وب سایت واکنشگرا (responsive)

فهرست مطلب

امروزه کاربران برای دستیابی به صفحات اینترنت از نمایشگرهای مختلف در ابعادهای مختلف استفاده می کنند. سایتی که با ابعاد و رزولوشن دستگاه های مختلف سازگاری دارد و کاربران بدون توجه به اینکه صفحه نمایش دستگاهشان در چه ابعادی باشد، می توانند به راحتی سایت را بررسی کنند، وب سایت واکنش گرا یا وب سایت ریسپانسیو (responsive) گفته می شود. در وب سایت واکنشگرا دیگر نیازی نیست کاربران اندازه صفحه را تغییر دهند تا سایت را به صورت کامل ببینند.

مقدمه ای بر وب سایت واکنشگرا (responsive)

وب سایت واکنشگرا (responsive) چیست؟

امروزه کاربران برای دستیابی به صفحات اینترنت از نمایشگرهای مختلف در ابعادهای مختلف استفاده می کنند. سایتی که با ابعاد و رزولوشن دستگاه های مختلف سازگاری دارد و کاربران بدون توجه به اینکه صفحه نمایش دستگاهشان در چه ابعادی باشد، می توانند به راحتی سایت را بررسی کنند، وب سایت واکنش گرا یا وب سایت ریسپانسیو (responsive) گفته می شود. در وب سایت واکنشگرا دیگر نیازی نیست کاربران اندازه صفحه را تغییر دهند تا سایت را به صورت کامل ببینند. بنابراین سایتی که بتواند به همه کاربران مراجعه کننده به سایت، خدمات مناسب ارائه دهد و نمایش سایت به صورت کامل باشد، در فضای وب می تواند موفق باشد.

حدود نیمی از کاربران برای مشاهده سایت ها از صفحات موبایل و تبلت خود استفاده می کنند. چنانچه قالب سایت شما نمایش درستی در موبایل و تبلت نداشته باشد، کاربران بسیاری را از دست خواهید داد. زیرا این دسته از کاربران پس از ورود به سایت شما در صورتیکه نتوانند مطالب سایت شما را به راحتی مطالعه نمایند، ممکن است سایت شما را بلافاصله ترک کنند و وارد سایت دیگری شوند که به درستی در دستگاه آنان نمایش داده شود. با توجه به مورد مطرح شده، برای سایت ها امری لازم و ضروری است که وب سایت ریسپانسیو (واکنش گرا) باشد.

وب سایت واکنشگرا (responsive) چیست؟

مزیت های وب سایت واکنشگرا

  • به دلیل افزایش مخاطبان تلفن همراه، فروش محصولات و خدمات وب سایت نیز افزایش می یابد.
  • داشتن وب سایت واکنشگرا رنکینگ سایت در موتورهای جستجو را بهبود می بخشد. زیرا موجب افزایش ترافیک در موتورهای جستجو خواهد شد.
  • صرفه جویی در زمان و هزینه. زیرا طراحی سایت های قابل نمایش در تلفن همراه، موجب صرف زمان و هزینه مازاد می شوند.
  • سرعت لود و بارگذاری صفحات وب سایت ها و فروشگاه های اینترنتی افزایش می یابد.
  • یکی از توصیه های گوگل برای وب سایت ها، واکنشگرا بودن آنهاست. با واکنشگرا بودن وب سایت، این توصیه مورد توجه قرار می گیرد.
  • واکنشگرا بودن سایت موجب افزایش بازدیدکنندگان از وب سایت می شود. این امر سبب پیشی گرفتن شما از دیگر رقبا می شود.
  • همانطو که گفته شد نیازی نیست کاربران برای مشاهده وب سایت اندازه صفحات را تغییر دهند تا سایت را به صورت کامل مشاهده کنند. این امر موجب کاربر پسند بودن وب سایت می شود.
  • داشتن ۲ وب سایت یکی برای موبایل و دیگری برای دسکتاپ موجب ایجاد محتوای تکراری می شود. وب سایت واکنشگرا از بروز این امر جلوگیری می کند.

