موتورهای جستجو و رسیدن به رتبه برتر در موتورهای جستجو

فهرست مطلب

سه رکن اساسی در راه بدست آوردن رتبه برتر در موتورهای جستجو عبارتند از: - محتوا و مندرجات سایت (کلمات کلیدی یا کلیدواژه ها) - لینکها (پیوندهای) ورودی خروجی - نوع صفحه ها و شگردهای طراحی سایت البته هریک از فاکتورهای بالا، نکات بسیار زیادی را در بر می گیرد و گاه برخی از مقاله ها تا ۹۸۸ فاکتور موثر در رتبه بندی را مطرح می کنند.

موتورهای جستجو و راهکارهای بدست آوردن جایگاه و رتبه برتر در آنها

سه رکن اساسی در راه بدست آوردن رتبه برتر در موتورهای جستجو عبارتند از:

– محتوا و مندرجات سایت (کلمات کلیدی یا کلیدواژه ها)
– لینکها (پیوندهای) ورودی خروجی
– نوع صفحه ها و شگردهای طراحی سایت
البته هریک از فاکتورهای بالا، نکات بسیار زیادی را در بر می گیرد و گاه برخی از مقاله ها تا ۹۸۸ فاکتور موثر در رتبه بندی را مطرح می کنند.

اما نخست در اینجا به بررسی راهکارهای ارایه شده برای کسب رتبه برتر توسط گوگل (موتورهای جستجو) می پردازیم:

Google loves Content گوگل عاشق محتوا است.

این چیزی است که گوگل به وب مستر ها سفارش می کند. از آنجایی که گوگل هیچ ارتباطی با هیچ بهینه کننده یا سئو ای ندارد و هیچ توصیه ای هم در این مورد نمی کند، نکاتی را پیشنهاد می کند تا به شما کمک کند که تفاوت یک بهینه کننده ای که باعث پیشرفت سایت شما می شود و بهینه کننده ای که باعث حذف نام سایت شما از لیست موتورهای جستجو می شود را دریابید.

– از پاسخ گویی و اعتنا به ایمیل هایی که با عنوان سئو هستند خودداری کنید.

یک نگاه به این اسپم بامزه که برای گوگل فرستاده شده است بیندازید:

Dear google.com
I visited your website and noticed that you are not listed in most of the major search engines and directories…

به اینگونه ایمیل ها پاسخی ندهید و آنها را به عنوان اسپم به سرویس ایمیلتان معرفی کنید و آنها را پاک کنید.

– هیچ فردی نمی تواند تضمین کند که شما رتبه برتر را در نتایج موتورهای جستجوی گوگل داشته باشید.

از اعتنا کردن به بهینه کننده هایی که به شما قول رتبه برتر را در گوگل می دهند خودداری کنید، این افراد معمولا می گویند ما به خاطر روابطی که با گوگل داریم قادر به انجام این کار هستیم و با فوریت می توانیم رتبه سایت شما را بالا ببریم. در واقع هیچ  فوریتی در ثبت یک سایت برای گوگل وجود ندارد و تنها راه ثبت کردن یک سایت از طریق صفحه Add URL یا Google Sitemaps می باشد که شما بدون هیچ هزینه ای می توانید سایتتان رو ثبت کنید.

– از ارتباط با شرکت هایی که خود را به درستی معرفی نمی کنند و یا دقیقا نمی گویند چه کاری را انجام می دهند خودداری کنید.

هر صحبتی که ناواضح بود توضیح بخواهید. اگر یک بهینه کننده بخواهد با روش های غیرقانونی رنک سایت شما را بالا ببرد، سایت شما از لیست نتایج جستجو حذف خواهد شد چون شما مسئول افرادی هستید که آنها را استخدام کرده اید. پس بهترین کار این است که شما دقیقا بدونید چه گونه این افراد قصد کمک به شما را دارند.

– هیچ وقت نباید به یک سئو یا بهینه کننده لینک بدهید.

از بهینه کنندگانی که درباره قدرت لینک های “free-for-all” یا لینک های ثبت سایت شما در موتورهای جستجو متعدد، صحبت می کنند دوری کنید. این لینک ها تلاش های بیهوده این افراد است که هیچ تاثیری بر رتبه سایت شما نخواهد گذاشت، حداقل هیچ تاثیر مثبتی.

