آیا محتوای تکراری برای SEO مضر است؟

فهرست مطلب

محتوای تکراری چیست؟ آیا محتوای تکراری برای SEO مضر است؟ در یک پاسخ کوتاه باید گفت: بله! SEO یا بهینه سازی موتورهای جستجو، یکی از جنبه های اغلب درحال تغییر و درک نشده در طراحی وب سایت است. در توضیح سرعت تغییر در رتبه بندی موتورهای جستجو و اینکه چه چیزی در بالا بردن این رتبه موثر است و چه چیزی مضر، اطلاعات گیج کننده و بعضا نادرستی وجود دارد. یکی از این موضوعات مبهم، محتوای تکراری در سئو است.

محتوای تکراری چیست؟ آیا محتوای تکراری برای SEO مضر است؟ در یک پاسخ کوتاه باید گفت: بله!

در بحث SEO (بهینه سازی موتورهای جستجو)، برای بررسی سرعت تغییر در رتبه بندی موتورهای جستجو و اینکه چه چیزی در بالا بردن این رتبه موثر است و چه چیزی مضر، اطلاعات گیج کننده و بعضا نادرستی وجود دارد. یکی از این موضوعات مبهم، محتوای تکراری در سئو است.

گوگل در یک ویدئو تلاش کرده است یکی از دلایل پیچیدگی محتوای تکراری را توضیح دهد. در این ویدئو گوینده توضیح می دهد که محتوای تکراری چیست و گوگل با آن چه برخوردی دارد؛ اما بخش مبهم آن چیزی است که در ابتدای فیلم بیان می شود:

“اولین و مهمترین چیزی که می خواهم روشن کنم این افسانه است که آنچه “محتوای تکراری” نامیده می شود، مجازات در پی دارد. مردم نگران هستند که گوگل به علت وجود محتوای تکراری، وب سایت آنها را جریمه کند … تحقیقات مستند ما تصدیق می کند که جریمه ای در کار نیست”

در وبلاگ اصلی گرگ Greg Grothaus، در توضیح این بخش از ویدئو قید کرده اند:

“چیزی به نام مجازات محتوای تکراری وجود ندارد “

این اظهارات باعث شده است که بسیاری از تولیدکنندگان محتوا، ایجاد محتوای تکراری را جدی نگیرند که این درست نیست! ممکن است که “جریمه محتوای تکراری ” وجود نداشته باشد اما همچنان محتوای تکراری برای رتبه بندی وب سایت مضر است. در اینجا نگاهی خواهیم داشت به علت وجود محتوای تکراری، آسیب های آن و آنچه در برابر آن می توان انجام داد.

محتوای تکراری چیست؟

در ابتدا بیایید منظورمان از ” محتوای تکراری ” را روشن کنیم. در یک تعریف ساده، محتوای تکراری به این معناست که محتوای وب سایت شما، منحصر به فرد نیست. ممکن است محتوایی باشد که در بخش دیگری از وب سایت خودتان از آن استفاده کرده اید، ممکن است محتوایی باشد که شما از وب سایت دیگری گرفته و در سایت خود منتشر کرده اید و یا برعکس، سایت دیگری محتوای سایت شما را منتشر کرده است!

چه زمانی محتوای تکراری مخرب است؟

ساده ترین راه تشخیص این که آیا محتوای تکراری به سایت شما صدمه میزند یا خیر، این است که از خود بپرسید چرا این محتوا را کپی می کنید؟ اگر دلیل شما نیاز های شخصی است و نفعی برای بازدیدکنندگان سایت ندارد (به عنوان مثال نیاز به دیده شدن بیشتر، نیاز به بالابردن سایت در موتورهای جستجو و یا دستکاری نتایج جستجو )، نباید این کار را انجام دهید.

