چگونه کاربران را بر روی سایت نگه داریم؟

فهرست مطلب

آیا سایتی دارید که تعداد بازدیدکنندگان آن کم است؟ یا سایتتان برای کاربران جذابیت زیادی ندارد و به محض ورود به سایت از آن خارج می شوند؟ آیا نمی توانید بازدیدکنندگان سایتتان را به مشتری تبدیل کنید؟ ما در این مقاله راه حفظ کاربران بر روی سایت را به شما خواهیم آموخت. موارد زیادی وجود دارند که باعث می شوند کاربران سایت شما ترک نکنند، از جمله این موارد می توان به توجه به نرخ پرش، گرافیک جذاب، سرعت لود مناسب صفحات، چیدمان محتوا، کیفیت مطالب سایت، مهندسی اطلاعات و ... اشاره کرد. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

راه های جذب و حفظ مشتری بر روی سایت

آیا سایتی دارید که تعداد بازدیدکنندگان آن کم است؟ یا سایتتان برای کاربران جذابیت زیادی ندارد و به محض ورود به سایت از آن خارج می شوند؟ آیا نمی توانید بازدیدکنندگان سایتتان را به مشتری تبدیل کنید؟ ما در این مقاله راه های جذب و حفظ مشتری بر روی سایت را به شما خواهیم آموخت. موارد زیادی وجود دارند که باعث می شوند کاربران سایت شما ترک نکنند، از جمله این موارد می توان به گرافیک جذاب، سرعت لود مناسب صفحات، چیدمان محتوا، کیفیت مطالب سایت، مهندسی اطلاعات و … اشاره کرد. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

 نرخ پرش (Bounce Rate)

یکی از راه های جذب و حفظ مشتری بر روی سایت که باید به آن توجه داشته باشید توجه به نرخ پرش سایتتان است. نرخ پرش به معنی کاربرانی است که فقط یک صفحه از سایت را مشاهده کرده اند و از آن خارج شده اند به نسبت کل کاربران است. بنابراین هرچه این عدد کمتر باشد برای سایت شما بازده بیشتری خواهد داشت و بالا بودن این عدد به معنی جذابیت کمتر و غیر مرتبط بودن سایت برای کاربران است. میزان نرخ پرش بستگی به عوامل مختلفی دارد. اما کمتر از ۴۰% خوب، بین ۴۰% تا ۷۰ % متوسط و بالای ۷۰% ضعیف است.

اگر نرخ پرش سایت شما متوسط یا بالاست به انجام راه حل هایی که به شما پیشنهاد می کنیم بپردازید تا بازدیدکنندگان سایت شما افزایش پیدا کنند.

 1. محتوای سایت خود را دست اول و به روز کنید و حتی الامکان از محتوای کوتاه و واضح برای درک بهتر کابران استفاده کنید. فراموش نکنید که در متون خود از پاراگراف ها و فونت های مناسب برای خوانایی هرچه بهتر بهره ببرید.
 2. سایت های بی کیفیتی که به سایت شما لینک داده اند را قطع کنید. چرا که این سایت ها باعث پایین آمدن کیفیت سایت شما خواهند شد.
 3. از صفحات فرود استفاده کنید. این کار باعث افزایش ترافیک روی سایت شما خواهد شد.
 4. طراحی سایت خود را به جذابترین و بهترین شکل انجام دهید. سایت شما درگاه ارتباطی شما و کاربرانتان است پس تا میتوانید برای این کار وقت و هزینه صرف کنید تا سایت شما برای کاربرانتان جذاب و کاربری آن ساده باشد.
 5. استفاده از تالارهای گفتگو و یا ارتباط آنلاین با کاربران، از نظر سئو  بسیار حائز اهمیت است اما باید به موضوع سایت هم توجه داشت. بسیاری از سایت ها هستند که نیازی نیست پشتیبانی آنلاین داشته باشند در این صورت بهتر است وقت خود را در زمینه های دیگر سرمایه گذاری کنید. اگر سایت شما نیاز به پشتیبانی آنلاین دارد حتما از این ابزار استفاده کنید و تاثیر چشمگیر آن را در بهینه سازی سایت خود ببینید.
 6. از عوامل آزاردهنده استفاده نکنید. عواملی وجود دارد که برخلاف تصور طراحان سایت نه تنها باعث جذب کاربران نمی شود بلکه آنها را از سایت شما فراری می دهند. مانند اجرای ناگهانی موسیقی، فیلم و …

افزایش زمان ماندگاری کاربر بر روی سایت یا Time on site

از دیگر راه های جذب و حفظ مشتری بر روی سایت این است که باید Time on site را روی سایت خود افزایش دهید. به این معنی که سایت خود را تا حدی مفید و جذاب کنید و همین روند را ادامه دهید تا کاربر مجذوب سایت شما شود و زمان زیادی را صرف مطالعه مطالب سایت شما کند.

در ادامه به بیان برخی از عواملی که Time on site سایت شما را افزایش دهد پرداخته ایم.

