کدام شبکه اجتماعی برای کسب و کار شما مناسب تر است؟

فهرست مطلب

با توجه به نوع کسب و کار و مدل تجاری شرکت می توان از شبکه های اجتماعی مختلفی برای تبلیغات، به اشتراک گذاشتن محصولات و اطلاع از نظرات و فیدبک های مشتریان بصورت مستقیم استفاده کرد. اما اینکه باید در فیس بوک حضور داشت یا از شبکه های اجتماعی دیگر نظیر توییتر، گوگل پلاس، لینکدین، اینستاگرام و … استفاده کرد.

کدام شبکه اجتماعی برای کسب و کار شما مناسب تر است؟

شبکه اجتماعی مناسب برای کسب و کار شما کدام است؟

با توجه به نوع کسب و کار و مدل تجاری شرکت می توان از شبکه های اجتماعی مختلفی برای تبلیغات، به اشتراک گذاشتن محصولات و اطلاع از نظرات و فیدبک های مشتریان بصورت مستقیم استفاده کرد.

اما اینکه باید در فیس بوک حضور داشت یا از شبکه های اجتماعی دیگر نظیر توییتر، گوگل پلاس، لینکدین، اینستاگرام و … استفاده کرد و اینکه وقت و هزینه گذاشتن برای کدام شبکه سود آور است و برای کدام شبکه اجتماعی وقت گذاشتن ارزشی ندارد سوالی است که اغلب برای کسب و کار ها مطرح می شود. برای اینکه تصمیم بگیریم از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده کنیم، تحلیلی از شبکه های اجتماعی مختلف در زیر آورده شده است.

ابتدا از خودتان بپرسید کسب و کار من چیست؟برای چه میخواهم در این شبکه ها حضور داشته باشم ؟ چه محتوایی میخواهم قرار دهم ؟و….   سپس با توجه به قابلیت های نختلف این شبکه های اجتماعی بهترین را انتخاب کنید.

سوال اول چرا نیاز است که شما در کسب و کارتان در شبکه های اجتماعی حضور داشته باشید؟

بنابر تحقیقات حدود ۷۴% از مشتریان برای تصمیم گیری در مورد خرید محصول از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند.

در شکل زیر تعداد کاربران فعال شبکه های اجتماعی فیسبوک، اینستاگرام، توییتر، یوتیوب، لینکدین، گوگل پلاس در سال ۲۰۱۴ را مشاهده می نماییم:

شبکه اجتماعی برای کسب و کار

در ادامه در مورد اینکه هدف شبکه اجتماعی برای کسب و کار مختلف چیست بحث می کنیم.

فیسبوک:

برای مدل B2C مناسب است، یعنی کسب و کارهایی که محصولات خود را به مشتریان عرضه می کنند می توانند از این شبکه اجتماعی برای تبلیغ محصول خود و همچنین استفاده از نظر مشتریان استفاده کنند. همچنین شبکه اجتماعی مناسبی برای موسسات خدماتی نیز می باشد که می توانند برای تبلیغ خدمات خود و همچنین استفاده از فیدبک های مشتریان از آن استفاده کنند.

با استفاده از فیس‌بوک،‌ کاربران می‌توانند تمام اطلاعات موجود در وب‌سایت شما را دریافت کنند، می‌توانند از طریق ارسال پیام با کسب‌و‌کار شما تعامل داشته باشند، همان‌طور که با دوستانشان در فیس‌بوک ارتباط برقرار می‌کنند، همچنین می‌توانند در صفحه‌تان بچرخند و محصولاتتان را بخرند.

 

توییتر:

این شبکه بیشتر برای گزارش اتفاقات در قالب توییت به کار می رود که معمولا بحث های زیادی در مورد آنها صورت می گیرد، کسب و کار ها می توانند از بحث هایی که مشتریان و کاربران این شبکه های اجتماعی دارند برای داده کاوی و تحلیل محصولات خود استفاده کنند.

