چگونه شبکه های اجتماعی را در بازاریابی اینترنتی مدیریت کنیم؟

فهرست مطلب

خیلی از کسب و کارهای کوچک و بزرگ، برای توسعه بازاریابی اینترنتی خود، زمان خیلی زیادی را برای ایجاد کردن و کار کردن بر روی شبکه ها و رسانه های اجتماعی صرف می کنند. رسانه های اجتماعی برای همیشه رایگان نیستند.زمان، هزینه است و صرف کردن زمان خیلی زیاد در سایت های شبکه های اجتماعی، می تواند جنبه های مالی کسب و کار و بازاریابی اینترنتی را زیر سؤال برده و کسب و کار را متضرر نماید.

بازاریابی اینترنتی و مدیریت شبکه های اجتماعی

مدیریت شبکه های اجتماعی بوسیله متخصص بازاریابی میتواند مخاطب و بازدید کننده را جذب و تبدیل به خریدار کند.

خیلی از کسب و کارهای کوچک و بزرگ، برای توسعه بازاریابی اینترنتی خود، زمان خیلی زیادی را برای ایجاد کردن و کار کردن بر روی شبکه ها و رسانه های اجتماعی صرف می کنند. رسانه های اجتماعی برای همیشه رایگان نیستند. زمان، هزینه است و صرف کردن زمان خیلی زیاد در سایت های شبکه های اجتماعی، می تواند جنبه های مالی کسب و کار و بازاریابی اینترنتی را زیر سؤال برده و کسب و کار را متضرر نماید. در ادامه به معرفی راه هایی برای صرفه جویی در زمان و در عین حال نتیجه گرفتن مطلوب از استراتژی های بازاریابی اینترنتی و مدیریت شبکه های اجتماعی می پردازیم.

تعیین هدف

توجه داشته باشید مشخص کردن اهداف در ابتدای کار می‌تواند گام بلندی در راستای موفقیت در مدیریت شبکه های اجتماعی باشد. پس نیاز‌ها و اهداف را تعیین نموده و در رابطه با چگونگی تحقق این اهداف تصمیمات اولیه مانند نام پایگاه، زمینه‌ی فعالیت آن و دیگر موارد را إتخاذ نمایید.

شناخت مشتریان

در بسیاری از پایگاه‌های بوجود آمده مشاهده شده است که پس از مدتی، فعالیت مدیریت شبکه های اجتماعی در صفحه‌های اطلاعاتی و سرگرمی کاهش یافته و در صفحه‌های فروشگاهی و تجاری به سبب کاهش متقاضیان دچار زیان‌دهی می‌شوند که یکی از دلایل عمده‌ی آن می‌تواند نداشتن شناخت از نیاز‌های متقاضیان و مشتریان باشد. شناختی دقیق از مخاطبان و مشتریان و همچنین نیاز‌های آن‌ها سبب می‌شود که بتوانید مطالب پر‌ طرفدار، اطلاعات کارآمد و محصولات مورد نیاز مخاطبان را با توجه به زمان و مکان زندگی آن‌ها برایشان فراهم نمایید که این امر موجب افزایش بازدید و در نهایت موجب سود‌دهی بالاتر و پیشرفت چشمگیر می‌شود.

محتوا فاکتوری خیلی مهم

“برای خود، انبار محتوا ایجاد کنید.” به عنوان بخشی از زمانی که صرف به روز رسانی شبکه اجتماعی و گسترش بازاریابی اینترنتی خود می کنید، زمانی را برای انتخاب کردن محتوای خوب و همچنین تفکر و تمرکز برای به ارمغان آوردن ایده های عالی اختصاص دهید تا بتوانید این ایده ها را بر روی شبکه های اجتماعی مثل فیس بوک، توییتر و غیره، پیاده سازی کنید. این کار به شما کمک می کند تا بتوانید در زمان مناسب، محتوا و مطالب خود را پست کنید و دیگر نیاز نیست که به دنبال محتوا بگردید و زمان را از دست بدهید. داشتن محتوای آماده شده از قبل به شما این امکان را می دهد تا در وقت خود صرفه جویی کنید و بهترین محتوا را در بهترین زمان، پست کرده و شبکه های اجتماعی خود را به روز رسانی کنید.