گوگل در مقاله خود درباره ” محتوای تکراری “به طور مشخص می گوید:

“وجود محتوای تکراری در یک سایت، زمنیه ای برای اقدام علیه آن سایت نیست مگر اینکه تشخیص داده شود هدف از این تکرار، فریب و دستکاری نتایج موتور جستجو است”

اگر گوگل احساس کند که قصد دارید نتایج جستجو را دستکاری کنید، علیه سایت شما اقدام می کند و تا حذف کامل وب سایت شما از نتایج جستجو پیش می رود. این عمل اغلب به نام ” لیست سیاه ” blacklisting شناخته می شود و می تواند تمام اقداماتی را که جهت بهینه سازی موتورهای جستجو SEO در سایت انجام داده اید، خنثی کند. محتوای تکراری اساسا به عنوان اسپم spam (هرزنامه ) در نظر گرفته می شود و این اسپم ها دلیلی برای حذف وب سایت شما هستند.

حتی اگر قصدی برای دستکاری نتایج جستجو نداشته باشید، باز هم محتوای تکراری می تواند مضر باشد و باعث کاهش کارآیی وب سایت شما شود.در این صورت موتورهای جستجو به هنگام نمایش نتایج نه، ده یا صد صفحه با محتوای دقیقا یکسان را ارائه خواهند داد! برای مقابله با این مسئله، بسیاری از موتورهای جستجو چیزی شبیه به متن زیر در نتایج جستجو می نویسند:

“به منظور نشان دادن نتایج مناسب، نتایجی که بسیار شبیه هم هستند حذف شده اند”

این نتایج اضافی به صورت یک پیوند فرعی نشان داده می شوند که تعداد کمی از کاربران، روی آن کلیک می کنند. این مسئله به این معنا است که محتوای شما از بینندگان پنهان می شود و امتیازی که امیدوار بودید با این روش به دست آورید، از بین می رود.

اگر یک مقاله بنویسید و آن را در یک وب سایت قرار دهید و سپس ماه بعد تصمیم بگیرید که آن را در یک سایت دیگر قرار دهید، سایت دوم ممکن است در جستجو به عنوان نتیجه فرعی نشان داده شود.

در یک توضیح دقیق تر، این مجازات نیست بلکه تنها قدردانی گوگل از سایتی است که برای اولین بار یک مقاله یا محتوا را منتشر می کند، گوگل این سایت را به عنوان مالک محتوا در نظر می گیرد. اگر کسی جستجویی انجام میدهد، تمایل یا نیازی ندارد که یک مطلب را دوبار بخواند. فرستادن او به سایت اصلی کافی است و به این صورت سایت های دیگر، پنهان می شوند!

چه زمانی استفاده از محتوای تکراری مجاز است؟

شایع ترین نوع محتوای تکراری ناشی از پیوند های اضافی (لینک ها) در یک وب سایت است. به عنوان مثال سه لینک زیر دقیقا به یک صفحه مشخص از یک سایت درباره موضوع طراحی سایت اشاره دارند.

http://webdesign.about.com
http://webdesign.about.com/
http://webdesign.about.com/index.htm

موتورجستجو می تواند هر سه آدرس را به صورت جداگانه فهرست کند و در نتیجه سه صفحه با محتوای تکراری در فهرست خود داشته باشد، اما از دیدگاه موتور جستجو این یک صفحه با سه راه دسترسی است! بنابراین اغلب موتورهای جستجو این نوع تکرار را تصادفی در نظر می گیرند و بهترین آدرس را به عنوان نتیجه جستجو نشان می دهند.

شکل دیگر محتوای تکراری هنگامی است که شما طرح زیربنایی و یا یک نسخه خاص از سایت خود ایجاد می کنید. به عنوان مثال از وب سایت اصلی خود، یک نسخه مناسب موبایل طراحی می کنید. این نوع محتوای تکراری، یک هدف مشخص برای بازدید کننده را دنبال می کند درنتیجه هیچ مشکل و مجازاتی در موتورهای جستجو به دنبال نخواهد داشت. این صفحات ممکن است در بخش ” نتایج فرعی” نمایش داده شوند، اما اگر یک کاربر در جستجوی خود کلمه موبایل را اضافه کند، این صفحات به جای صفحه استاندارد نشان داده خواهد شد. این یکی از دلایلی است که طراحی وب پاسخگو و داشتن یک وب سایت پویا که طیف وسیعی از دستگاه ها و سایزهای مختلف صفحه نمایش را پوشش میدهد، به عنوان بهترین گزینه پذیرفته شده است.

