آیا شبکه های اجتماعی در سئو سایت نقشی دارند؟

فهرست مطلب

سئو که به عنوان تکنیک‌ها‎ی افزایش رتبه سایت می‎باشد، از طرق مختلفی صورت می‎گیرد. یکی از این راه‎ها استفاده از شبکه‌ها‎ی اجتماعی است. اگر چه فعالیت در شبکه‌ها‎ی اجتماعی بطور مستقیم موجب سئو نمی‎شود، اما به شکل غیر مستقیم روش مناسبی برای ارتقا رتبه سایت به شمار می‎رود.

 معرفی تاثیر شبکه های اجتماعی در سئو

در این مقاله سعی داریم به معرفی تاثیر شبکه های اجتماعی در سئو بپردازیم.

سئو  یکی از تکنیک‌ها‎ی افزایش رتبه سایت می‎باشد که از راه های مختلفی صورت می‎گیرد. یکی از این راه‎ها استفاده از شبکه‌ها‎ی اجتماعی است. شبکه های اجتماعی مختلف با توجه به سهولت استفاده، در دسترس بودن و برطرف کردن نیازهای متنوع کاربران، به یکی از پایه های اساسی بازاریابی دیجیتال تبدیل شده است. افراد میتوانند با هزینه ای بسیار کم و در اغلب موارد بصورت رایگان از این رسانه ها استفاده کنند و امروزه استفاده از شبکه های اجتماعی بازخورد و قدرت بسیار بالایی دارد . قرار دادن دکمه های اتصال به شبکه های اجتماعی در سایت علاوه بر افزایش بازدیدکننده سایت میتواند موجب ارتباط متقابل و دوطرفه با مشتریان گردد.  شما میتوانید به راحتی از نظرات مشتریان خود بهره گرفته و با خواسته های آنها آشنا شوید.

فعالیت در شبکه‌ها‎ی اجتماعی بطور مستقیم موجب سئو نمی‎شود، اما به شکل غیر مستقیم روش مناسبی برای ارتقا رتبه سایت به شمار می‎رود . چگونگی و شرح تاثیر شبکه های اجتماعی در سئو را در زیر مرور می‎کنیم.

شرح تاثیر شبکه های اجتماعی در سئو

  1. شبکه‌ها‎ی اجتماعی مکان مناسبی برای معرفی سایت‌ها‎ می‎باشند. از طریق به اشتراک گذاری لینک مطالب می‎توان بازدیدکنندگان زیادی را به سمت سایت سوق داد.
  2. در شبکه‌ها‎ی اجتماعی می‎توان محصولات و فعالیت خود را برای کاربران شرح داد تا از این طریق آنها را با کسب و کار خود آشنا نمود.
  3. ساخت صفحات به نام سایت خود در شبکه‌ها‎ی اجتماعی، موجب دیده شدن و در نتیجه افزایش بازدید کنندگان خواهد شد.
  4. بارگذاری پست‌ها‎ و مطالبی متناسب با حیطه فعالیت وب سایت، به معنای معرفی سایت برای کاربران شبکه‌ها‎ی اجتماعی می‎باشد.
  5. برقراری ارتباط مستقیم با طرفداران و کسانی که در شبکه‌ها‎ی اجتماعی با ما در ارتباط هستند منجر به اطلاع یافتن از نظریات، پیشنهادات و انتقادات آنان است. اگر چه این امکان در وب سایت‌ها‎ نیز وجود دارد اما در شبکه‌ها‎ی اجتماعی به علت دسترسی آسان‎تر افراد، کارایی بیشتری دارد و تعامل میان کاربران و مدیران سایت بیشتر می‎شود که این امر به سئو سایت کمک می‎کند.
  6. شبکه‌ها‎ی اجتماعی به طور غیرمستقیم می‎توانند بر روی لینک‌ها‎ تاثیرگذار باشند و میزان ترافیک به سمت وب سایت را نیز افزایش دهند.
  7. قرار دادن مطالب در درون شبکه‌ها‎ی اجتماعی منجر به ایندکس شدن سریع مطلب در موتورهای جستجو می‎شود. (لازم به ذکر است در اینجا بحث از ایندکس شدن است و نه رتبه و صفحه اول). در نتیجه این امر موتورهای جستجو تشخیص می‎دهند که نویسنده اصلی شما هستید زیرا زودتر از سایرین (کپی‏ برداران)، مطلب شما ایندکس می‎شود.