 1. اگر سایت فروشگاهی دارید قسمت پس گرفتن کالای فروخته شده را مجددا بررسی کنید. بسیاری از مشتریان خریدهای اینترنتی اعتماد و تمایلی به خرید از فروشگاه هایی را ندارند که خود ضمانتی برای سلامت کالاشان ندارند. بنابراین اگر ضمانتی برای پس گرفتن کالای فروخته شده ی خود ندارید روی این سیاست فروشگاه اینترنتی خود سرمایه گذاری  و تجدیدنظر کنید تا مشتریان شما با اطمینان بیشتری از سایت شما خرید کنند.
 2. از یادآوری کننده ها کمک بگیرید. از این ابزار برای قوی تر کردن ارتباطتان با مشتری استفاده کنید. مثلا برای شروع و پایان یادآوری تخفیف های ویژه و … استفاده کنید. معمول ترین روش برای اینکار استفاده از ایمیل یا شبکه های اجتماعی است.
 3. نتایج حاصل از فروش خود در سال های گذشته را مجددا بررسی کنید. اگر اطلاعات فروش خود در سالهای گذشته را در اختیار دارید آنها را مرور کنید. ببینید در چه ماه ها، روزها و یا فصل هایی از سال فروش محصولاتتان به اوج خود رسیده و مجددا برای آن برنامه ریزی کنید و از ایده های خلاقانه برای بیشتر کردن فروش محصولاتتان استفاده کنید.
 4. لینک هایی را که موجب حواس پرتی بازدید کننده می شود یا حتی باعث خروج وی از سایت شما می شود، حذف کنید. از ایجاد لینک ها و یا تبلیغاتی که موجب حواس پرتی و سردرگمی کاربران در سایت شما می شود بپرهیزید چرا که این کار تصویر ذهنی کاربر را از بین می برد و بازدیدکنندگان سایت شما را کاهش می دهد.
 5. احساس فوریت و تصمیم گیری سریع را در کاربران خود ایجاد کنید. با اطلاع رسانی به کاربران این حس را القا کنید که زمان زیادی برای تصمیم گیری و خرید محصولات شما باقی نمانده و شمارش معکوس شروع شده است. این کار باعث می شود کاربرانی که دودل و تردید دارند سریع تر تصمیم گیری کنند و به مشتری تبدیل شوند.
 6. پیشنهاد های تشویقی ارائه کنید. برای خرید از محصولات سایت خود هدیه ای تعیین کنید. به این صورت که “از برند X خرید کنید، جایزه ای دریافت خواهید کرد.” در این صورت مشتریان برای خرید آن کالا ترغیب خواهند شد.
 7. در انتهای خرید مشتری و تایید آن پیشنهاداتی متناسب با خرید کاربر خود بدهید. همچنین می توانید از طریق دریافت ایمیل کاربران برای آنها مجله خبری یا روزنامه سایت خود را ارسال کنید و یا مشتریان را تشویق به عضو شدن در شبکه های اجتماعی سایت خود کنید و از آنها را از آخرین اطلاعات وارد شده در سایتتان باخبر سازید تا بدین طریق ارتباط شما با مشتریان تداوم یابد.

نرخ تبدیل کاربر به مشتری (Convertion Rate)

افزایش نرخ تبدیل کاربر به مشتری (Convertion Rate) یکی دیگر از راه های جذب و حفظ مشتری بر روی سایت می باشد. نرخ تبدیل کاربر به مشتری به معنی تبدیل کاربران به مشتری می باشد. هرچه این عدد بالاتر باشد بهتر است. نرخ تبدیل کاربر به مشتری بین ۳ تا ۶% ایده آل است.

برای بالا بردن این نرخ عوامل زیادی دخیل هستند که به توضیح برخی از آنها می پردازیم.

 1. بالا بودن سرعت لود سایت.
 2. از مطالب مفید و متنوع در زمینه کاری سایت استفاده کنید. موضوع سایت برای کاربران بسیار پر اهمیت است. سعی کنید از موضوعاتی برای سایت خود استفاده کنید که بیشترین بازدیدکنندگان را داشته باشد.
 3. از مواردی مانند کلیدها، فرم تماس، شماره تلفن و … برای ارتباط با کاربران استفاده کنید.
 4. از سایت های دیگر برای تبلیغات خود استفاده کنید.
 5. خدماتی که سایت ارائه می دهد یا فروش کالا میتواند تاثیر زیادی در روند افزایش نرخ تبدیل کاربر به مشتری شود.
 6. اعتبار سایتتان را بالا ببرید. هرچه سایت قدیمی تر و مشهور تر باشد اعتبار سایت شما بیشتر خواهد بود. این موضوع برای موتورهای جستجو بسیار اهمیت دارد.
 7. اگر سایت شما درگاه پرداخت اینترنتی دارد و در ازای آن خدماتی را به مشتری ارائه می دهید مراقب باشید زیرا اگر مبالغی که در سایت شما ارائه شده بسیار بالا باشد، کاربران به همان میزان انتظار ضمانت را از سایت دارند. در برخی موارد هم مبالغ بالا باعث می شود کاربران به سایت های رقیب بروند و از آنها خرید کنند. این موضوع باعث می شود شما بسیاری از مشتریان خود را از دست بدهید.

نتیجه گیری

راه های جذب و حفظ مشتری بر روی سایت که در بالا ذکر شد بخشی از مواردی است که می تواند به حفظ کاربران بر روی سایت شما کمک کند. در این مقاله مهمترین موارد را به اختصار شرح دادیم تا دوستان عزیز هر کدام از مراحل را برای سایتشان بررسی کنند و اگر مشکلی در روند سایتشان وجود دارد آن را برطرف نمایند و Bounce Rate (نرخ پرش) کاربران را به حداقل رسانند.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

4.3/5

برای دوستانتان ارسال کنید

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print
Share on email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با شما تماس خواهیم گرفت

Something isn’t Clear?


Feel free to contact me, and I will be more than happy to answer all of your questions.

با شما تماس خواهیم گرفت