لینک های dofollow و لینک های unfollow در بک لینک مفید

فهرست مطلب

یکی از آیتم های بک لینک مفید این است که ساختار لینک ایجاد شده از نوع Dofollow باشد. لینک های dofollow به لینک هایی گفته می شود که موتورهای جستجوگر هنگام برخورد با آنها، به دنبال کردن لینک مورد نظر می پردازند. توصیه شده است که از این نوع لینک ها به تعداد کمی در سایتها مورد استفاده قرار بگیرد زیرا استفاده زیاد از این لینک ها درجه و رتبه ی سئوی سایت را کاهش می دهد.

لینک های dofollow و nofollow

لینک های dofollow و لینک های unfollow در بک لینک مفید

به طور کلی دو دیدگاه برای بک لینک های dofollow و nofollow وجود داره:

  1. فقط لینک های dofollow ارزش دارند.
  2. لینک های nofollow نیز ارزشمندند.

 

در این بخش هر دو دیدگاه را بررسی می کنیم:

لینک های follow یا do follow لینک هایی هستند که موتور های جستجو آنها را دنبال می کنند و روی page rank و سئوی وبسایت شما تاثیر گذار هستند. برای موتورهای جستجو، تعداد زیاد لینک های فالوی یک وبسایت، به معنای محبوبیت آن  وبسایت است بنابراین باعث بهبود رتبه آن، در لیست نتایج جستجو می شود.

 

لینک های  dofollow

یکی از آیتم های بک لینک مفید این است که ساختار لینک ایجاد شده از نوع Dofollow باشد. اگر لینکی به صورت فالو (Follow) باشد یعنی سایت شما به درستی با سایتی که در آن، لینک قرار داده اید پیوند خورده است. لینک های  dofollow  به لینک هایی گفته می شود که موتورهای جستجوگر هنگام برخورد با آنها، به دنبال کردن لینک مورد نظر می پردازند. توصیه شده است که از این نوع لینک ها به تعداد کمی در سایتها مورد استفاده قرار بگیرد زیرا استفاده زیاد از این لینک ها درجه و رتبه ی سئوی سایت را کاهش می دهد. لینک های فالو (Follow)، تگ به خصوصی ندارند و لینک های معمول، لینک های فالو محسوب می شوند.
باید توجه داشته باشید که  لینک سازی به صورت فالو قوانین خاصی دارد که اگر رعایت نشوند ممکن است نتیجه معکوس بگیرید و رتبه سایت شما افت کند. به طور کلی تاکید می شود که در سایت های معتبر بک لینک سازی کنید زیرا اعتبار آن وبسایت روی اعتبار لینک های شما (link juice) تاثیر می گذارد.

 

لینک های nofollow

در مقابل لینک های dofollow، لینک های nofollow قرار دارند که موتورهای جستجوگر چندان توجهی به آن ها ندارند. البته به عقیده ی بعضی از وبمسترها این لینکها کاملا بی اهمیت نیستند و برخی معتقدند که الگورتیم جدید گوگل به آن ها اهمیت می دهد.

استفاده از لینک Nofollow به موتورهای جستجوگر دستور می دهد که این لینک را دنبال نکنند. با استفاده از این کار لینکی که از سایت دیگری به سایت ما داده می شود مورد تایید ما نیست. به عبارتی وقتی یک لینک را nofollow می‌کنیم، در واقع آن را معرفی می‌کنیم ولی آن را تأیید نمی‌کنیم. یعنی به موتور جستجو می‌گوییم که این لینک را دنبال نکند. پس از اعتبار خودمان کم نمی‌شود. لازم به ذکر است که لینک دادن از سایت هایی که موضوع مرتبطی با هم ندارند در الگوریتم جدید گوگل باعث کاهش درجه و رتبه ی سئوی سایت می شود.

اگر که دستور rel=nofollow  در کد ها قرار بگیرد، با این کار به موتورهای جستجو اطلاع میدهیم که این لینک را چک نکنند. و اگر در لینک دستوری راجع به dofollow و یا nofollow قرار نگیرد، لینک به صورت dofollow  محسوب میشود.

