سئو یا SEO مخفف Search Engine Optimization است و به تکنیک هایی گفته می شود که برای افزایش رتبه سایت در گوگل استفاده می شوند. موتورهای جستجو علاقه ندارند که مدیران وب سایت های اینترنتی بتوانند رتبه سایت خود را در نتایج آنها افزایش داده و با نتایج موتورهای جستجو بازی کنند. حال به تعریف سئو منفی می پردازیم.

سئو منفی چیست؟

بعضی از تغییرات در محتوا، ساختار و یا لینک های ورودی به وب سایت ها باعث خواهد شد که این سایت ها در لیست سیاه موتورهای جستجو قرار بگیرند. به اینگونه کارها که باعث اسپم شناخته شدن سایت می شوند و روش های غیر مفید یا اسپم برای بهبود رتبه سایت هستند سئو منفی یا سئو سیاه می گوییم.

معمولا تمام الگوریتم های موتورهای جستجو به گونه ای طراحی می شوند که هیچ کاربری نتواند سایت دیگری را اسپم کند و تنها بتواند بر روی رتبه بندی سایت خود تاثیر بگذارد اما پس از بوجود آمدن الگوریتم گوگل پنگوئن مدیران سایت های اینترنتی می توانند بر روی سایت رقبای خود تاثیر بگذارند. یک نمونه از این موضوع : ایجاد لینک به سایت رقیبتان در وب سایتی است که می دانید از نظر گوگل اسپم شناخته شده است.

گوگل برای رفع این مشکل الگوریتم خود ابزار جدیدی را در اختیار کاربران قرار داده است که نام آن Disavow link است. با استفاده از این ابزار به گوگل می توانید اعلام کنید که لینک های ورودی اسپم به سایت شما را در نظر نگیرد. در صورتی که استفاده صحیح از این ابزار نشود این موضوع باعث خواهد شد که رتبه سایت شما در گوگل بدتر شود.

 

 

حملات سئو منفی اشکال مختلفی دارد :

هک کردن وب سایت
ساخت صدها یا هزاران لینک اسپم به سایت شما
کپی کردن مطالب شما و انتشار آن در سراسر اینترنت
لینک دادن به سایت شما با کلمات کلیدی نامناسب
ساخت پروفایل های اجتماعی جعلی و آسیب زدن به شهرت برند آنلاین شما
از بین بردن بهترین بک لینک های وب سایت شما

 

نشانه هایی از سئو منفی بر وب سایت

یک وبمستر و مدیر سایت می تواند با استفاده از ابزارهای مدیریتی مانند Google webmaster رفتارهای مشکوک دیگران برای ایجاد سئو منفی در سایت خود را شناسایی کنید. نمونه هایی از این نشانه های به وجود آمده عبارتند از:
• دریافت تعداد زیادی بک لینک از دامنه هایی مانند biz ، .p. و … . همه ی این لینک ها غیرطبیعی نیستند ولی برای یک سایت ایرانی دریافت بک لینک زیاد از این گونه آدرس ها کاملا غیرطبیعی خواهد بود.
• دریافت تعداد زیادی بک لینک از وبلاگ های غیر مرتبط
• دریافت بک لینک از سایت های غیر اخلاقی

مواردی که در بالا ذکر شده، برای دریافت این لینک ها هزینه زیادی پرداخت نمی شود و حتی تعدادی از آن ها نیز رایگان هستند. پس رقیب شما به راحتی و با پرداخت هزینه ای اندک می تواند تعداد زیادی بک لینک نامناسب به سایت شما سرریز کند و سایت شما را با مشکل مواجه سازد که یکی از بدترین مشکلات، حذف سایت از نتایج موتور جستجو گوگل است.

امنیت وب سایت و نظر موتور جستجو در این رابطه برای هر سایتی که خواستار دستیابی به موفقیت است بسیار مهم است. در ادامه به خلاصه ای از مواردی که می توانند از سئو منفی جلوگیری کنند اشاره می کنیم:

 

 

از سوی دیگر دیدیم که گوگل همچنان سئوی منفی را به چشم یک معضل فراگیر نمی‌بیند و با توجه به اقداماتی که در راستای پیشگیری و مقابله با حملات سئوی منفی انجام داده است، آن را در بدترین حالت مزاحمتی قابل رفع می‌داند. با این وجود توصیه می‌کنیم اگر کسب‌و‌کاری بزرگ هستید یا جایگاهی عالی در نتایج گوگل و رقبایی سرسخت در زمینه‌ی فعالیت خود دارید همواره بهتر است جانب احتیاط را رعایت و در صورت لزوم از راهکارهایی که در این مقاله معرفی شد استفاده کنید.

امیدواریم که مطالعه این مقاله برایتان مفید بوده باشد. منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *