عوامل موثر در رتبه بندی سایت

فهرست مطلب

همانطور که می دانید رتبه بندی وبسایت ها به عوامل مهمی بستگی دارد که در این مقاله به بررسی برخی از فاکتورهای موثر بر رتبه بندی و رنکینگ آنها می پردازیم:

عوامل مهمی که در رتبه بندی نقش مهم دارد

عمر صفحه و تولید محتوای ارزشمند

گوگل بیان کرده است سایت هایی را که محتوای با ارزش، جدید و مفیدی را ارائه نمی کنند از لیست خود حذف می کند. خصوصاً سایت هایی که وابسته هستند. بنابراین گوگل محتوای تازه را ترجیح می دهد، یک صفحه قدیمی که به طور منظم به روز رسانی می شود و ارزش و بینش منحصر به فردی را ارائه می کند ممکن است کارایی بهتری نسبت به یک صفحۀ جدید داشته باشد.

همچنین در نظر داشته باشید که اگر به محتواهای قبلی خود مراجعه کنید و بخشی از محتوا را به روز رسانی کنید، احتمال دیده شدن آن در نتیجه‌ی جستجو را بالا می‌برید. چراکه یکی از مهم ترین فاکتورهای گوگل به روز بودن وب سایت شماست. در همین راستا بهتر است بدانید که هرقدر حجم محتوایی که به‌روز‌رسانی می‌کنید بیشتر باشد، از نظر موتورهای جستجو از اهمیت بالاتری برخوردار است.

 

سن دامنه

طبق اعلام شرکت گوگل مبنی بر اهمیت قدمت دامنه‌ها می‌توان نتیجه گرفت هرچه دامنه قدیمی‌تر باشد، ارزش آن برای گوگل بیشتر است. چراکه دامنه‌های جدید ممکن است بعد از گذشت زمانی خاص از بین بروند اما دامنه‌های با سابقه، سال‌های سال به فعالیت خود ادامه می‌دهند و گوگل نیز ارزش بیشتری به آنها اختصاص می‌دهد. بدون شک سن دامنه فاکتوری نیست که بتوانیم آن را تغییر دهیم اما در عوض برای رسیدن به موفقیت می‌توانیم برای مدت طولانی به دامنه‌ی خود پایبند باشیم.

 

بازدید کنندگان تکراری

از نظر گوگل، بازدید کننده‌های تکراری یکی دیگر از عوامل موثر به حساب می‌روند. بازدید کنندگان جدید نشان دهنده‌ی این موضوع هستند که وب سایت شما در حال فراگیر شدن است اما مراجعه بازدید کننده‌های تکراری به معنی معتبر بودن و با کیفیت بودن محتوای وب سایت شما می‌باشد به طوری که سایت شما ارزش چندین بار دیده شدن را برای کاربران دارد. با توجه به این موضوع اگر درصد بالایی از بازدید کنندگان وب سایت شما تکراری باشند، اعتبار وب سایت شما افزایش می‌یابد و در نتیجه‌ی آن رتبه‌ی وب سایت نیز بهبود خواهد یافت.

 

زمان ماندگاری کاربر

گوگل مورد دیگری به نام dwell time یا ماندگاری کاربر در وب سایت را مورد بررسی قرار می‌دهد. این مورد مربوط به مدت زمانی است که کاربر قبل از بستن صفحه یا مراجعه به صفحه‌ی دیگر در یک وب سایت سپری می‌کند. به عنوان مثال اگر یک کاربر روی لینکی کلیک کند و پنج دقیقه زمان در آن سایت سپری کند، وب سایت مورد نظر dwell time بهتری نسبت به زمانی خواهد داشت که شخص تنها ۱۵ ثانیه در وب سایت بماند. این یعنی محتوای وب سایت با ارزش بوده است و درنتیجه اعتبار بیشتری از طرف گوگل دریافت خواهد کرد.

 

لینک‌های خروجی

بهتر است بدانید که لینک‌هایی که به وب سایت‌های دیگر می‌دهید نیز روی رتبه‌بندی وب سایت شما تاثیر می‌گذارند. علاوه بر این گوگل منابع و لینک‌هایی که در مقالات وب سایت به آنها اشاره می‌شود را مورد بررسی قرار می‌دهد و اعتبار آن‌ها را نیز ارزیابی می‌کند. به‌عنوان مثال اگر از وب سایت خود به وب سایت‌های باکیفیت و مهم لینک دهید، ارزش و اعتباری بیشتری کسب می‌کنید تا زمانی که به وب سایت‌های کم اهمیت و حاوی مطالب کم اعتبار لینک دهید.

