دامنه وب سایت و نقش آن در بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو

فهرست مطلب

انتخاب نام مناسب برای دامنه وب سایت یکی از فاکترهای مهم در رتبه بندی سئو می باشد. برای مثال، 2 دامنه با آدرس های sitedesign1.com و sitedesign2.com را در نظر بگیرید که هر دو در یک روز و توسط یک نفر ثبت و ایندکس شده اند. هر دوی آنها دارای محتوای مفید هستند و نام هر دو دامنه مرتبط با موضوع سایت و کلمه کلیدی مورد نظر شخص می باشد. تا اینجا هر دو دامنه دارای امتیاز یکسانی هستند و هیچ یک بر دیگری برتری ندارد. اما ثبت کننده دامنه یکی را 1 سال پیش و دیگری را 6 سال پیش ثبت نموده است! اینجاست که دامنه ی دوم بر اولی برتری می یابد و یکی از فاکتورهای مهم در سئو را کسب می کند.

انتخاب نام مناسب برای دامنه وب سایت یکی از فاکترهای مهم در رتبه بندی سئو می باشد. برای بهینه سازی سایت باید از همان ابتدای ثبت دامنه به قوی کردن زیر ساخت دامنه سایت بپردازیم. برای مثال، ۲ دامنه با آدرس های sitedesign1.com و sitedesign2.com را در نظر بگیرید که هر دو در یک روز و توسط یک نفر ثبت و ایندکس شده اند. هر دوی آنها دارای محتوای مفید هستند و نام هر دو دامنه مرتبط با موضوع سایت و کلمه کلیدی مورد نظر شخص می باشد. تا اینجا هر دو دامنه دارای امتیاز یکسانی هستند و هیچ یک بر دیگری برتری ندارد. اما ثبت کننده دامنه یکی را ۱ سال پیش و دیگری را ۶ سال پیش ثبت نموده است! اینجاست که دامنه ی دوم بر اولی برتری می یابد و یکی از فاکتورهای مهم در سئو را کسب می کند.

نکات مربوط به دامنه وب سایت و تاثیر آن بر روی سئوی سایت:

 

عمر دامنه

ارزش یک سایت با عمر دامنه طولانی قابل قیاس با سایتی با عمر دامنه کوتاه نیست. هر چه عمر دامنه بالا باشد سبب بهبود رتبه سایت برای موتورهای جستجو می شود. مثلا سایتی با طول عمر دامنه ۶ سال رتبه بهتری نسبت به سایت با طول عمر دامنه ۱ سال دارد. اما این به این معنی هم نیست که سایتهایی با طول عمر دامنه کم هیچ شانسی برای رتبه مناسب ندارند.

نکته: منظور از طول عمر دامنه زمان ثبت دامنه نمی باشد بلکه از زمانی که سایت ایندکس می شود طول عمر دامنه حساب می شود.

 

تاریخ انقضای دامنه

هر چه تاریخ انقضای دامنه زمان بیشتری را دارا باشد از ارزش بیشتری برخوردار است. به همین منظور بهتر است تا دامنه های جدید را به صورت ۵ ساله ثبت کنید.

 

نام دامنه

یکی از فاکتورهای مهم در بهینه سازی سایت نام دامنه است که باید با موضوع وب سایت و کلمه کلیدی موردنظر شما مرتبط باشد. نام دامنه نه تنها رتبه بندی سایت را بهبود می بخشد بلکه عامل اساسی در موفقیت وب سایت می باشد.

 

امنیت، نصب SSL و https بودن دامنه

امن بودن دامنه و نصب SSL و تبدیل آدرس یک دامنه از http به  https، یکی از فاکتور های مثبت در بهینه سازی سایت و سئوی آن می باشد. که گوگل به صورت علنی به آن اعتراف کرده است و در رتبه بندی سایت آن را در نظر می گیرد.

 

پسوند دامنه وب سایت و استفاده از پسوند های کشوری

نکته اول اینکه پسوند دامنه در زمان های قدیم سومین فاکتور مهم در سئو دامنه بود اما این اواخر با اضافه شدن international targeting به گوگل وب مستر تولز تاثیرش خیلی کم شده یا از بین رفته. نکته دیگری هم که باید درباره تاثیر پسوند دامنه بر روی سئو بدانید این است که این فاکتور اصلا داخل ایران کار نمی کند چرا که گوگل هیچ سایت مخصوصی برای ایران ندارد.

 

کیفیت دامنه

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار همیشگی بر روی سئوی سایت، کیفیت نام دامنه سایت می باشد. کیفیت یک دامنه در سئو به عوامل مختلفی بستگی دارد که به ترتیب زیر  لیست شده است:

  1. کوتاه بودن تعداد حروف دامنه
  2. یک سره بودن و نداشتن خط فاصله (-) در دامنه
  3. Public بودن Whois دامنه
  4. خرید و فروشی نبودن دامنه
  5. سابقه نداشتن صاحبامتیاز دامنه

پیشنهاد: مقاله URL بهینه و تاثیر آن بر روی سئوی سایت را مطالعه کنید.

چه نام هایی برای domain وب سایت مناسبتر هستند ؟

 

۱- توصیه می شود نام دامنه انتخاب شده برای وب سایت نام شرکت یا برندی باشد که قرار است با آن فعالیت نمایید.

برند سازی و برجسته کردن نام برند خود یک فرایند جداگانه و بسیار مهم است که مربوط به مباحثی همچون بازاریابی صحیح و .. میشود.همسان بودن نام دامنه وب سیات شما با نام برند و نشان تجاری کارایی ها و نتایج به مراتب مهمتری از صرفا سئو و بهینه سازی وب سایت خواهد داشت.

۲- مورد دوم مختصر بودن نام دامنه و املای مناسب آن است.که علاوه بر تاثیر هرچند اندک بر فرایند بهینه سازی، راحت تر به خاطر سپرده خواهد شد.

۳- نکته سوم مربوط به بالاترین سطح دامین (Top-Level domain) یا به اختصار TLD است.در حال حاضر دامنه های دات کام یا (.com) دارای بالاترین جایگاه است.

انتخاب نام دامنه

البته گاهی انتخاب دامنه های دیگری همچون (.info) ، (.org)  یا (.ir) نتایج خیلی خوبی بدست خواهند مخصوصا که این دامنه ها هم ارزانتر هستند و نامهای اشغال شده کمتری دارند که استفاده از آنها بلامانع است.اما دامنه هایی نیز وجود دارند که با اسپم یا سایتهای بی ارزش گره خورده اند.به عنوان مثال نباید از دامنه هایی که انتهای آنها به (.biz) یا (.us) ختم می شود استفاده نمود.

به طور کلی ممکن است نام انتهایی دامنه تاثیر مستقیم و مثبت زیادی در سئو سایت یا بهتر شدن جایگاه آن نداشته باشد اما انتخاب نادرست نام انتهایی دامنه که با سایت های درجه پایین گره خورده اند قطعا بر روی سئو و بهینه سازی سایت شما تاثیر منفی خواهد گذاشت. برای آشنایی با سئوی منفی و شناسایی نشانه های مخرب آن بر رتبه سایت مقاله سئو منفی چیست؟  را مطالعه نمایید.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

4.3/5

برای دوستانتان ارسال کنید

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print
Share on email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با شما تماس خواهیم گرفت

Something isn’t Clear?


Feel free to contact me, and I will be more than happy to answer all of your questions.

با شما تماس خواهیم گرفت