تاثیر شبکه های اجتماعی در سئو

تاثیر شبکه های اجتماعی در سئو

توییتر

توییتر در میان شبکه‌ها‎ی اجتماعی، سریعترین راه ارتباط با مخاطب محسوب می‎شود. مدیران سایت‌ها‎ با استفاده از شبکه اجتماعی توییتر می‎توانند سایت خود را به روزرسانی کنند و بازدیدکنندگان جدیدی را به آن راهنمایی نمایند. با اتصال سایت به توییتر، کاربران می‎توانند به سرعت مطالب جدید را در قالب نوشته‌ها‎ی ۱۴۰ کاراکتری یا کمتر دنبال نمایند. در توییتر می‎توان از مطالب سرگرمی، طنز و … برای جذب بیشتر طرفدار استفاده نمود.

فیسبوک

فیسبوک امکانات فراوانی مانند ارسال همزمان متن و نوشته، ویدئو و بخش نظرات قوی را برای شرکت‌ها‎ فراهم نموده است. استفاده از این شبکه اجتماعی می‎تواند تاثیر زیادی برای جذب بازدیدکنندگان به سایت، ایجاد ارتباط دو طرفه و سئو سایت ایجاد نماید. وجود امکاناتی چون لایک و اشتراک گذاری در فیسبوک فرصت خوبی برای معرفی وب سایت به کاربران، مشتریان و دوستان آنها و در نتیجه گسترش دامنه فعالیت سایت می‎باشد.

لینکداین

سایت لینکداین یک مرجع تخصصی و کاری در میان شبکه‌ها‎ی اجتماعی به شمار می‎رود که گزینه مناسبی برای ارتباط میان تجارت‌ها‎ و یا شرکت‌ها‎ و همچنین متخصصین هر زمینه با شرکت‌ها‎ی فعال در آنها می‎باشد. لینکداین برای سایت شرکت‌ها‎ی تجاری و صنعتی بسیار کارآمد است و موجب ارتباط با دیگر همکاران و متخصصان فعال در زمینه های کاری مشترک می‎شود. علاوه بر این، فعالیت در لینکداین، می‎تواند برای جذب نیروهای جدید و همکار به مدیران سایت کمک کند.

گوگل پلاس

گوگل پلاس بیشترین کاربرد را در سایت‌ها‎ی ایرانی دارد و به محبوب ترین انتخاب برای ارتباط با مشتریان تبدیل شده است. با توجه به ارتباط مستقیم گوگل پلاس با گوگل بیش از دیگر شبکه‌ها‎ی اجتماعی، برای افزایش رتبه سایت و سئو موثر می‎باشد و گاهی در نتایج جستجوی گوگل، با نتایجی از صفحات آن مواجه می‎شویم.

اینستاگرام

در سال‎های اخیر شبکه اجتماعی اینستاگرام به محلی برای حضور افراد سرشناس و محبوب تبدیل شده است. بسیاری از کاربران برای ارتباط مستقیم با افراد معروف و مورد علاقه خود وارد این شبکه می شوند. لذا با وجود این مزیت می توان در کنار معرفی اشخاص و خدمات، به فعالیت در زمینه وب سایت نیز پرداخت.

نکات کلیدی استفاده از شبکه های اجتماعی

برای افزایش تاثیر شبکه های اجتماعی در سئو سایت اولین مرحله این است که با کاربران بیشتری در ارتباط باشید و نرخ مشارکت بیشتری را برای شبکه‌های اجتماعی خود فراهم آورید. برای ایجاد این مسئله بایستی نکات و مواردی را در مورد شبکه‌های اجتماعی خود رعایت کنید. برخی از این نکات عبارتند از:

–  سعی کنید مخاطبان خود را از لحاظ سلیقه ساختار فکری و حتی محل جغرافیایی شناسایی کنید.

–  استراتژی محتوا محصول خود را بشناسید و بر طبق آنها رفتار کنید مزیت‌های رقابتی عامل مهمی در پیروزی شما هستند آنها را بخوبی بشناسید و بر طبق آن عمل کنید.

–  پیش از شروع فعالیت های خود جستجوی کلمات کلیدی را انجام دهید تا بدانید در مورد چه کلماتی بایستی تولید محتوا کنید و تبلیغات و همچنین آگاهی از برند را در راستای این کلمات انجام دهید.

–  در پست های شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام حتما از هشتگ های مناسب استفاده نمایید. مطمئن شوید هشتگهای پر کاربرد و کاربر پسندی هستند.

–  با توجه به پرسونای مخاطب خود زمان بندی مناسب برای انتشار پست های شبکه اجتماعی تان را برنامه‌ ریزی و زمان‌بندی کنید.

– به برنامه زمانبندی خود برای انتشار پست ها پایبند باشید.