پیشنهاد: مقاله بک لینک و تاثیر آن در بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو را مطالعه کنید.

 

شبکه‌های اجتماعی

شبکه های اجتماعی از دیگر مواردی هستند که معمولا برای بهبود رتبه‌ی وب سایت در نظر گرفته نمی‌شوند! اما مطالعات بسیاری ثابت کرده‌اند که فعالیت در شبکه‌های اجتماعی نقش به سزایی در جایگاه وب سایت شما در گوگل ایفا می‌کنند و از عوامل موثر در رتبه بندی سایت به شمار می آید. این عامل در مقایسه با روش‌های دیگر ممکن است ارزش کمتری داشته باشد اما نباید نادیده گرفته شود.

 

نرخ کلیک نسبت به رتبه (CTR)

الگوریتم و نحوه‌ی عملکرد CTR بسیار پیچیده است، اما تاثیر زیادی روی رتبه‌بندی وب سایت ها دارند. نحوه‌ی محاسبه و عملکرد CTR را بهتر است به صورت یک مثال برای شما بیان کنیم، به‌عنوان مثال اگر رتبه‌ی وب سایت شما برای عبارت جستجو شده پنج باشد و آن عبارت ۱۰ بار مورد جستجو قرار بگیرد و وب سایت شما تنها دو بار باز شود، یعنی وب سایت از ۱۰ بار نمایش دو بار کلیک داشته و CTR شما برای رتبه‌ی پنجم در صفحه‌ی اول برابر ۲۰ درصد است. با توجه به این موضوع می‌توان نتیجه گرفت که CTR بالاتر از حد انتظار، می‌تواند رتبه‌ی وب سایت را بهبود دهد و CTR پایین‌تر از حد انتظار نیز می‌تواند نتیجه‌ی عکس داشته باشد.

 

کلمات کلیدی که در ادامۀ دامنه ظاهر می شوند

استفاده از این گزینه شاید مانند گذشته تاثیر زیادی نداشته باشد اما داشتن کلمات کلیدی مناسب در دامنه هنوز هم به عنوان یک سیگنال مرتبط عمل می کند. مهم تر از همه این است که موتورهای جستجو کلمات کلیدی که در نام دامنهوجود دارند را به صورت برجست نمایش می دهند.

 

کلمات کلیدی به عنوان اولین کلمه در دامنه

دامنه هایی که با کلمات کلیدی مرتبط با فعالیت خود آغاز می شوند نسبت به دامنه هایی که هیچ کلمه کلیدی در خود ندارند یا کلمۀ کلیدی شان در آخر یا وسط دامنه است، یک سرو گردن بالاتر هستند.

کلمات کلیدی در نام زیر دامنه

تحقیقات وب سایت MOZ در سال ۲۰۱۱ نشان داده است کلمات کلیدی موجود در نام ساب دامین (زیر دامنه) می تواند رتبه بندی سایت را افزایش دهد.

 

کلمه کلیدی در تگ عنوان

گ عنوان دومین بخش مهم محتوای سایت است (در کنار محتوای صفحه). بنابراین استفاده مناسب از آن می تواند یک سیگنال قوی سئوی On-Page برای گوگل ارسال کند.

تگ عنوانی که با کلمه کلیدی آغاز می شود

بر اساس داده های حاصل از سایت MOZ، تگ عنوانی که با کلمات کلیدی آغاز می شود بهتر از تگ عنوان هایی که کلمات کلیدی را در انتهای خود قرار داده اند عمل خواهد کرد.

 

کلمه کلیدی در تگ توضیحات

این هم نشانه ای دیگر برای مرتبط بودن وب سایت است. این گزینه در حال حاضر این نکته اهمیت چندانی ندارد، اما در هر صورت باعث ایجاد تفاوت می شود.

 

کلمه کلیدی که در تگ H1 ظاهر می شود

تگ های H1 دومین تگ عنوانی هستند که نشانه های مرتبط بودن فعالیت و موضوع یک سایت را برای گوگل ارسال می کنند. این نتایج بر اساس مطالعات انجام شده زیر به دست آمده است

کلمه کلیدی عبارتی است که به طور مکرر در داخل متن استفاده شده است

استفاده از یک کلمه کلیدی به طور مکرر در داخل متن یک پُست می تواند به عنوان یک سیگنال مرتبط بودن عمل کند و موضوع فعالیت یک سایت را به گوگل بفهماند.

پیشنهاد: مقاله بررسی متا تگهای مهم و موثر در سئو را مطالعه کنید.