 

لینک های nofollow هم ارزشمند هستند

این دوستان هم قبول دارند که موتورهای جستجو به لینک های nofollow امتیازی در جهت رتبه سایت در موتورهای جستجو نمیدند، ولی خوب این لینک ها هم ارزشی دارند. دیدگاه افرادی که معتقدند لینک های  nofollow نیز ارزشمند هستند برا این باورند که اسپم زیاد شده و قسمت نظرات اکثر سایت ها بصورت nofollow  درآمده است. خیلی از انجمن ها هم از لینک های غیر مستقیم استفاده کرده اند. اما اگر بخواهیم از لینک هایnofollow استفاده کنیم، بخش زیادی از بازدید سایتمان را از دست میدیم. چراکه اگر در یک سایت مرتبط کامنت مثبتی قرار دهیم، حتی اگر آن لینک nofollow باشد، بسیاری از بازدیدکنندگان را به سوی سایت می کشاند.

از مستدلترین و قویترین مثال های برای تگ nofollow  سایت ویکی پدیا هست.  و چون همه می توانند در آن لینک قرار دهند، و همچنین برای جلوگیری از زیاد شدن اسپم در این سایت، لینک ها بصورت nofollow در آمده است. اما اگر که سایت شما در یکی از صفحات ویکی پدیا لینک داشته باشد، بازدید کننده هایی زیادی به سایت شما خواهند آمد.

 

چگونه لینک های فالو را از نوفالو تشخیص دهیم؟

برای فهمیدن آن که یک لینک فالو است یا نوفالو می توانید در گوگل کروم روی لینک مورد نظر کلیک راست کنید و با انتخاب گزینه ی  Inspect، منبع و کدهای صفحه را ببینید. با جستجوی عبارت No Follow در قسمت کد ها، می توانید لینک های نوفالو را ببینید. در مرورگر فایرفاکس نیز می توانید روی صفحه کلیک راست کرده و با انتخاب گزینه View Page Source همین کار را انجام دهید.

استفاده از کدامیک از این لینک ها بهتر است؟ لینک های فالو یا لینک های نوفالو؟

به طور کلی داشتن تعداد متعادلی لینک های فالو و نوفالو بهترین انتخاب خواهد بود.
شاید به نظر برسد که فقط لینک های فالو باعث افزایش رتبه و سئو در گوگل می شوند در صورتی که باید حتما از لینک های نوفالو نیز استفاده کنیم. دلایل استفاده از لینک های نوفالو (NoFollow) عبارتند از:

جلوگیری از اسپم:

ممکن است صفحات شما به سایتی لینک داده باشند که بعدا مشخص شود آن سایت اسپم بوده است، و یا ممکن است مردم در بخش نظرات وبسایت شما، لینک های اسپم قرار دهند. اگر تگ لینک را به نوفالو تغییر دهید اعتبار آن سایت ها دیگر بر اعتبار سایت شما تاثیر نخواهند گذاشت.
جلوگیری از محتوای تکراری: ممکن است در وبسایت خود به صفحه ای با محتوای تکراری لینک داده باشید. برای آنکه تکراری بودن محتوای آن سایت بر رتبه شما تاثیر نگذارد بهتر است لینک آن را نوفالو کنید تا موتورهای جستجو آن را از صفحه شما دنبال نکنند.

بک لینک های خریداری شده:

اگر قصد خرید بک لینک دارید بهتر است از لینکای نوفالو (nofollow) استفاده کنید. گوگل از الگوریتم های پیچیده ای برای شناسایی لینک های خریداری شده استفاده میکند در صورت پیدا کردن آنها شما را جریمه می کند.  پس در تبلیغات خود از لینک نوفالو (nofollow) جهت طبیعی جلوه کردن استفاده کنید.

جلوگیری از کم شدن اعتبار صفحه

گاهی ممکن است مجبور شوید در صفحات خود از تعداد زیادی لینک خارجی استفاده کنید، تعداد زیاد لینک های خارجی می تواند باعث کاهش اعتبار صفحه شما شود برای جلوگیری از این امر بهتر است تعدادی از آن لینک ها را نوفالو کنید.

 

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

4.3/5

برای دوستانتان ارسال کنید

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print
Share on email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با شما تماس خواهیم گرفت

Something isn’t Clear?


Feel free to contact me, and I will be more than happy to answer all of your questions.

با شما تماس خواهیم گرفت