلاعات را در سایت خود بارگذاری کنند.

سیستم مدیریت محتوا یا CMS چیست و چگونه عمل می کند؟

محتوای یک سایت شامل کلیه اطلاعات یک سایت از نحوه چیدمان صفحات سایت تا نام صفحات تا متن صفحات تا عکس ها و رسانه های موجود در صفحات می شود. یک نرم افزار مدیریت محتوا به کاربران امکان می دهد که بتوانید بدون نیاز به دانش برنامه نویسی کلیه اطلاعات سایت خود را وارد سایت کنند و این اطلاعات را مدیریت نمایند. مثلا اگر شما قصد دارید یک صفحه تماس با ما ایجاد کنید، می توانید در نرم افزار مدیریت محتوای خود، ایجاد صفحه جدید را کلیک کنید و سپس نام صفحه را وارد کرده و متن صفحه درباره ما را تایپ کرده و عکس های صفحه را آدرس دهی کنید. و تمام اینکار ها را بدون یک خط کد نویسی انجام دهید.

Perl و Cold Fusion جز زبان هایی بودند که همگان گمان می کردند پایه گذار طراحی وب خواهند بود. اما در واقعیت PHP از تمام آنها موفقتر عمل کرد و امروزه بیشترین کاربران CMS از نرم افزارهای مدیریت محتوای تحت PHP استفاده می کنند. با ما همراه باشید تا بیشتر در مورد نرم افزارهای مدیریت محتوا با شما صحبت کنیم.

چرا باید از CMS استفاده کرد؟

CMS ها باعث می شود که محتوا گذاری سایت کاری شبیه تایپ در نرم افزار ورد باشد. شاید لازم باشد نرم افزار ورد را به استفاده کنندگان آن آموزش داد، ولی نرم افزار ورد یک نرم افزار بسیار ساده است که براحتی قابل یادگیری است. در یک جلسه دو ساعته می توان اصول کلی کار با نرم افزار ورد را، از نحوه تایپ کردن و قرار دادن عکس و مانند آن را یاد داد. اگر کاربران وب با نرم افزارهایی مانند ورد آشنا باشند کار کردن با یک CMS برای آنها بسیار ساده خواهد بود و نیازی به آموزش نخواهند داشت.

استفاده از CMS باعث می شود که دایره استفاده کنندگان وب سایت توسعه یابد. با ساده شدن بارگذاری اطلاعات روی سایت و امکان مدیریت اطلاعات بارگذاری شده روی سایت، هر کاربری می تواند با اندک اطلاعاتی از نحوه کار کردن با کامپیوتر یک سایت را مدیریت کند.

سیستم مدیریت محتوا

سیستمهای مدیریت محتوا مبتنی بر ASP

در این قسمت از مقاله قصد داریم، که شما را با سیستم های مدیریت محتوای منتشر شده بر پایه APS آشنا کنیم. مانند تمام زبان های برنامه نویسی یک برنامه نویس می تواند خود اقدام به تولید یک سایت با قابلیت های یک CMS در ASP کند. اما قطعا یک شرکت برنامه نویسی یک نرم افزار جامع ارائه می دهد. نرم افزار های که بر پایه ASP ارائه شده اند، معمولا از تحت لایسنس های غیر رایگان منتشر می شوند و تنها استفاده آموزشی از آنها رایگان است.

سیستم مدیریت محتوا Kentico

Kentico سیستم مدیریت محتوایی است که دارای چندین نسخه و لیسانس است.دارای دو نسخه رایگان و تجاری می باشد. در نسخه رایگان باید لوگو و اطلاعات کپی رایت را رعایت کرد ولی نسخه تجاری آن امکان استفاده از آن بدون مارک این شرکت را می دهد. تمرکز اصلی kentic بر تجارت الکترونیکی، مدیریت محتوا، شبکه احتماعی است.پس توسعه وب با این سیستم برای افراد مجرب بسیار سریعتر است.

سیستم مدیریت محتوا kentic

سیستم مدیریت محتوا C1 CMS

نرم افزار متن باز است که تحت لاینس MPL منتشر می شود. شما نیازی به پرداخت هزینه بابت کدهای منبع نرم افزار ندارید. ولی استفاده از نرم افزار رایگان نیست و باید بابت آن هزینه پرداخت شود. در سایت ارائه دهنده این سیستم عامل به آدرس www.c1.orckestra.com این سیستم مدیریت محتوا را به عنوان بهترین سیستم مدیریت محتوا برای عرضه محصولات در سیستم کلاد معرفی کرده است. در قسمت Shop سایت می توانید بر اساس نیاز خود سیستم مورد نیاز را تهیه کنید.