چه اقداماتی درباره محتوای تکراری قابل انجام است؟

اولین کاری که باید انجام داد، اجتناب از ایجاد محتوای تکراری است. اما هنگامی که محتوای شما تکراری است، برای کاهش آسیب های آن اقدامات زیر کاربرد دارد:

از روش انتقال اتوماتیک استفاده کنید.

انتقال اتوماتیک به موتور جستجو می گوید که صفحه به طور دائم منتقل شده است، بنابراین لینک های قدیمی را از فهرست خود حذف می کند و آن را با لینک جدید جایگزین می کند.

-برای دسترسی به یک سایت، هر بار از یک لینک ثابت در فهرست آدرس ها استفاده کنید.

در بالا دیدیم که سه آدرس برای رسیدن به یک وب سایت وجود داشت، اما برای کمک به موتور جستجو، شما باید یکی از آنها را انتخاب کنید و همیشه از آن استفاده کنید. این روش برای تمامی صفحاتی که از index.html یا فایل های مشابه استفاده می کنند، موثر است. به عنوان مثال اگر از بین سه آدرس بالا شما به طور دائم از http://webdesign.about.com/ استفاده کنید، موتور جستجو این آدرس را انتخاب کرده و در نتایج جستجوی خود تنها به آن اشاره می کند.

-از تکرار بیش از حد اجتناب کنید.

اگر صفحاتی دارید که یک سلسله بیانات تکراری و یا مطالب دارای کپی رایت دارند، بهتر است آنها را به صفحات جداگانه منتقل کنید و از صفحه اصلی خود به آنها لینک دهید.

-صفحات دارای مطالب مشابه را بسط دهید.

اگر صفحاتی با اطلاعات بسیار مشابه دارید، مانند یک سایت مسافرتی با اطلاعات محدود در مورد چندین شهر، باید اطلاعات منحصر به فردی به هر صفحه خود اضافه کنید تا از حالت تکرار خارج شود. اگر نمی توانید، این صفحات را با هم ترکیب کنید و محتوای آنها را در یک صفحه قرار دهید.

-محتوای منحصر به فرد تولید کنید.

اگر شما یک سایت وابسته  را اداره می کنید، بسیار وسوسه انگیز است که جزئیات محصولات را به سادگی از سایت اصلی کپی کنید. اما این مطالب برای موتورهای جستجو کاملا بی ارزش است و آنها کاربران را به جای سایت شما به سمت سایت اصلی هدایت می کنند! در مقابل با تولید محتوای منحصر به فرد درباره محصولات، سایت شما رتبه بهتری در موتورهای جستجو پیدا می کند. برای این کار باید از کلمات کلیدی مناسب استفاده کنید. پیش تر در مقاله چگونه کلمات کلیدی مرتبط با سایت خود را در گوگل پیدا کنیم؟ تمامی نکات مهم در رابطه با انتخاب و استفاده از کلمات کلیدی را بررسی کرده ایم.

-از کد rel = canonical استفاده کنید.

این یک لینک ارتباطی است که گوگل ( و شاید دیگر موتورهای جستجو) برای تعریف نسخه ترجیحی محتوا استفاده می کنند. با این روش می توانید صفحه خود را به عنوان صفحه اصلی برای گوگل مشخص کنید. در این صورت هر تکراری از محتوای شما در سایت های دیگر در نتایج جستجو به عنوان لینک فرعی شناخته شده و پنهان می شود.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

4.3/5

برای دوستانتان ارسال کنید

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print
Share on email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با شما تماس خواهیم گرفت

Something isn’t Clear?


Feel free to contact me, and I will be more than happy to answer all of your questions.

با شما تماس خواهیم گرفت