چطور یک طرح تجاری Business Plan موفق بنویسیم ؟

فهرست مطلب

طرح تجاری Business Plan سندی است که شما در آن کلیه اطلاعات مالی، زمانی پروژه و فازهای اجرایی پروژه خود را درج می کنید. هنگامیکه ایده کسب و کاری شکل می گیرد. برای تبدیل ایده به یک سند قابل اجرا باید برای ایده یک طرح تجاری نوشت. شاید اسم طرح توجیه اقتصادی برای شما بسیار آشناتر از طرح تجاری باشد. طرح توجیه اقتصادی در واقع تنها بخشی از طرح تجاری می باشد.

طرح تجاری Business Plan

طرح تجاری Business Plan سندی است که شما در آن کلیه اطلاعات مالی، زمانی پروژه و فازهای اجرایی پروژه خود را درج می کنید.

هنگامیکه ایده کسب و کاری شکل می گیرد. برای تبدیل ایده به یک سند قابل اجرا باید برای ایده یک طرح تجاری نوشت. شاید اسم طرح توجیه اقتصادی برای شما بسیار آشناتر از طرح تجاری باشد. طرح توجیه اقتصادی در واقع تنها بخشی از طرح تجاری می باشد.

در طرح توجیه اقتصادی هزینه کلی پروژه از مصالح ساختمانی تا خرید مواد اولیه و پیش بینی میزان فروش و زمان بازپرداخت هزینه اولیه درج می شود.

در طرح تجاری علاوه بر این موارد، جزئیات فازهای اجرایی نیز درج می شود. البته می توان برای سادگی کار هر دو این طرح ها را در یک طرح پیاده کرد.

اصولا طرح توجیه اقتصادی به بانک ارائه می گردد. بانک از شما جزئیات فازهای اجرایی را نمی خواهد. زیرا اصولا بانک خود برای شما یک چهارچوب اجرایی تنظیم می کند که اعطای وام وابسته به اجرای دقیق آن فازبندی است.

قبل از اینکه به مرحله نوشتن طرح تجاری بپردازید باید از توان خود در پیاده سازی ایده طرح تجاری مطمئن شوید. در اینترنت می توانید آزمون های استعدادسنجی را بیابید. آزمون های استعدادسنجی به شما می گویند که شما بصورت بلقوه توان اجرای ایده خود را دارید یا خیر.

طرح تجاری Business Plan چیست؟

شاید بهترین پاسخ به چیستی طرح تجاری، توضیح نحوه نوشتن آن باشد. با این روش هم تعریف طرح تجاری روشن می شود و هم اینکه نحوه نوشتن آن را آموزش داده ایم. مراحل نوشتن طرح تجاری یا Business plan عبارتند از:

کالای مد نظر شما چه مزیت رقابتی دارد؟

اگر شما هم برای طرح تجاری خود قصد دارید مثل همه از آخرین طرح موفق مانند اسنپ، دیجی کالا و غیره کپی کنید. این سوال در طرح تجاری، شما را به چالش خواهد کشید. پاسخ این سوال موفقیت و یا شکست شما را تعیین می کند.

اگر پاسخ این سوال را نمی دانید برای آن پاسخ ایجاد کنید.

مثال: اگر می خواهید اسنپ را کپی کنید. ثبت نام از رانندگان معتمد و اعطای کارت تایید به رانندگان برتر و یا تاکسی ویژه بانوان و مانند آن نسبت به اسنپ مزیت رقابتی ایجاد کنید. سعی نکنید هزینه خود را از اسنپ پایین تر بیاورید اینکار شرکت شما را برشکسته می کند. شما می توانید خدمات با کیفیت تری ارائه بدهید و هزینه های بیشتری بگیرید.

هزینه ها (طرح توجیه اقتصادی)

هزینه تولید بسیاری از کالاها را می توان بسیار پایین آورد. بسیاری از شرکت ها تنها با تکیه بر ایده کاهش هزینه تولید، اقدام به ایجاد یک شرکت می کنند. ایده های کاهش هزینه تولید، می توانند شامل ایده های تکنولوژیکی و یا ایده تولید کالا در چین باشد.

هنگامیکه بحث اقتصادی است، تنها باید به موارد اقتصادی اندیشید. بنابراین اگر شما در کشور ژاپن یا کانادا زندگی نمی کنید که در آنها خریداران حاضرند برای خرید کالای تولید داخلی هزینه بیشتری بپردازند، دلیلی برای حذف کشور چین برای تولید محصول خود ندارید. اگر هزینه تولید محصول مد نظر شما در چین کمتر از کشوری است که در آن زندگی می کنید، حتما این کار را انجام دهید.

نیروی انسانی ارزان قیمت تنها راه کاهش هزینه های تولید نیست. بسیاری از شرکت ها در دنیا خود تولید کننده کالا نیستند. آنها تنها با تولید برند، کالایی را که شرکت های دیگری تولید کرده اند را با قیمتی بالاتر می فروشند.

خرید یک کالای تولید شده شاید در نگاه اول بسیار پرهزینه تر از تولید همان کالا باشد، اما در عمل خواهید دید که هزینه های جانبی تولید یک کالا و مشکلات همراه با آن چنان زیاد است که عملا خرید یک کالای آماده از یک شرکت دیگر و برند سازی برای آن بسیار مقرون به صرفه تر است.

مثال : برند ایتالیایی یونیک که ظروف آشپزخانه آن در ایران معروف هستند. خود تولید کننده نیست و شرکت دیگری محصولات را تولید می کند. در واقع شرکت یونیک تنها هزینه برند سازی را می دهد.

بیش از صد برند عطر و ادکن و کیف و کفش در سراسردنیا از همین اصل ساده برای کاهش هزینه های خود استفاده می کنند.

در طرح تجاری شما باید کلیه هزینه ها از هزینه اجاره محل تا هزینه حقوق کارکنان و خرید لوازم مصرفی را محاسبه کنید.

در مرحله تعیین هزینه ها، کلیه لوازم مورد نیاز شرکت باید قید شود. در برخی سایت ها تهیه لیست لوازم مصرفی شرکت را در یک بند جداگانه اعلام کرده اند.

اگر قصد دارید برنامه تجاری شرکت خود را بصورت یک نرم افزار در بیاورید قطعا باید جداول آن را برای قابلیت جستجو جداسازی کنید. در غیر این صورت دلیلی برای جدا کردن لوازم خریداری شده از هزینه لازم برای خرید آنها وجود ندارد.

مشخص نمودن محل های تامین کالای اولیه و هزینه های آن

چه شما تولید کننده باشید و چه محصول نهایی را از شرکت دیگری تهیه کنید، شما کالایی بعنوان کالای اولیه دارید. در طرح تجاری خود، محل تامین کالای اولیه، نوع قرارداد و شرایط فصخ آن، هزینه خرید ماهانه یا سالانه و نرخ افزایش قیمت طی سنوات آتی را باید نوشت. اگر شرکتی به عنوان شرکت جایگزین در نظر دارید، تمام موارد فوق را در مورد شرکت دوم نیز باید در طرح تجاری نوشته شود.

مشخص نمودن بازار فروش کالای اولیه خود

بازارهای کوچک نرخ بازگشت سرمایه را کاهش می دهند. بازارهای بزرگ نیاز به هزینه اولیه بالا برای رقابت هستند. اگر توان سرمایه گذاری بالا در بازارهای بزرگ را ندارید، از بازارهای کوچک شروع کنید. ولی برای بزرگ شدن برنامه ریزی کنید.

مثال: برند زارا که مدیر آن دومین فرد ثروتمند جهان در سال ۲۰۱۷ لقب گرفت. یک خرده فروشی البسه در پرتوریکو بود. امروز به زحمت می توان کشوری را یافت که برند زارا در لباس فروشی های آن به چشم نخورد.