توصیه بالا، راهی مناسب برای مدیریت استراتژی های بازاریابی اینترنتی و همچنین سازمان دهی کردن محتوا و مطالبی است که قرار است پست شود. محتوای مناسب می تواند ابزاری مناسب برای گسترش بازاریابی اینترنتی و تبلیغات باشد و همچنین باعث جلوگیری از منتشر کردن و پست کردن مطالب و محتوای های سطح پایین می شود که فقط برای اعلام حضور در فضای مجازی است.

 ابزار های مدیریت شبکه های اجتماعی

هنگامی که مدیریت شبکه های اجتماعی بر عهده خود شماست پست کردن و به روز رسانی مطالب، در اکانت های گوناگون، مشکل خواهد بود. شما می توانید با استفاده از ابزارهای مدیریت شبکه های اجتماعی ، مطالب و پست های خود را مدیریت و سازمان دهی کرده و آنها را به صورت همزمان در هر زمانی که می خواهید، به روز رسانی کنید. با استفاده از این ابزار قادر خواهید بود که برای پست ها و مطالب خود از قبل برنامه ریزی کرده و آنها را به صورت برنامه ریزی شده، به روز رسانی کنید. استفاده از این ابزار باعث می شود که با هماهنگی میان ابزارها و استراتژی استفاده شده، موفقیت بیشتری در بازاریابی اینترنتی کسب و کار شما حاصل شود.

برنامه ریزی

بر خلاف تصور خیلی از افراد، مطالب جدید که قرار است پست شود نباید در هر زمان و در هر شبکه اجتماعی قرار داده شود. زمان یکی از حساس ترین و کلیدی ترین عناصر در بازاریابی اینترنتی می باشد. این کار می تواند زمان زیادی را هدر دهد و باعث به هم ریختگی در برنامه های شما برای دست یابی به اهداف بازاریابی اینترنتی می شود. یکی از مهمترین نکات آن است که باید از با ارزش بودن محتوای خود اطمینان حاصل کنید؛ این ارزش محتوا می تواند، ارتباط خوبی با هواداران شما برقرار کند.

پست های مداوم و مرتب، بسیار مؤثر است اما به معنی این نیست که هر روز بیشتر از یکبار مطالب خود را به روز رسانی کنید و همینطور هیچ لزومی ندارد که شما هر روز در شبکه های اجتماعی پست بگذارید. به عنوان مثال شما می توانید سه بار در هفته با مطالب خوب، محتوای شبکه های اجتماعی را به روز رسانی کنید و نتیجه مثبت آن را در دست یابی به اهداف بازاریابی اینترنتی خود ببینید. در حقیقت مشتریان ترجیح می دهند که دوره به روز رسانی مطالب و پست ها در حداقل خود باشد، زیرا که پست کردن بیش از حد از نظر آن ها بیهوده و اضافی و به عنوانی اسپم به نظر می رسد.

بررسی نتایج و مدیریت آن‌ها به طور دائم

این مرحله از طراحی استراتژی برای مدیریتی پویا را می‌توان از مهم‌ترین عوامل پیشرفت و توسعه‌ی کسب‌ و کار شما در این شبکه‌ها دانست. زیرا شما با در نظر گرفتن نتایج بدست آمده از یک دوره فعالیت، می‌توانید به صحیح یا نادرست بودن استراتژی که در دستور کار خود قرار داده‌اید پی برده و به اصلاح استراتژی نادرست و یا با گسترش دادن گونه‌ی صحیح آن، در جهت پیشرفت گام بردارید. در حقیقت در این مرحله باید ارزیابی همه‌ جانبه و مستمری را بر مخاطبانتان داشته باشید. مخاطبان چه محتوایی برای شبکه‌های اجتماعی را بیشتر پسندیدند، نسبت به کدام محتوا واکنش بیشتری از خود نشان دادند، چقدر در کمپین‌ها و نظرسنجی‌های شما مشارکت داشته‌اند و از این دست ارزیابی‌ها که جمع‌آوری داده‌های آن خیلی هم سخت نخواهد بود.

