گوگل چگونه سایت ها را رتبه بندی می کند؟

فهرست مطلب

سایت هایی که گوگل روی صفحه اول نتایج جستجوی خود فهرست می کند، سایت هایی هستند که با کلمه جستجو شده مرتبط تر بوده اند. گوگل اول با الگوریتم های پیچیده (شامل فرایند ریاضی) بر اساس عوامل مختلف به سایت ها نمره می دهد و آنهایی که نمره بالاتر از 200 بگیرند سایت های مفید و مرتبط محسوب می شوند.

سایت هایی که گوگل روی صفحه اول نتایج جستجوی خود فهرست می کند، سایت هایی هستند که با کلمه جستجو شده مرتبط تر بوده اند. گوگل اول با الگوریتم های پیچیده (شامل فرایند ریاضی) بر اساس عوامل مختلف به سایت ها نمره می دهد و آنهایی که نمره بالاتر از ۲۰۰ بگیرند سایت های مفید و مرتبط محسوب می شوند. گوگل عواملی را که برای رتبه بندی سایت در گوگل در نظر می گیرد افشا نمی کند، اما مردم با تحقیقات مختلف، تست و تجربه، مشاوره های سئوی گوگل تا حدی متوجه شدند که مهمترین عوامل چه عواملی هستند.

برای مثال بیشتر سئوکارها توافق دارند که عوامل مهمی که در رتبه بندی دخیل هستند عبارتند از:

  1. کاربرد کلیدواژه
  2. ساختار سایت
  3. سرعت سایت
  4. زمانی که کاربر در سایت می ماند.
  5. تعداد لینکهای داخلی
  6. کیفیت لینکهای داخلی

(مقاله موتورهای جستجو و رسیدن به رتبه برتر در موتورهای جستجو را مطالعه کنید.)

رتبه بندی سایت در گوگل

الگوریتم گوگل را انسان ها تنظیم و طراحی کرده اند و رتبه ای که به سایت ها داده می شود خروجی این الگوریتم خواهد بود. اما در تعیین رتبه ای که بر اساس این الگوریتم به سایت ها داده می شود هیچ عامل انسانی دخیل نیست.

سایتی که جایگاه اول صفحه نتایج رو تصاحب می کند، یعنی توانسته طبق معیارهای الگوریتم از بین همه سایت ها بالاترین رتبه را بگیرد. دقت کنید از آنجایی که گوگل دائما هماهنگی و بروزرسانی نتایجش را بررسی می کند، سایتی که امروز در جایگاه اول قرار گرفته شاید دیگر هفته بعد حتی روی صفحه اول هم ظاهر نشود.

اینکه سایت همانجایی که هست بماند یا روی صفحه نتایج سقوط کند، به یک سری ملاحظات کلی بستگی دارد. اینکه در مقایسه با سایت های دیگری که می خواهند برای آن کلیدواژه رتبه بگیرند چگونه است.

برای مثال سایتی در یک عبارت خاص روی صفحه چهارم رتبه گرفته است و تصمیم می گیرد ساختار سایت خود را بهتر کند، محتوای جدید اضافه کند و یک سری بک لینک های باکیفیت بگیرد. اما سایتی که روی صفحه اول تا سوم قرار دارد هیچ کاری برای بهتر شدن نمی کند، آنوقت رتبه سایت صفحه چهارم بالا می رود.

(مقاله سایت های برتر برای چک سئو سایت را مطالعه کنید.)

مقدار صعود این سایت بستگی به اعتبار کنونی و کیفیت سایت های بالاییش دارد و اینکه الگوریتم گوگل چقدر برای ارتقاهایی که انجام شده ارزش قائل است. شاید فقط چند تا سایت بالا برود یا شاید مستقیم برود جایگاه اول.

اینطور نیست که فکر کنید یک دکمه جادویی برای سئو وجود دارد که تا فشارش می دهید تضمین کند که جایگاه اول را خواهید گرفت. اما با توجه کردن به عواملی که الگورتیم بیشتر برایشان ارزش قائل است و کار و تلاش فعالانه برای ارتقای سایت می توانید بهبود رتبه سایتتان را روی گوگل تضمین کنید.

اگر شما یک متخصص سئو هستید، به تمرین کردن، یادگیری و آزمایش تئوری‌هایی که فکر می‌کنید در بهبود رتبه شما در موتورهای جستجو تاثیر دارند، ادامه دهید. فراموش نکنید ترکیب تنها یک عامل نمی‌تواند به بهبود رتبه شما کمک کند بلکه همواره ترکیبی از عوامل و سیگنال‌ها را به دقت بررسی کنید.

غلبه بر تمام اصول سئو در چند سال گذشته سخت تر شده است. پیچیدگی الگوریتم بیشتر شده است و دقیقا به خاطر همین است که برای دستیابی به هدف به زمان بیشتری نیاز است و به همین دلیل است که ارتباط و همکاری صاحب کسب و کار با دارنده وب سایت بسیار مهم است.

(مقاله عوامل موثر در رتبه بندی سایت را مطالعه کنید.)

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

4.3/5

برای دوستانتان ارسال کنید

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print
Share on email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با شما تماس خواهیم گرفت

Something isn’t Clear?


Feel free to contact me, and I will be more than happy to answer all of your questions.

با شما تماس خواهیم گرفت