چگونه کلمات کلیدی مرتبط با سایت خود را در گوگل پیدا کنیم؟

فهرست مطلب

یافتن کلمات کلیدی مرتبط : هنگامیکه می خواهیم محتوایی را برای صفحه ای ایجاد کنیم، بعد از مشخص شدن موضوع صفحه، باید برای کلمات کلیدی مرتبط با آن موضوع را جستجو کنیم. این مرحله از سئو به نام تحقیق کلمات کلیدی شناخته می شود. در تحقیق کلمات کلیدی، کلمات مرتبطی را که، نرخ جستجوی بیشتری دارند را یافته و برای تولید محتوا مورد استفاده قرار می دهند.

یافتن کلمات کلیدی مرتبط

یافتن کلمات کلیدی مرتبط : هنگامیکه می خواهیم محتوایی را برای صفحه ای ایجاد کنیم، بعد از مشخص شدن موضوع صفحه، باید برای کلمات کلیدی مرتبط با آن موضوع را جستجو کنیم. این مرحله از سئو به نام تحقیق کلمات کلیدی شناخته می شود. در تحقیق کلمات کلیدی، کلمات مرتبطی را که، نرخ جستجوی بیشتری دارند را یافته و برای تولید محتوا مورد استفاده قرار می دهند.

مثلا تصور کنید که شما می خواهید برای کالای دستمال کاغذی، محتوا تولید کنید و به عنوان مثال متوجه می شوید که ۳۰ درصد کاربران کلمه تیشو را برای یافتن دستمال کاغذی استفاده می کنند. بنابراین شما تولید محتوای خود را بر اساس ۷۰ درصد دستمال کاغذی و ۳۰ درصد تیشو ایجاد می کنید. نتیجه تحقیق کلمات کلیدی معرفی کلمات کلیدی با بیشترین کاربر واقعی است. بهتر است که هر چند وقت یک بار کلمات کلیدی خود را چک کنید تا تغییر نکرده باشند، و ضمن یافتن کلمات کلیدی که بیشترین فروش را برای سایت شما رقم زده اند، سیاست گذاری های کلی خود را روتوش و اصلاح کنید.

کلمات کلیدی در سایت

در کد های HTML ما می توانیم در قسمت Head تگهای مختلف متا تعریف کنیم. از میان این تگ های متا، تگ keyword برای تعریف کلمات کلیدی به کار می رود. کلمات کلیدی در تگ متا با یک ویرگول از هم جدا می شود. کلمات کلیدی می توانند تک حرفی و یا چند حرفی باشند. هر چه کلمات کلیدی توصیف دقیقتری از کالا بدهد، تعداد کاربرانی که آن را در موتورهای جستجو وارد می کنند، کمتر و تعداد کاربرانی که با جستجوی آن عبارت وارد سایت شما می شوند بیشتر می شود.

یعنی نرخ دیده شدن صفحه شما در موتورهای جستجو کاهش و نرخ CTR یا تعداد کلیک در ازای هر بار نمایش در موتورهای جستجو افزایش می یابد. در عوض هر چه کلمه کلیدی عام تر باشد، تعداد کاربرانی که آن را در موتورهای جستجو وارد می کنند، بیشتر و تعداد کاربرانی که از جستجوی آن کلمه به سایت شما منتقل می شوند کمتر می شود. این قانون با بالا رفتن رتبه سایت یا صفحه سایت شما در موتورهای جستجو خنثی می شود. یعنی اگر شما برای کلمات عام، در رتبه های برتر باشید بازدید سایت بالایی خواهید داشت.

اگر کلمات کلیدی عمومی را برای سئو سایت خود انتخاب کنید، ممکن است که نرخ تبدیل مشتری به خریدار در سایت شما کاهش یابد. این امر به دلیل جذب مخاطبانی است که هدفشان از جستجوی واژه کلیدی، خرید محصول نبوده است.

تحقیق روی یک کلمه کلیدی چگونه انجام می شود؟

برای تحقیق روی کلمات کلیدی از ابزار هایی مانند گوگل وب مستر، گوگل آنالیتیکس، گوگل ترندز و غیره استفاده می شود. هنگام تحقیق روی کلمات کلیدی باید چند عامل را در نظر داشت:

  • تعداد کاربرانی که آن کلمه را جستجو می کنند.
  • تعداد کاربرانی که برای خرید محصول آن کلمه را جستجو می کنند.
  • تعداد سایت هایی که در آن کلمه کلیدی با شما رقابت می کنند.
  • کلمات کلیدی رقبا شما چه هستند.