سیستم مدیریت محتوا DNN

این نام مخفف DotNetNuke می باشد. هدف از طراحی این سیستم مدیریت محتوا، ایجاد امکان شناوری به داده ها است. این سیستم مدیریت محتوا براحتی می تواند برای هر پلتفرمی از موبایل تا تلویزیون سایت طراحی کند.

سیستم مدیریت محتوای DNN تحت لایسنس MIT عرضه می شود و شما می توانید از آدرس www.dnnsoftware.com نسخه رایگان آن را دریافت و استفاده کنید. فراموش نکنید که شما ملزم به نگهداری کپی رایت در کدهای منبع خود هستید. ولی لزومی به تبلیغ سایت سازنده در نمای اصلی سایت ندارید.

شاید با توجه به رایگان بودن DNN بتوان آنرا بعنوان یکی از سیستم های مدیریت محتوا که ممکن است در ایران مورد اقبال قرار بگیرد معرفی کرد.

سیستم مدیریت محتوا mojoPortal

یک سیستم مدیریت محتوا که بصورت متن باز و رایگان ارائه شده است. هدف این سیستم مدیریت محتوا ساده کردن کار طراحی سایت است. بطور کلی تمرکز این سیستم مدیریت محتوا طراحی سایت بدون کد نویسی است. در سایت های مختلف امکان ارتباط این سیستم با بانکهای مختلف تائید شده است، ولی در خود سایت سه نوع بانک داده پیشنهاد می گردند. که علی القائده بهترین هماهنگی را با سیستم دارند. برای دانلود این سیستم می توانید به سایت www.mojoportal.com مراجعه کنید.

نرم افزارهای مدیریت محتوای تحت ASP از این لیست بسیار بیشتر هستند ولی امکان معرفی همه آنها ممکن نیست. پیشنهاد می کنیم در باره سیستم های مدیریت محتوای Umbraco , BetterCMS, Orchard Project خودتان کمی تحقیق کنید.

mojoportal

سیستم  مدیریت محتوا Umbraco 

Umbraco یک پروژه سورس باز با قیمتی مناسب است و در طی چند سال گذشته پیشرفت خوبی داشته است.دلیل محبوبیت آن این است که قابلیت تنظیم محتوای ارائه شده توسط نویسنده را دارد.همچنین از صفحات اصلی ASP.NET,XSLT نیز بهره میگیرد و با زبان C# نوشته شده است.CMS Wire  در سال ۲۰۰۹ به شرکت Umbraco لقب یکی از بهترین انتخاب های موجود سیستم های مدیریت محتوای .NET را اعطا کرد.

سیستم مدیریت محتوا umbraco

سیستم  مدیریت محتوا Composite 

 Composite یک CMS سورس باز و رایگانی است که در نسخه ۳٫۰ تحت لیسانس اجتماعی موزیلا ارائه میشود.برای کسی که میخواهد عملکردش سریع باشد،در داخل این سیستم انجمن و افزونه های تجاری به حد کافی وجو دارد.تمرکز آن بر روی توسعه دهندگان وبی است که روی سایت های شرکتی کار می کنند.همچنین این سیستم برای توسعه دهندگانی که میخواهند سیستم مدیریت محتوا آنها بیشتر عملیاتی باشد تا زیبا تر مناسب تر است.

سیستم مدیریت محتوا Composite

سیستم مدیریت محتوا بر پایه perl

بسیاری از برنامنه نویسان perl انتظار داشتند که بیشتر نرم افزار های مدیریت محتوای بر پایه Perl تولید شوند. ولی تنها نرم افزار مدیریت محتوای تحت Perl که ارزش بحث کردن را دارد نرم افزار movabletype است که بصورت رایگان هم عرضه نمی شود و عملا قابلیت رقابت با نرم افزار های مدیریت محتوای ارائه شده در سایر زبان ها را ندارد. برای دریافت این سیستم عامل به سایت www.movabletype.org مراجعه کنید.

سیستم های مدیریت محتوای مبتنی بر PHP

بیشتر نرم افزارههای مدیریت محتوا که میشناسیم، بر پایه PHP می باشند. ارائه بیشتر نرم افزارهای مدیریت محتوای بر پایه PHP تحت لاینس GPL باعث شد که این نرم افزارها به سرعت در بین عموم مورد استقبال قرار گیرند. رایگان بودن، متن باز بودن، اجازه استفاده تجاری از جمله امکاناتی بود که این لایسنس به کاربرانش ارائه می داد. که برای کاربران دلیلی برای عدم انتخاب باقی نمی گذاشت. تعداد نرم افزارهای مدیریت محتوای منتشر شده بر پایه PHP چنان زیاد است، که حتی امکان نام بردن همه آنها را در این مقاله مقدور نیست، بنابراین تنها معروفترین و پر کاربرد ترین آنها را معرفی می کنیم.