 

طول محتوا

محتوایی که کلمات بیشتری دارد بالطبع، طیف وسیع تری از یک موضوع را پوشش دهد و به احتمال زیاد نسبت به مقالات کوتاه و سطحی ارجحیت دارد. SERPIQ دریافته است که طول محتوا با موقعیت سایت در نتایج جستجوی گوگل مرتبط است.

 

برجستگی کلمات کلیدی

به کار برد کلمات کلیدی مرتبط در ۱۰۰ کلمه اول موجود در صفحه می تواند نشانه مرتبط بودن سایت یا کلمه کلیدی انتخابی می باشد. برجستگی کلمه کلیدی در واقع به قرارگیری کلمه کلید درون تگ عنوان، تگ H1، H2 و متا دسکریپشن بستگی دارد.

 

سطح خواندن

هیچ شکی نیست که گوگل سطح خواندن صفحات یک سایت را تخمین می زند. در واقع، گوگل معمولا وضعیت سطح خواندن را برای سایت ها ارائه می دهد.

 

محتوا ضلع دیگر در این چند ضلعی است که نقش به سزایی در رتبه دهی وب سایت شما ایفا می کند. در واقع محتوا باید دارای ویژگی هایی نظیر ارتباط متن و موضوع ، قابل فهم بودن ، نگارش شیرین و صد البته غیر کپی بودن باشد. این یکی از فاکتورهای موثر در سئو و بهینه سازی سایت است که توسط گوگل بسیار مورد توجه قرار می گیرد. اعتبار موضوعی متن نیز بسیار مهم است و ارتباط متن و موضوع می تواند رتبه وب سایت شما را افزایش دهد.

طولانی بودن محتوا نیز از دیگر عوامل موثر در رتبه بندی وب سایت شما می باشد. در واقع آن دسته از مطالبی که دارای تعداد کلمات بیشتری هستند، تاثیر بهتری بر سئو و بهینه سازی سایت دارند. بنابراین توصیه می شود برای بهبود سئو سایت خود از محتوای طولانی بیشتر از محتوای کوتاه استفاده کنید. میانگین تعداد کلمات وب سایت هایی که در صفحه اول گوگل قرار دارند ، ۱۸۹۰ کلمه می باشد.

پروتکل نیز می تواند بر رتبه بندی وب سایت اثر گذار باشد. در این میان ، آن دسته از سایت هایی که دارای پروتکل HTTPS هستند در مقایسه با سایرین دارای رتبه بهتری در موتورهای جستجو می باشند. البته معمولا انتقال وب سایت به این نوع پروتکل  صرفا با هدف بهبود سئو ، توصیه نمی شود. زیرا این کار دشوار بوده و در مقابل تاثیر آن بر رتبه بندی سایت کم است. اما اگر قصد طراحی سایت جدید را دارید توصیه می کنیم از این پروتکل استفاده نمایید.

برخلاف تصور بسیاری از افراد ، بین سئو و نشانه گذاری های Schema ارتباط خاصی وجود ندارد. در واقع در حال حاضر این نشانه گذاری در رتبه بندی وب سایت بی تاثیر هستند اما این امکان وجود دارد که در آینده ، آن دسته از داده هایی که به صورت سازمان یافته وجود دارند، بتوانند بر سئو تاثیر گذار باشند.

از دیگر موارد تاثیر گذار بر سئو و رتبه سایت ها ، انتخاب URL با تعداد حروف کمتر است. در واقع آن دسته از وب سایت هایی که دارای URL های کوتاه هستند می توانند در نتایج جستجوی گوگل از رتبه بالاتری نسبت به URL های طولانی برخوردار شوند.

استفاده بیش از حد از تصاویر تاثیری بر رتبه وب سایت نخواهد داشت اما آن دسته از محتوا که به طور حداقل دارای یک عکس می باشند، می توانند بر سئو سایت تاثیر گذار باشند. در واقع می توان چنین گفت که استفاده از تصاویر جذاب موجب جلب توجه کاربران می شوند و در نتیجه ترافیک سایت را بالا می برند.

 

سایر عوامل موثر بر سئو سایت:

به کاربردن عبارت دقیق کلمه کلیدی در قسمت تگ عنوان صفحه

سرعت بالای لود صفحه

تعداد بیشتر بک لینک ها

لینک های معتبر و موثر

بانس ریت پایین

 

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

4.3/5

برای دوستانتان ارسال کنید

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print
Share on email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با شما تماس خواهیم گرفت

Something isn’t Clear?


Feel free to contact me, and I will be more than happy to answer all of your questions.

با شما تماس خواهیم گرفت