بعد از تحقیق روی کلمه کلیدی نوبت به انتخاب بین کلمات کلیدی تحقیق شده است.

انتخاب کلمات کلیدی مناسب با محتوای سایت

ارتباط کلمه کلیدی با کالا و خدمات سایت و نیز میزان رقابت بر سر یک کلمه کلیدی از عوامل اصلی در انتخاب کلمات کلیدی می باشند.

با توجه به قدمت دامنه و فعالیت های سئو انجام شده روی آن، می توان دریافت که از کدام کلمات کلیدی می توان سریع تر به نتیجه رسید. یک دامنه جدید که تازه فعالیت خود را شروع کرده با کلماتی که ارتباط بیشتری با کالا و خدماتش دارند سریعتر به نتیجه می رسد و یک دامنه با قدمت زیاد، با کلمات کلیدی عمومی تر، سریع تر به اهداف خود دست پیدا می کند. بنابراین قبل از تصمیم گیری برای انتخاب کلمات کلیدی به سن دامنه هم توجه کنید.

میزان هزینه ای که مشتری می خواهد بابت بهینه سازی سایت بپردازد، برای انتخاب کلمات کلیدی بسیار مهم است. اگر مشتری به شما اعلام می کند که نمی تواند بیش از ۱۰۰ هزار تومان برای سئو سایتش هزینه کند شما نمی توانید کلمه کلیدی عمومی به او پیشنهاد بدهید، زیرا هزینه ریالی و زمانی شما بیش از مبلغ دریافتی شما خواهد بود. مثال شما نمی توانید با هزینه کم کلماتی مانند بستنی فروشی و یا بستنی فروشی در کرج را بهیه سازی کنید. ولی براحتی می توانید با یک هزینه کم برای واژه ای مانند بستنی نعمت در رستاخیز کرج سایت را بهینه سازی کنید.

استفاده از نتیجه تحقیقات در انتخاب کلمات کلیدی

با تغییر سیاست سایت های بزرگ روش جستجوی کاربران هم تغییر می کند. مثلا امروز واژه گوشی ۲۱ میلونی اپل جزء ترند ها بود در حالی که این مسئله در ماه پیش صادق نبود. بنابراین هنگام تغییر کلمات کلیدی توسط کاربران، باید سیاست یکسانی با کاربران را در صفحات تولید شده جدید بکار گیرید. تغییر کلمات کلیدی بسیار پیچیده صورت می گیرد و به سختی می توان آن را پیش بینی کرد، ولی حتی در صورتی که راهی برای پیش بینی کلمات مخاطبان وجود داشته باشد، منطقی تر است که با ابزارهایی از دقت پیشبینی خود مطمئن شده و بعد نسبت به تولید محتوا با کلمات کلیدی جدید اقدام کنیم.

اصول کلی تغییر کلمات کلیدی از سوی کاربران به این صورت است که، کاربران ابتدا کلمه کلیدی عامی را جستجو کرده و سپس با افزودن جزئیات به آن تلاش می کنند به نتیجه دلخواه خود برسند. به این ترتیب کلمات کلیدی کاربران مدام در حال توصیفی تر شدن هستند.

کلمات کلیدی عمومی می توانند توسط کاربران برای مقاصد مختلفی مورد استفاده قرار گیرند. مثلا کلمه کلیدی عطر می تواند برای تحققات دانشجویی، یافتن نام برند های بین المللی، یافتن عکس یک شیشه عطر معروف و غیره مورد جستجو قرار گیرد. بنابراین هنگام انتخاب کلمات کلیدی عام این نکته را به یاد داشته باشید که، کلمات عام ممکن است کاربر غیر مرتبط به سایت شما رجوع دهند.

تعیین یک کلمه کلیدی ارتباط مستقیمی با سنجیدن رقبا در آن کلمه کلیدی دارد. هرچه رقبا بیشتر و سر سخت تر باشند، یافتن رتبه در میان آنها دشوارتر می شود.