سیستم مدیریت محتوا WordPress

وردپرس wordpress سالها بعنوان یک نرم افزار مدیریت محتوای وبلاگ تولید و عرضه شد و اکنون این نرم افزار بعنوان یک نرم افزار مدیریت محتوای سایت ارائه می گردد. وردپرس از پرکاربرترین سیسستم های مدیریت محتوا در جهان است.

سیستم مدیریت محتوا Joomla

دومین نرم افزار مدیریت محتوای تحت PHP از نظر تعداد کاربر است که توسط سایت های بسیاری مورد استفاده قرار گرفته است. استفاده از این سیستم عامل توسط ارگان های دولتی باعث افزایش اطمینان به این نرم افزار شده است. تولید سایت با این نرم افزار بدون هیچ گونه محدودیتی صورت می گیرد و هر سایتی با هر ویژگی از نظر برنامه نویسی و ظاهری را می توان با جوملا تولید کرد.

سیستم مدیریت محتوا Drupal

یکی از حرفه ای ترین نرم افزارهای تولید سایت بر پایه PHP است. Drupal توسط سازمان های دولتی مورد استفاده قرار گرفته است و امکانات امنیتی آن را می توان با افزونه های غیر رایگان افزایش داد.

تولید CMS تخصصی

می توان با هر زبان برنامه نویسی یک نرم افزار مدیریت محتوای تحت وب ایجاد کرد. امروزه CMS تخصصی فراوانی در سراسر وب وجود دارند. که هر یک به زبانی نوشته شده اند.

هدف از تولید یک CMS اختصاصی معمولا افزایش سرعت سایت و کم کردن حجم نرم افزار می باشد. مسائل امنیتی نیز معمولا در طراحی سیستم های مدیریت محتوای اختصاصی مطرح هستند. هنگامیکه از یک نرم افزار مدیریت محتوای سفارشی صحبت می شود. برخی تصور می کنند که از ابتدا تا انتهای نرم افزار باید توسط یک شرکت نوشته شود. عملا امروزه هیچ پلتفرمی توسط یک شرکت نوشته نمی شود. در تولید نرم افزار های مدیریت محتوای سفارشی و تخصصی از پلتفرم های رایگان استفاده می شود. مثلا پلتفرم WYSIWYG در نرم افزارهای سفارشی ایجاد شده در زبان PHP تا ASP مورد استفاده قرار می گیرد.

بهترین سیستم مدیریت محتوا (CMS)برای سایت

اگر شما علاقه ای به کد نویسی و تغییر در CMS خود ندارید و تنها بدنبال CMS هستید که بتوانید با آن اطلاعات سایت خود را بدون دردسر کد نویسی بارگذاری کنید. CMS های تخصصی بهترین انتخاب در ایران هستند. CMS های تخصصی برای تولید نیاز به تیم حرفه ای برنامه نویسی دارند و این باعث می شود که مطمئن باشید شرکتی که آنها را ارائه می دهد، تخصص لازم برای برنامه نویسی های سایت شما را دارد.

متاسفانه سادگی کار با CMS های آماده باعث شده است که تعداد افرادی که بدون تخصص لازم اقدام به تولید سایت می کنند بسیار زیاد باشد. در کشورهای دیگر وقتی شرکتی با یک پلتفرم رایگان برای مشتری سایتی طراحی می کند، قسمت های بسیاری از کدها را بازنویسی می کند. ولی متاسفانه ما در ایران شاهد آن هستیم که برخی افراد بدون تخصص کد نویسی با کمک CMS های رایگان اقدام به تولید سایت می کنند. معمولا هنگامیکه مشتری یک درخواست برنامه نویسی به این افراد می دهد مشکل شروع می شود. بنابراین بهتر آن است که اگر خودتان برنامه نویس نیستید و علاقه ای هم به کد نویسی ندارید. طراحی سایت خود را به شرکت هایی بسپارید که توان برنامه نویسی خود را با تولید یک CMS موفق ثابت کرده اند.

البته می توان با کمک CMS های رایگان سایت های در حد وبلاگ را بدون هیچگونه دانشی از برنامه نویسی تولید کرد. معمولا در هیچ کجا چنین سایت هایی را بعنوان یک سایت حرفه ای برای یک شرکت و یا یک فروشگاه ایجاد نمی کنند. این سایت ها معمولا بعنوان پروژه های دانشجویی در دانشگاه ها ایجاد می شوند.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

4.3/5

برای دوستانتان ارسال کنید

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print
Share on email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با شما تماس خواهیم گرفت

Something isn’t Clear?


Feel free to contact me, and I will be more than happy to answer all of your questions.

با شما تماس خواهیم گرفت