معایب وب سایت واکنشگرا

امروزه بسیاری از طراحان وب سایت از متد طراحی وب سایت واکنشگرا برای پروژه های مشتریان خود استفاده می کنند که دارای معایبی نیز هستند. در بخش زیر به برخی از این معایب خواهیم پرداخت تا با طراحی سایت حرفه ای بتوانید رابط کاربری مناسبی برای بازدیدکنندگان موبایلی خود ایجاد کنید.

– متن های طولانی در موبایل سخت خوانده می شوند.

متن های یک وب سایت باید کوتاه باشد مخصوصاً برای کاربران موبایل، چراکه این دستگاه ها دارای صفحه نمایش کوچکی هستند و خواندن متن ها و عناوین طولانی می تواند برای کاربران مشکل باشد و تعداد لمس آنها را افزایش دهد. استفاده از فونت ریز و نامناسب نیز می تواند مشکلاتی برای خواندن کاربران موبایل ایجاد نماید.

– راه حل پیشنهادی

متون طولانی خود را به یکباره به کاربر نمایش ندهید و از دکمه های ادامه مطلب و یا اطلاعات بیشتر جهت ادامه استفاده نمایید. با استفاده از CSS در طراحی وب سایت واکنشگرا، سایز فونت متون و عناوین را در سایزهای مختلف بهینه نمایید تا کاربر مرور چشمی بهتری در دستگاه موبایل خود داشته باشد. دکمه های ادامه مطلب را نیز رنگی و با نوشته درشت و چشمگیر طراحی کنید.

– شماره تلفن ها را برای تماس موبایل فعال کنید.

بعضی وب سایت ها در بالای وب سایت خود، شماره تماس خود را درج می کنند. این شماره گاهی یک تصویر و یا یک نوشته است. در نسخه موبایل وب سایت شما ضرورت ایجاد دکمه تعاملی تماس با دستگاه موبایل کاربر اهمیت پیدا می کند.

– راه حل پیشنهادی

استفاده از لینک تماس تلفن در این شماره تلفن ها می تواند به تماس راحت تر کاربر با شما کمک نماید. و کاربر با لمس این شماره اقدام به شماره گیری خواهد کرد.

تفاوت میان وب سایت واکنشگرا با نسخه موبایل وب سایت

وب سایت های واکنشگرا دارای URL و HTML یکسان هستند و این قابلیت را دارند که روی تمامی دستگاه ها(با سایزهای مختلف صفحه نمایش) به درستی نمایش داده شوند و کار کنند. این امر سبب می شود که گوگل بتواند راحت تر و بهینه تر محتوای سایت رو نشانه گذاری کند. ولی وقتی که برای موبایل وب سایتی جداگانه طراحی و منتشر کنیم، URL و HTML وب سایت مخصوص موبایل با وب سایت طراحی شده برای کامپبوتر متفاوت است. به همین دلیل گوگل برای نسخه های مختلف یک وب سایت چندین بار سازمان دهی و نشانه گذاری اطلاعات را انجام می دهد. این موضوع تأثیرات منفی در روند رتبه بندی گوگل دارد. یکی از دلایل دیگری که گوگل طراحی وب سایت واکنشگرا را پیشنهاد می کند این است که تمامی محتویات روی یک وب سایت و یک URL قرار می گیرند و این موضوع سبب می شود که کاربران راحت تر با سایت ارتباط برقرار کنند و سایت را به اشتراک بگذارند.

نحوه شناسایی وب سایت های واکنشگرا

برای شناسایی یک وب سایت واکنشگرا (در صورتی که موبایل و تبلت در دسترس نبود)، وب سایت مورد نظر را در لپ تاپ یا کامپیوتر باز کنید و عرض مرورگر را به آهستگی کم و زیاد کنید. اگر وب سایت واکنشگرا باشد، مشاهده می کنید که اندازه و چیدمان اجزاء آن مطابق با تغییر عرض صفحه تغییر می کند به گونه ای که هیچ اسکرول افقی ظاهر نمی شود. اما در وب سایت های غیر واکنشگرا چنین موضوعی اتفاق نمی افتد و اسکرول افقی لازم است تا بتوان قسمت های پنهان شده چپ و راست صفحه را مرور کرد.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

4.3/5

برای دوستانتان ارسال کنید

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print
Share on email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با شما تماس خواهیم گرفت

Something isn’t Clear?


Feel free to contact me, and I will be more than happy to answer all of your questions.

با شما تماس خواهیم گرفت