چگونه کلمات کلیدی مرتبط با سایت خود را در گوگل پیدا کنیم؟

راه های یافتن کلمات کلیدی مرتبط با محتوای سایت بسیار زیاد می باشند. مطمئنا تاکنون متوجه شده اید که در هنگام جستجوی یک واژه خاص در گوگل در زیر نوار جستجو، لیستی از کلمات مرتبط ظاهر می شود. ساده ترین روش یافتن کلمات کلیدی مرتبط همین روش است.

در انتهای لیست جستجو نیز کلماتی مرتبط با کلمه کلیدی جستجو شده نمایش داده می شود، که می توان از این لیست نیز برای تعیین کلمات کلیدی سود جست.

Trands google

با مراجعه به سایت گوگل ترند به آدرس https://trends.google.com/trends/ می توانید برای کلمات کلیدی مد نظر خود جستجو کرده و کلمات را با هم مقایسه کنید.

گوگل ترند ابزار مقایسه دو یا چند کلمه از لحاظ کاربر واقعی سایت است. گوگل ترند علاوه بر نمایش لیست کلمات داغ روز در صفحه نخست خود، به کاربران امکان می دهد که واژه دلخواه خود را جستجو کنند و درصد توجه کاربران را نسبت به آن واژه مشاهده کنند. گوگل ترند اطلاعات بیشتری مانند مناطقی که آن واژه بیشتر در آنها جستجو شده و سایت های مشابه و … را نیز نمایش می دهد.

Serps

کلمه Serps به معنی لغوی صفحه نتایج جستجو می باشند و هدف انتخاب این نام این است که به کاربران اعلام کند که ابزارهایش کاربرد سئو دارند. برای استفاده از این ابزار می توانید آدرس https://serps.com/tools/keyword-research/ را در مرورگر خود تایپ کنید.

ابزار Serp به شما لیستی از کلمات کلیدی مشابه کلمه کلیدی که به آن اعلام کرده اید را نمایش داده و ارزش هر کدام را بیان می کند. به این ترتیب اگر می خواهید لیستی از اسامی ممکن مشاهده کنید.

Thehoth

این ابزار به شما لیستی از کلمات کلیدی مشابه کلمه شما ارائه می دهد، تا بتوانید آنها را با ابزارهایی مانند گوگل ترند مقایسه کنید.

این ابزار به همراه ابزار Serp جایگزین های رایگان ابزار Keyword Planner گوگل می باشند که به شما کلمات کلیدی پیشنهاد می دهد. از این نوع، ابزار ها بصورت رایگان و غیر رایگان به قدری زیاد است. که می توان روزها و هفته ها لیست ابزارهای کلمات کلیدی را ادامه داد. بنابراین پیشنهاد می کنیم اگر این ابزارهایی که تا کنون معرفی کرده ایم، کارایی مد نظرتان را نداشتند در گوگل جستجو کرده و ابزارهای کاربردی تری بیابید.

خود نرم افزار Keyword Planner رایگان نیست برای کار با این ابزار یک اکانت گوگل ادرودز ایجاد کنید و به آدرس https://adwords.google.com/home/tools/keyword-planner/ مراجعه کنید.

اگر می خواهید از اهمیت تحقیق در کلمات کلیدی مطمئن شوید در گوگل ترند واژه های ساخت فروشگاه اینترنتی، فروشگاه اینترنتی، فروشگاه ساز، فروشگاه ساز در تهران، ساخت فروشگاه در تهران را بررسی کنید. سپس نتیجه تحقیق کلمات کلیدی خود را بررسی و تحلیل نمایید.

از این واژه ها، کلمه کلیدی ساخت فروشگاه در تهران به بقیه کلمات هیچ ارتباطی ندارد و این موضوع بسیار برای یک سئو کار حیاتی است که تشخیص دهد، کدام کلمه با محتوا مرتبط است. هیچ نرم افزاری هنوز کشف نشده است که توان انجام اینکار را داشته باشد.

نتیجه گیری

هدف از یافتن کلمات کلیدی جستجوی عبارات های پرمخاطب در حوزه کار و فعالیت مشتری است. کلمات کلیدی در طول زمان تغییر می کنند. کلمات کلیدی باید با کالا و خدمات مرتبط باشند.

 

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

4.3/5

برای دوستانتان ارسال کنید

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print
Share on email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با شما تماس خواهیم گرفت

Something isn’t Clear?


Feel free to contact me, and I will be more than happy to answer all of your questions.

با شما تماس خواهیم گرفت