– بعضی از بهینه کنندگان ممکن است به شما امکان تایپ مستقیم کلمات کلیدی در مرورگر را به شما بفروشند.

اکثر این روش ها احتیاج به برنامه های جانبی دارد و کمتر کسی آنها را نصب می کند. با این روش ها با احتیاط مضاعف برخورد کنید و در صحبت هایی که به عنوان نظر فردی استفاده کنندگان به شما نشان داده می شود شک کنید.

– انتخاب عاقلانه ای داشته باشید.

اگر تصمیم گرفتید تا از خدمات یک سئو استفاده کنید، حتما درباره او و روش هایش جستجو کنید.
گوگل یک راه برای جستجو درباره این افراد و روش ها است. ممکن است نتایجی را هم در سایتهای خبری پیدا کنید که به شما می گوید مراقب این افراد باشید. افراد بسیاری پیدا شده اند که خود را سئو نامیده اند و با روش های سودجویانه و غیرقانونی قصد کلاهبرداری را داشته اند.

– از اینکه بدانید پولتان به کجا می رود مطمئن شوید.

گوگل هیچ گاه قصد روش رنک های بهتر در جستجو ها را ندارد. در حالی که بقیه موتورهای جستجو سایت هایی که با هر کلیک بر روی تبلیغی به شما پولی می دهند را در نتایج جستجوی خود دخیل می کنند برخی از سئو ها به شما قول رتبه بالا در موتورهای جستجو را می دهند. اما اینها از روش های تبلیغاتی استفاده می کنند نه بهینه سازی درست نتایج جستجو و البته سایت شما در قسمت های تبلیغاتی ظاهر خواهد شد نه در نتایج جستجو ها. پس حتما از سئو ها بپرسید که چه بخشی از پولتان صرف هزینه های تبلیغاتی و چه بخشی صرف هزینه های دیگر می شود.

– سئو های زیادی وجود دارند، از آنها درباره روشی که دیگری به شما پیشنهاد داده سوال کنید.

از سئو ها درباره روشهای مختلف بپرسید، قطعا نتایج پرسش از تعدادی سئو در باره روشی که به شما پیشنهاد داده شده است کمک خواهد کرد و حدودا می توانید بفهمید روش خوب و موثری را انتخاب کرده اید یا نه، پرسش خود را تا رسیدن به نتیجه و روش مطلوب ادامه دهید.

– از اینکه حمایت قانونی می شوید مطمئن شوید.

برای امنیت بیشتر خودتان لازم است تا در قراردادی تمیز و مشخص و قانونی حق اینکه بی قید و شرط پولتان را بتوانید به عنوان تضمین پس بگیرید داشته باشید. ار اینکه در قرار داد درج کنید بابت ضرری که به شما زده می شود مبلغی را از سئو دریافت خواهید کرد خجالت نکشید، چون ممکن است این افراد ضرر هنگفتی به شما بزنند و نام شما را از نتایج جستجو حذف کنند.

انتخاب کلمات کلیدی مناسب

قبل از اینکه ما مشغول جمع آوری اطلاعات برای سایت شویم، باید تعدادی کلمه کلیدی، متناسب با زمینه فعالیتمان انتخاب کنیم و سپس این کلمات را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهیم. این مرحله یکی از مهمترین مراحل در علم سئو می باشد. اما چگونه باید از این کلمات استفاده کنیم تا تاثیر مثبت آن را در ارتقاع جایگاه وبسایت را در موتورهای جستجو شاهد باشیم؟ در این خصوص می توانید مقاله چگونگی استفاده از کلمات کلیدی جهت بهینه سازی سایت برای موتور های جستجو  را مطالعه کنید.

تجزیه و تحلیل کلمات انتخاب شده شامل موارد زیر می باشد:

– کلمات انتخاب شده را در موتورهای جستجوی معروف نظیر گوگل جستجو کنید. با این کار رقبای اصلی شما مشخص خواهند شد. سپس شما باید سایتهای رقیب را بررسی کنید، در ادامه خواهیم گفت که در بررسی سایتهای رقیب به چه نکاتی باید توجه کرد.
– سعی کنید کلمات عمومی را به عنوان کلمه کلیدی انتخاب نکنید.
بعنوان مثال اگر زمینه فعالیت شما فروش قطعات کامپیوتری دست دوم است، کلمه “کامپیوتر” کلمه مناسبی نمی باشد. زیرا شامل تاریخچه کامپیوتر، علوم کامپیوتر و … نیز می شود ولی کلمه “قطعه دست دوم کامپیوتر” کلمه مناسبی خواهد بود.
– بهتر است از کلمات ترکیبی بعنوان کلمات کلیدی استفاده کنید زیرا رقابت برای کلمات مفرد بیشتر است. پس از اینکه ترافیک سایت شما به یک حد قابل قبولی رسید، می توانید رقابت خود را برای کلمات مفرد ادامه دهید.

چگونه کلمات کلیدی انتخاب شده را به موتورهای جستجو بشناسانیم؟

در این مرحله هدف این است که کلمات انتخاب شده را در جاهای مختلف سایت بکار بریم تا رباتهای موتورهای جستجو هنگام پیمایش سایت ما، اطلاعات کافی از زمینه فعالیت ما بدست آوردند. برای این منظور به ازای هر یک از کلمات انتخاب شده یک صفحه، اطلاعات می نویسیم. بهتر است در هر صفحه تمرکز بر روی یک کلمه باشد. نکته قابل توجه این است که باید سعی شود کلمه مورد نظر در متن ما بیش از اندازه تکرار نشود زیرا در این صورت رباتهای موتورهای جستجو، سایت ما را جزو سایتهایی قرار می دهد که هدف آنها مختل کردن فعالیت موتورهای جستجو است (spam) و هیچگاه سایت شما در بانک اطلاعاتی موتورهای جستجو قرار نخواهد گرفت. به طور کلی گفته می شود بهتر است در یک صفحه ۲ الی ۷ درصد از کلمات، به کلمات کلیدی اختصاص یابد.
همچنین با توجه به این نکته که رباتهای موتورهای جستجو، صفحات وب را از بالا به پایین و از چپ به راست پیمایش می کنند، بهتر است که در ابتدا و انتهای صفحات، کلمات کلیدی بکار برده شوند. معمولاً در پایین صفحات وب (زیر کپی رایت سایت) کلمات کلیدی مرتبط با صفحه نوشته می شوند.

پس از نوشته شدن مطالب، مراحل زیر را انجام دهید:

– در عنوان صفحه، کلمه یا کلمات کلیدی استفاده شده در متن صفحه را بکار ببرید. انجام این کار اهمیت بالایی دارد زیرا متنی که درعنوان صفحه قرار دارد بعنوان متن لینک، بازگشتی موتورهای جستجو میباشد. موتور جستجوی گوگل فقط ۶۶ کارکتر از این متن را نمایش می دهد بنابراین سعی کنید عنوان صفحات کمتر از ۶۶ کاراکتر باشد. برای تعیین عنوان صفحه از تک title بصورت زیر استفاده کنید. سعی کنید اگر بیش از یک کلمه کلیدی در صفحه دارید از کارکتر | بعنوان جداکننده کلمات، استفاده کنید:
کلمه کلیدی اول | کلمه کلیدی دوم و …
– از تگهای meta برای مشخص ساختن کلمات کلیدی استفاده کنید.
– اگر در صفحه از عکس استفاده کردهاید، در خصوصیت alt عکسها، کلمات کلیدی خود را بصورت زیر استفاده کنید:

<“img src = “image name” alt = “your keywords”>

– از نوشتن کدهای css و JavaScript بطور مستقیم در صفحات وب، خودداری کنید بلکه این کدها را در فایلهای جداگانه بنویسید و در فایل اصلی آنها را فراخوانی کنید.
– اگر بیش از یک کلمه کلیدی انتخاب کرده اید و به ازای هر کدام از آنها یک صفحه نوشته اید، همه این صفحات را با استفاده از لینکها به هم متصل کنید و متن لینکها را کلمات کلیدی خود قرار دهید. متن لینکها نیز همانند نوشته های italic ، bold و underline از اهمیت زیادی برخوردارند و موتورهای جستجو به آنها توجه زیادی می کنند.

