نقشه سایت چیست؟

فهرست مطلب

نقشه سایت چیست؟ نقشه سایت نقشه ای از سایت است، که چیدمان صفحات سایت را به ما نشان میدهد. در سئو همواره پیشنهاد شده است که از دو نوع نقشه سایت استفاده شود.

نقشه سایت چیست؟ نقشه سایت نقشه ای از سایت است، که چیدمان صفحات سایت را به ما نشان میدهد. در سئو همواره پیشنهاد شده است که از دو نوع نقشه سایت استفاده شود.

نقشه سایت XML

این نقشه سایت با فرمت XML در سرور سایت، ذخیره می شود و به موتورهای جستجو کمک می کند، که در ساختار درختی سایت راحتتر حرکت کرده و صفحات سایت را بیابند. در ایجاد ساختار درختی XML از استاندارد هایی پیروی می شود، که امکان توضیح آنها در این مقاله نیست. اما میتوان با کمک وب مستر گوگل، برای سایت خود یک XML داینامیک ایجاد کنید.

هنگام کار با نقشه سایت XML میتوانیم کلیه صفحات سایت و پست های سایت و حتی عکس های سایت را در فایل XML آدرس دهی کنیم تا موتورهای جستجو براحتی بتوانند صفحه ایجاد شده را بیابند. ایجاد صفحاتی که با سایر صفحات سایت ارتباطی ندارند میتواند موجب شود که موتورهای جستجو حتی با وجود سایت مپ، نتوانند بدرستی به آن صفحه رجوع کنند. یک قاعده کلی در طراحی سایت بیان میکند که، هر سایتی یک صفحه اصلی دارد و تمام صفحات دیگر سایت به صورت مستقیم و یا بصورت زیر شاخه به این صفحه اصلی مرتبط هستند. بنابراین ایجاد صفحه ای که به سایر صفحات متصل نیست از این ساختار پیروی نمی کند.

نقشه سایت Html

نقشه سایت هایی که برای مراجعه کاربران سایت طراحی میشوند. این نقشه سایت ها از محیط گرافیکی میتوانند بهره برده و کاربر را براحتی به سمت مسیری که مد نظرش است هدایت کنند. ایجاد نقشه سایت هایی که برای استفاده کاربران سایت طراحی شده اند. میتواند میزان ماندگاری کاربران را در سایت بیشتر کند.

نقشه سایت های Html معمولا یکی از پرپازدید ترین صفحات سایت شما میباشند. زیرا که کاربران بسادگی با مراجعه به آن میتوانند به تمام صفحات سایت دسترسی داشته باشند. با طراحی اصولی یک نقشه سایت کاربران صفحه نقشه سایت را به جستجو ترجیح خواند داد.

مزایای نقشه سایت برای سئو

نقشه سایت کار این ایندکس را برای صفحات شما انجام میدهد. یعنی موتورهای جستجو با کمک ربات ها به این صفحه مراجعه کرده و این صفحه ایندکسی از صفحات سایت را به این ربات ها ارائه میدهد. در گوگل وب مستر قسمتی به نام صفحات ایندکس شده وجود دارد، که به شما نشان میدهد کدام صفحات شما ایندکس شده اند. دو عامل می تواند مانع ایندکس شدن یک صفحه شود. اول نبودن صفحه در نقشه سایت. دوم اینکه صفحه به تازگی ایجاد شده است و ربات های جستجوگر هنوز به این صفحه جدید مراجعه نکرده اند.

بدون ایندکس شدن یک صفحه در موتورهای جستجو صفحه نمی تواند در نتایج جستجو رتبه ای بگیرد. از آنجا که میزان مخاطب سایت ها از موتورهای جستجو بسیار بر رسیدن سایت به اهدافش (فروش محصولات، بازدید بیشتر، دانلود بیشتر یک مدیا و غیره) موثر است. میتوان گفت که استفاده از یک نقشه سایت از ضروریات است.

آموزش ساخت نقشه سایت

حالا که از اهمیت نقشه سایت ها و نحوه تاثیر آنها بر سئو آگاه شدیم. این سوال پیش می آید که یک نقشه سایت را چگونه ایجاد کنیم. همانطور که در بالا توضیح داده شد، در گوگل وب مستر نحوه ایجاد یک نقشه سایت شرح داده شده است. در اینجا به روشهای دیگر ایجاد نقشه سایت خواهیم پرداخت.