کوچک بودن اهیمتی ندارد. نقشه درست برای بزرگ شدن است که اهیمت دارد. پنانسیل های کالا و خدمات خود را خوب بشناسید. برای قدرت بخشیدن به پتانسیل های کالای خود سرمایه گذاری کنید. بسیار از شکست ها بدلیل عدم اطمینان صاحبان صنایع به کالای تولیدی خود رخ می دهد.

برای تحقیقات بازار موارد زیر را در نظر داشته باشید:

بازار هدف شما چقدر وسعت دارد
رقبای شما در این بازار چه تعداد هستند.
قیمت عرضه کلای مشابه کالای شما در این بازار چقدر است.
کیفیت کالای مشابه در بازار هدف چه درجه ای دارد.

محصول شما کدام قشر از جامعه را هدف قرار می دهد؟

اقتصاد قوانین اقتصادی دارد.

مثال: کتب مذهبی در بین تمام اقشار جامعه از فقیر و غنی از کم سواد و با سواد رواج دارد. بنابراین اگر کسی در بخش کتاب می خواهد سرمایه گذاری کند. باید با ایده هایی نو در زمینه کتب مذهبی، مشتریان این کتاب ها را به سمت سایت خود بکشاند.

مکان نمایی محل شرکت

برای تعیین هزینه اجاره بها و وسعت بازار هدف مشخص بودن محل طرح تجاری از اهمیت بالایی برخوردار است.

مشخص نمودن شرایط سرمایه گذاری در طرح

بزرگترین شرکت هایی که امروز می شناسیم روزی با کمک یک سرمایه گذار شکل گرفته اند و صاحبان آنها موفقیت خود را مدیون توانایی خود برای جذب سرمایه گذار هستند.

همواره خود را بجای سرمایه گذار بگذارید. از خود بپرسید آیا می توان این طرح را با هزینه کمتر اجرا کرد.

سرمایه گذار پروژه شما کیست؟

یکی از موفق ترین شرکت های نرم افزاری در تایوان بعد از آنکه به مرز برشکستگی رسید، سرمایگه گذار جدیدی برای خود یافت. آنها دولت تایوان را ترغیب کردند که با سرمایه گذاری و خرید محصولات آنها برای ادارات دولتی از برشکستگی شرکت جلوگیری کنند. امروز این شرکت با ماکروسافت در بازار آفریقای شمالی رقابت می کند.

سرمایه گذار دولتی بهترین سرمایه گذاری است که می توانید برای پروژه خود بیابید.

شما باید در طرح تجاری خود سرمایه گذار بلقوه پروژه خود را مشخص کنید.

استراتژی کلی کالای شما چیست؟

کالاها با دو استراتژی لوکس و عامه پسند تولید می شوند. برندهایی مانند بنز با هوشیاری برای هر دو سلیقه کالا تولید می کنند. مانند بنز عمل کنید.

سنجش سلیقه کاربر برای طرح کالا، قیمت کالا، نام کالا می تواند شما را به برنده تبدیل کنید.

مثال: یکی از برترین برند های تولید کننده کود در ایران با تولید بسته بندی خارجی با یک نام خارجی به فروش بالایی دست یافت. استاندارد بالای این کود باعث شد که مشتریان بعد از مدتی دیگر به ایرانی یا خارجی بودن برند اهمیت ندهند.

مشتریان بهترین بازخورد را از محصول خریداری شده خود مشاهده کرده بودند. آنها به برند اعتماد پیدا کرده بودند.

نکته: ارزان ترین کالای دنیا را هم که تولید کنید. هستند کسانی که از شما ارزانتر کالا را تولید کنند. بنابراین همواره توازنی منطقی میان کیفیت و قیمت ایجاد کنید.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

4.3/5

برای دوستانتان ارسال کنید

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print
Share on email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با شما تماس خواهیم گرفت

Something isn’t Clear?


Feel free to contact me, and I will be more than happy to answer all of your questions.

با شما تماس خواهیم گرفت