–  سعی کنید محتواهایی غیر کپی و به اصطلاح یونیک را برای کاربران خود فراهم سازید.

–  در مرحله محتوا جذابیت فراموشتان نشود.

–  محتواهای تولید‌شده صرفاً در مورد کسب و کار شما نباشد می توانید از محتواهای کسب و کاری خود فراتر رفته و با هدف انتقال اطلاعات مفید به کاربران محتوا های کاربردی زیاد ایجاد کنید. با این کار حس اعتماد در مخاطبان شما بیشتر بیدار می شود.

–  از لینک وبسایت خود در محل های مناسب در پست استفاده کنید.

–  در شبکه های مجازی می توانید از بازی سازی یا گیمیفیکیشن به طور کاربردی برای جذب و وفادار کردن مشتری استفاده کنید.

–  مخاطبان خود را به تبادل اطلاعات تشویق کنید و پاسخ آنها را در بهترین حالت ممکن بدهید . کامنت های مشتریان و شرکت کردن آنان در نظرسنجی های مختلف در شبکه های اجتماعی و سایت ها خود نوعی محتوا سازی برای سایت است که توسط مشتریان و مخاطبان آن انجام می‌شود. این محتوا هم برای کاربران و هم برای سئو می تواند مفید فایده باشد.

–  می‌توانید از طریقه تبادل لینک و تبلیغات متقابل و یا تبلیغات پولی تعداد اعضای خود را افزایش دهید.

آینده سیگنال‌های شبکه‌های اجتماعی چگونه است؟

آینده سیگنال های شبکه های اجتماعی

  1. دنیا به سوی اجتماعی شدن حرکت می‌کند. کودکان امروز، مشتریان و کاربران فعال اینترنتی فردا خواهند بود و میزان حضور آنها در شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک، توئیتر، گوگل پلاس و … نیز هر روز افزایش می‌یابد. قابل پیش‌بینی است که در این نسل، مشتریان زمان بیشتری را در شبکه‌های اجتماعی بگذرانند و در نتیجه موجب افزایش سیگنال‌های شبکه‌های اجتماعی شوند.
  2. مردم به طور معمول به وب‌سایت‌هایی که از طریق دوستان توصیه می‌شود بیش از نتایج حاصل از جستجوی طبیعی اعتماد می‌کنند. در نتیجه سایت‌هایی با حضور قوی‌تر در شبکه‌های اجتماعی، شانس بیشتری برای جا گرفتن در این پیشنهادات دارند. موتورهای جستجو نیز این پیشنهادات را بررسی کرده و نتایج آن را در افزایش اعتبار و رتبه وب‌سایت تاثیر می‌دهد.
  3. وب‌سایت‌هایی با حضور قدرتمندتر در شبکه‌های اجتماعی از نرخ تبدیل بهتر، مشتریانی وفادارتر، فروش و سود بیشتر و اسم و آوازه‌ای بلندتر برخوردارند که همگی در افزایش نظرات مثبت و لینک‌های ارجاعی تاثیر دارند.

 

نتیجه گیری راجب تاثیر شبکه های اجتماعی در سئو

اگر بخواهیم نسبت به تاثیر شبکه های اجتماعی در سئو  (تاثیر شبکه های اجتماعی بر سئو) یک نتیجه کلی گرفته باشیم می توانیم بگوییم : شبکه های مجازی به دو صورت مستقیم و غیر مستقیم بر سئو سایت تاثیر دارد و فرقی نمی کند که وبسایت شما تخصصی باشد یا علمی یا فرهنگی یا مذهبی ! سعی کنید اولویت فعالیت خود را در شبکه های مجازی لینکدین ، گوگل پلاس ، توییتر هم قرار بدهید تا از مزایای بهبود سئو توسط آن ها بهره مند بشوید.
همیشه به خاطر داشته باشید که تعداد انتشار یک مطلب در شبکه های اجتماعی معیار گوگل برای بهبود سئو نیست. بلکه معیار گوگل برای سئو فید بک های کاربران نظیر : کامنت گذاری ، لایک ، بازنشر و … است .
در بحث انتشار محتوا در شبکه های اجتماعی مدیریت محتوا هم شرط است و صرفاً درج محتوا در شبکه های اجتماعی نمی تواند به تنهایی به بهبود سئو وبسایت شما کمک کند.

 

 

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

4.3/5

برای دوستانتان ارسال کنید

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print
Share on email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با شما تماس خواهیم گرفت

Something isn’t Clear?


Feel free to contact me, and I will be more than happy to answer all of your questions.

با شما تماس خواهیم گرفت