دانلود نقشه سایت از یک سایت

برخی سایت ها به شما امکان میدهند که برای سایت خود یک نقشه سایت ایجاد کنیم. شما میتوانید به این سایت ها رفته و با ورود آدرس سایت و سایر مشخصات خواسته شده برای سایت خود یک نقشه سایت ایجاد کرده و آنرا دانلود و در آخر هم در سرور خود بار گذاری کنید. سایت های رایگان و غیر رایگان بسیاری در سراسر وب به تولید نقشه سایت اختصاص دارند. از معروف ترین این سایت ها میتوان به سایت xml-sitemaps.com اشاره کرد. این سایت بسیار ساده و با چند کلیک نقشه سایت را برای شما ایجاد می کند.

ایراد استفاده از این گونه نقشه سایت ها در داینامیک نبودن آنها است. یعنی اینکه هر بارکه بخواهید یک صفحه را به سایت خود اضافه کنید باید یک نقشه سایت جدید دانلود و جایگزین نقشه سایت قبلی کنید.

استفاده از پلاگین های نقشه سایت ساز

با توجه به نوع سیستم مدیریت محتوا سایت خود میتوانید پلاگین های رایگان و غیر رایگان بسیاری بیابید که بسادگی یک نقشه سایت ایجاد می کنند. تعداد این پلاگین ها بقدری است که نامبردن آنها خود چندین و چند صفحه خواهد شد. بنابراین بهترین راه برای یافتن پلاگین دلخواه خود این است که، در پنل مدیریت سایت خود در قسمت دانلود پلاگین ها بدنبال پلاگین های مربوطه جستجو کرده و با توجه به میزان محبوبیت و توضیحات پلاگین آن را دانلود و استفاده کنید. از مزایایی این روش داینامیک بودن نقشه سایت و عدم نیاز به دانلود مداوم یک نسخه جدید از نقشه سایت است.

برنامه نویسی برای ایجاد نقشه سایت

همانطور که گفته شد نقشه سایت از زبانی به نام XML استفاده می کند. زبان XML بسیار شبیه به HTML است و یک زبان برنامه نویسی مانند ASP یا PHP براحتی میتواند مطابق استاندارد برای شما یک فایل XML ایجاد کند. برنامه نویسان از این قابلیت زمانی استفاده می کنند که بخواهند ایندکس شدن قسمت های مختلف سایت را در اختیار مالک سایت قرار دهند. یعنی با این روش شما به عنوان مالک یک سایت میتوانید تصمیم بگیرید که آیا مایل هستید صفحه ایجاد شده در گوگل ایندکس شود یا خیر.

مهمترین ویژگی نقشه سایت های تولید شده با این روش،قابلیت ویرایش بالا میباشد. شما میتونید برای صفحات مختلف گزینه افزودن به نقشه سایت قرار بدید و تنظیمات زیاد دیگری را هم برای کاربر ایجاد کنید.

برای مطالعه بیشتر میتوانید به مقاله ساخت نقشه سایت وردپرس + آموزش مراجعه نمایید.

نتیجه گیری

نقشه سایت یا نقشه سایت یک ساختار درختی از سایت را ایجاد میکند. این ساختار درختی مانند ایندکس عمل کرده و تمام صفحات سایت را به موتور های جستجو معرفی می کند. دو نوع نقشه سایت برای استفاده کاربران و موتورهای جستجو طراحی میشود. نقشه سایت کاربران با کدهای HTML و گرافیک ارائه میشود و نقشه سایت موتورهای جستجو با کدهای XML ارائه میگردد. نقشه سایت برای یافتن صفحات سایت توسط موتور جستجو و سئو سایت نقش حیاتی دارد. (برای مطالعه بیشتر مقاله موتورهای جستجو و رسیدن به رتبه برتر در موتورهای جستجو را بخوانید.)

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

4.3/5

برای دوستانتان ارسال کنید

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print
Share on email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با شما تماس خواهیم گرفت

Something isn’t Clear?


Feel free to contact me, and I will be more than happy to answer all of your questions.

با شما تماس خواهیم گرفت