اهمیت لینکهای خارجی در افزایش رتبه یک سایت:

منظور از لینکهای خارجی، لینکهایی است که از سایتهای دیگر به سایت شما وجود دارد. هر چه تعداد این لینکها بیشتر باشد رتبه سایت شما بیشتر خواهد بود. علت این امر این است که موتورهای جستجو اینگونه استدلال می کنند که چون تعداد زیادی لینک به این سایت وجود دارد بنابراین از نظر کاربران اینترنت این سایت دارای اهمیت زیادی است بنابراین موتورهای جستجو نیز رتبه سایت را بالا می برند.
موتور جستجوی گوگل رتبه سایتها را براساس آیتمی بنام page rank بیان می کند که عددی بین ۹ تا ۹۸ می باشد. هر چه این عدد بزرگتر باشد رتبه سایت مربوطه بیشتر خواهد بود و همچنین هر چه تعداد لینکهای خارجی یک سایت بیشتر باشد ranking آن سایت بیشتر می شود.

پیشنهاد: مقاله بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو را مطالعه کنید.

سایر تکنیکهای موثر در افزایش رتبه سایت:

– موتور جستجوی گوگل تکنیکی را بیان می کند که به کمک آن می توانید تمام فایلهایی را که تمایل دارد توسط گوگل ایندکس شوند را در یک فایل، معرفی کنید. برای این منظور باید نقشه XML سایت (XML sitemap) را در یک فایل بنام sitemap.xml قرار دهید.
– فایلی به نام robos.txt در ریشه سایت خود قرار دهید. به کمک این فایل می توانید به موتورهای جستجو بگویید چه فایل یا پوشه هایی را ایندکس کنند و چه فایل یا پوشه هایی را نادیده بگیرند.
– در بررسی سایت های رقبا حتماً به این نکته توجه کنید که از چه سایت هایی به آن سایتها لینک وجود دارد. برای بررسی این مطلب می توانید در موتور جستجوی گوگل از دستور زیر استفاده کنید:
نام وب سایت مورد نظر : Link
– هنگامی که یک domain ثبت می کنید، آن را در آدرس google.com/addurl.html اضافه کنید. پس از انجام این کار حدودا ۷ هفته طول می کشد که گوگل domain شما را به بانک اطلاعاتی خود اضافه کند. برای اطمینان از اینکه domain شما به بانک اطلاعاتی گوگل وارد شده است یا نه در گوگل می توانید نام domain خود را جستجو کنید، اگر در نتیجه بازگشتی توسط گوگل، domain شما وجود داشت بدین معنا است که به بانک اطلاعاتی گوگل وارد شده است. البته یک راه بهتر برای domain شما در کمتر از یک هفته به بانک اطلاعاتی گوگل وارد شود این است که از یک سایت که رتبه بالایی در گوگل دارد به سایت خود یک لینک ایجاد کنید.
– یکی دیگر از راه های موثر در افزایش رتبه یک سایت، بکار بردن تالارهای و انجمن های گفتگو در وب سایت است. این کار باعث می شود که کلمات کلیدی مورد نظر شما به طرق مختلف در تالارهای گفتگو تکرار شود.
علاوه بر این باعث میشود که بینندگان سایت و در نتیجه ترافیک سایت بالا رود.
– نوشتن مقاله در زمینه های مرتبط با فعالیت شما یکی از راههایی است که به کمک آن می توانید لینکهای خارجی سایت خود را افزایش دهید. دایرکتوری های زیادی در سطح جهان وجود دارد که شما می توانید مقالات خود را در آنها وارد کنید و یک لینک از سایت آنها به سایت خود ایجاد نمایید.

پیشنهاد: مقاله ابزارهای سئو جهت بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو را مطالعه کنید.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

4.3/5

برای دوستانتان ارسال کنید

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print
Share on email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با شما تماس خواهیم گرفت

Something isn’t Clear?


Feel free to contact me, and I will be more than happy to answer all of your questions.

با شما تماس خواهیم گرفت