 

انتخاب شبکه اجتماعی کارآمد، مناسب با اهداف فعالیت

بسیاری از مدیران صفحه‌ها در شبکه های اجتماعی، بدون داشتن اطلاعات مناسب از هر شبکه اجتماعی سعی دارند در انواع این شبکه‌ها فعالیت نموده و فعالیت خود را به صورت مستمر پیش بگیرند. در حالی که می‌توانند با بررسی نیاز مخاطبان در هر یک از شبکه های اجتماعی، بدون تلف کردن وقت و هزینه‌ی خود، تمام انرژی خود را در فضایی مناسب سرمایه‌گذاری نمایند و شاهد پیشرفت روز افزون خود باشند.

ایجاد یک تیم و تقسیم وظایف تخصصی میان اعضای تیم

مدیریت شبکه های اجتماعی امری حساس است و به فعالیت مستمر نیازمند است. پس از گذشت مدتی مخاطبان صفحه‌ی شما افزایش پیدا کرده و یا به تعداد خریداران و مشتریان شما افزوده شده است. در این زمان مدیریت به تنهایی نمی‌تواند نیاز مخاطبان را با بالاترین کیفیت برطرف نماید و نیاز به همکاری را حس می‌کند. حالا باید برای مدیریت شبکه های اجتماعی تیمی خبره را تشکیل دهید و هر یک از وظایف را به صورت اختصاصی به هر یک از اعضای تیم محول کنید. وظایفی مانند تولید محتوا، بررسی و جستجو در منابع خبری معتبر، جستجو در موتور‌های جستجوگر، تهیه‌ی تصاویر، تهیه‌ی ویدیو‌های مرتبط و… را می‌توان از اساسی‌ترین وظایف تیم مدیریت شبکه‌  اجتماعی نام برد. این امر موجب تمرکز هر یک از اعضای تیم به وظایف اختصاصی خود می‌شود و پایگاه شما در مسیر پیشرف روز افزون قرار می‌گیرد.

 دلایل شکست در مدیریت شبکه های اجتماعی

 

۱- با بهره گیری از هوش مصنوعی، شبکه های اجتماعی هر روز هوشمندتر و شده و حساب های تقلبی را حذف کرده و یا دیسیبل می کند.
۲-لایک و فالوور تقلبی اطمینان به شما را زیر سوال برده و اصل اعتماد سازی را خوشه دار می سازد.
۳-حساب کاربری شما چندین پست با چند هزار فالوور و کامنت و لایک های بسیار کم ، کاربران را به سادگی متوجه کلک و استراتژی غلط شما در شبکه اجتماعی می سازد.
۴-تنظیم ربات برای پاسخ گویی و خوشامد گویی معمولا اثر عکس و نا معقول میگردد.

امیدواریم با بکارگیری پیشنهادات و راهنمایی‌های ذکر شده در این مقاله، بتوانید ایتدا یک استراتژی مناسب برای مدیریت شبکه های اجتماعی خود تدوین کنید و بر اساس شناسایی نیاز مخاطبانتان، محتوایی منحصربه‌فرد برای رضایت‌مندی و خوشحالی آنان تولید نمایید و پایگاه مورد نظر خود را با مدیریت پویا و مستمر توسعه داده و موفقیت خود را تضمین نمایید.

 

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

4.3/5

برای دوستانتان ارسال کنید

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print
Share on email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با شما تماس خواهیم گرفت

Something isn’t Clear?


Feel free to contact me, and I will be more than happy to answer all of your questions.

با شما تماس خواهیم گرفت