توییتر ماهانه ۳۳۰ میلیون کاربر جدید جذب می‌کند. تا پاییز ۲۰۱۷، در هر توییت می‌توانستید فقط از ۱۴۰ کاراکتر استفاده کنید؛ اما در حال حاضر این تعداد به ۲۷۰ کاراکتر افزایش یافته است. علیرغم محدودیت کاراکتر در توییتر، ثابت‌شده است که این پلتفرم برای ایجاد ارتباط با مشتریان بسیار مناسب است

 

گوگل پلاس:

برای کسب و کارهایی که برای آنها SEO بسیار حایز اهمیت استفاده از این شبکه برای محصولات و خدماتشان مناسب است. گوگل پلاس، بیشتر از هر شبکه دیگری با گوگل در ارتباط است و داشتن پروفایل و فعالیت در آن، وضعیت رده‌بندی شما‌را در موتور‌ جستجوی گوگل بهبود می‌بخشد. وقتی کسی کسب و‌کار شما‌را سرچ می‌کند،‌ تمام اطلاعاتی که نیاز دارد به‌علاوه آخرین پست‌هایی که در گوگل پلاس گذاشته‌اید در نتایج جستجو دیده می‌شوند؛ پس حضور نداشتن در گوگل پلاس می‌تواند به حضور شما در فضای آنلاین آسیب برساند.

یوتیوب:

یوتیوب دومین موتور جستجوی جهان پس از گوگل و متعلق به آن شرکت است؛از این طریق می توان محصول و یا خدمت را در قالب ویدیوهای جذاب به تعداد بسیار زیادی مشتری بالقوه که همان کاربران این وبسایت هستند در معرض نمایش گذاشت.

لینکدین:

کاربران این شبکه اجتماعی اغلب افرادی هستند که با کسب و کار سر وکار دارند و یک شبکه اجتماعی حرفه ای برای بیزنس است. به همین دلیل این شبکه مناسب برای کسب و کارهایی است که با تولید محصول یا خدمات سر و کار دارند.

اینستاگرام:

این شبکه اجتماعی بیشتر برای مدل B2C کاربرد دارد به این ترتیب که کمپانی های تولیدی می توانند از طریق این شبکه محصول خود را به شمتری عرضه کنند. بیشتر کاربران این شبکه اجتماعی رو به رشد را جوانان تشکیل می دهند.

در ادامه در مورد اینکه مشتریان هدف سازمان در چه بازه سنی قرار دارند نگاهی به نمودار زیر می اندازیم:

شبکه اجتماعی برای کسب و کار

همانطور که می بینیم بیشتر کاربران شبکه اجتماعی لینکدین در بازه سنی بین ۲۹ و بالاتر قرار می گیرند که افرادی هستند که مستقیما با کسب و کار و بیزنس در ارتباط هستند. اما در مقابل بیشتر کاربران توییتر، فیسبوک، اینستاگرام را جوانان تشکیل می دهند پس اگر محصول یا خدمتی با هدف جامعه هدف جوانان عرضه می شود بهتر است وقت و هزینه بیشتری صرف این شبکه های اجتماعی شود.

مساله بعدی این است که هر کدام از این شبکه ها امکان اشتراک گذاری چه محتوایی را فراهم می سازند. در نمودار زیر امکاناتی که این شبکه های اجتماعی برای کاربران خود فراهم می سازند را مشاهده می نماییم:

 

شبکه اجتماعی مناسب برای کسب و کار

پس اگر قرار است مقاله ای معتبر را به اشتراک بگذاریم باید بر لینکدین تمرکز کنیم ولی اگر قرار است تصاویری از محصول یا خدمت را به اشتراک بگذاریم و منتظر فیدبک مشتریان باشیم یوتیوب و لینکدین مناسب نیستند اما در عوض می توان بر اینستاگرام، فیسبوک و گوگل پلاس تمرکز کنیم.

حال باید با توجه به معیار های بالا شبکه اجتماعی مناسب برای کسب و کار را که ارزش صرف هزینه و زمان دارند را انتخاب کرد و بتوان از این فرصت بازاریابی مناسب استفاده مطلوب کرد.

منبع:

سایت http://www.dbadesigns.com/

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

4.3/5

برای دوستانتان ارسال کنید

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print
Share on email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با شما تماس خواهیم گرفت

Something isn’t Clear?


Feel free to contact me, and I will be more than happy to answer all of your questions.

با شما تماس خواهیم گرفت