تگ های Heading و بهینه سازی سایت در موتورهای جستجو

فهرست مطلب

برای مشخص کردن سر فصل ها، عنوان ها و مطالب مهم صفحات در وب سایت از تگ های هدینگ استفاده می شود. به طور کلی تگ های هدینگ مشخص می کنند که یک جمله یا کلمه مهم می باشد و باید به آن توجه بیشتری کرد. تگ h1 بیشتر برای عنوان سایت و یا عنوان مطالب به کار می رود. این تگ با ارزش ترین تگ هدینگ می باشد و نباید بیش از یکبار در هر صفحه از آن استفاده کرد. برای صفحات داخلی نیز عنوان هر صفحه بهترین گزینه برای قرار گرفتن در تگ h1 می باشد.

تگ های Heading و سئوی سایت

تگ های Heading برای مشخص کردن سر فصل ها، عنوان ها و مطالب مهم صفحات در وب سایت استفاده می شود. این تگ ها مهم ترین کدهای HTML برای بخش محتوای سایت هستند. اضافه کردن این تگ های Heading باعث می شود تا به بهینه سازی سایت (SEO)  کمک کنید و موتورهای جستجو و همچنین کاربران سایت شما را به عنوان سایت حرفه ای تر بشناسند. به طور کلی تگ های هدینگ مشخص می کنند که یک جمله یا کلمه مهم می باشد و باید به آن توجه بیشتری کرد.

 

کلمات کلیدی در تگ های هدینگ Heading

کلمات کلیدی در سئوی داخلی سایت حرف اول را می زنند و به همین دلیل باید درانتخاب واستفاده صحیح آن در متن نهایت دقت را به کار ببریم.

پس یافتن بهترین کلمات کلیدی برای محتوای صفحات خود باید این کلمات کلیدی را طبقه بندی کرده و براساس میزان اهمیت و ارتباط هر کدام با کلمه کلیدی اصلی مد نظر در صفحه میزان تمرکز بر روی هر کدام از کلمات کلیدی را مشخص نمایید. یکی از توصیه های مهم در این مبحث این است که کلمه کلیدی اصلی صفحات را در متا تگ عنوان و تگ H1 به کار ببرید. توجه داشته باشید که در متا تگ توضیحات نیز بهتر است از کلمه کلیدی استفاده نمایید. طبقه بندی کلمات کلیدی برای آنکه به توان در هنگام تولید محتوا برای ایجاد تمرکز بر روی آنها برنامه ریزی کرد نیز اهمیت بالایی دارد.

 

تگ های heading با h مشخص می شوند و از h1 تا h6 شماره گذاری شده و ارتباط بین قسمت های مختلف متن را مشخص می کنند.

تگ h1

تگ h1 بیشتر برای عنوان سایت و یا عنوان مطالب به کار می رود. این تگ با ارزش ترین تگ هدینگ می باشد و نباید بیش از یکبار در هر صفحه از آن استفاده کرد. برای صفحات داخلی نیز عنوان هر صفحه بهترین گزینه برای قرار گرفتن در تگ h1 می باشد.

تگ h2

تگ h2 می تواند برای عنوان مطالب در صفحه اصلی وب سایت (در صورتی که از تگ H1 استفاده نکرده باشید) سرتیتر ها و سر فصل های مطالب به کار گرفته شود.

تگ h3

تگ h3 هم می تواند برای لینک های مرتبط هر صفحه یا صفحات مهم کل وب سایت به کار رود (مثلا لینک آخرین پست ها که در فوتر یا نوار کناری نمایش داده می شوند).

تگ h4 تا h6

تگ های h4 تا h6 هم به ترتیب برای اجزا کم اهمیت تر.

 

 

ترتیب استفاده از تگ های h به چه صورتی است؟

نکته ی مهم دیگر در زمینه استفاده از تگ ها این است که نمی توان بعد از استفاده از تگ h1 برای عنوان پاراگراف بعدی از تگ h3 به بعد استفاده کرد. یعنی استفاده از تگ ها باید به صورت نزولی صورت گیرد.

اگر در صفحات خود از تگ ها استفاده کردید ترتیب را رعایت کنید.

بعد از تگ h1 حتماً باید h2 استفاده شود.

بعد از تگ h2 حتماً باید از تگ h3 استفاده شود.

اشتباه وارد کردن ترتیب تگ ها تأثیر منفی ای در سئو خواهند گذاشت.

به عنوان مثال مطلبی نوشته اید که ۴ نکته اصلی را مطرح می کند پس ۴ عنوان اصلی دارد که با تگ h2 آن ها را مشخص کرده اید، نکته دوم خود شامل ۳ گزینه زیر مجموعه می باشد، شما می توانید آنها را با تگ های h3 مشخص کنید. حال اگر گزینه های زیر مجموعه نکته ۳ نیز خود دارای زیر مجموعه باشند به آنها باید تگ h4 را اختصاص بدهید.

و در آخر باز هم سفارش می کنیم استفاده از این تگ ها را فراموش نکنید و بدانید با استفاده از ویژگی های مثبت کد های HTML ، هم به سئو سایت و هم به راحت تر خوانده شدن متن توسط کاربران کمک خواهید کرد.

 

جمع بندی

در کل تگ های h اکنون خاصیت خود را به شکل قبل ندارند و مانند متا تگ توضیحات (meta description) کم اهمیت تر شده اند. می توانید از h4 تا h6 کلا در صفحات خود استفاده نکنید. اما تگ h1 از همه مهم تر است (نسبت به بقیه h2 تا h6). لذا سعی کنید در صفحات خود حتما از h1 و فقط یک بار در هر صفحه برای مهمترین بخش آن صفحه (عنوان آن صفحه) استفاده کنید.

از تگ های h2 و h3 هم می توانید به تشخیص خود برای اجزای هر صفحه که کم اهمیت تر از عنوان اصلی آن صفحه هستند استفاده کنید.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

4.3/5

برای دوستانتان ارسال کنید

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print
Share on email

یک پاسخ

 1. برای شناسنامه افراد از چه تگی استفاده کنم؟ h3 یا h4?
  در وبلاگم قسمتی دارم به نام شناسنامه که مشخصات افراد رو نوشتم:
  مثلا: لیونل مسی
  شناسنامه:
  قد ۱٫۶۹
  وزن ۵۹
  تاریخ تولد: ۱۹۸۵/۵/۷
  محل تولد: santafeو argentina

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با شما تماس خواهیم گرفت

Something isn’t Clear?


Feel free to contact me, and I will be more than happy to answer all of your questions.

با شما تماس خواهیم گرفت