نقش و تاثیر رنگ ها در بازاریابی و میزان فروش کسب و کارها

فهرست مطلب

هر رنگی معنای خاصی دارد. در علم روانشناسی رنگ ها، این مبحث به طور کامل باز و بررسی شده که هر رنگ می تواند بیانگر چه ویژگی باشد و چه تاثیری بر محیط پیرامون خود می گذارد. درنظر داشته باشید تجارت و کسب و کار نوعی تعامل است که اگر بتوانیم پارامترها و حوزه ایی از موارد را رعایت کنیم، این تعامل به بهترین شکل ممکن در می آید و شاید شما را زودتر به نتیجه مطلوب برساند.

در این مقاله به بررسی تاثیر رنگ ها در بازاریابی میپردازیم. هر رنگی معنای خاصی دارد. در علم روانشناسی رنگ ها، این مبحث به طور کامل باز و بررسی شده که هر رنگ می تواند بیانگر چه ویژگی باشد و چه تاثیری بر محیط پیرامون خود می گذارد. درنظر داشته باشید تجارت و کسب و کار نوعی تعامل است که اگر بتوانیم پارامترها و حوزه ایی از موارد را رعایت کنیم، این تعامل به بهترین شکل ممکن در می آید و شاید شما را زودتر به نتیجه مطلوب برساند. رنگ یکی از همین عناصر است، که به شدت می تواند بر مخاطب خود اثرگذار باشد. در این مقاله می خواهیم تاثیر رنگ ها در بازاریابی و میزان فروش کسب و کارها بررسی کنیم.

از دیدگاهی انتخاب و تاثیر رنگ به عواملی مانند سن، ملیت، حرفه، علاقه، و اولویت های شخصی بستگی دارد. شما باید در ابتدا درک درستی از هدف خود داشته باشید. زمان مواجهه با یک محصول جدید، رنگ و ظواهر بصری ۹۳% دیگر عوامل مانند بافت ۶% و صدا و بو ۱% در ذهن مصرف کننده باقی می ماند. ۸۵% از خریداران می گویند که رنگ یکی از دلایل اصلی آن ها برای انتخاب و خرید می باشد.

دیگر تحقیقات نشان داده است که رنگ شناسایی یک برند را بیشتر از ۸۰% بالا می برد. استفاده از رنگ ها بسیار تاثیر شگفت انگیزی بر مشتریان شما خواهد داشت.

تاثیر رنگ ها در بازاریابی و میزان فروش کسب و کارها

قرمز

قرمز رنگ جلب توجه است. همچنین از آن برای به هیجان آوردن مردم نیز استفاده می شود. رنگ اشتها آور و زود خسته کننده ایی است که از آن در صنعت غذای سریع بیشترین استفاده را می کنند.

صورتی

صورتی از ملایم ترین رنگ هاست. ممکن است شنیده باشید که بعضی وقت ها زندانیان را در سلول های صورتی قرار می دهند زیرا  رنگ صورتی میزان عصبانیت و تهاجم را کم می کند. صورتی برای خریداران سنتی، مخاطب و مشتری های خانم جذابیت بالایی دارد.

آبی

آبی ایجاد احساس اعتماد و امنیت می کند. آبی رنگی است که از فاصله های بسیار دور همم  دیده می شود. دلیل آبی بودن چراغهای فرودگاه ها به همین علت می باشد. آبی سلطنتی، خریدارانی که عجله دارند را مجذوب می کند و برای محصولات پاک کننده مناسب است. سرمه ای خریدارانی را که به بودجه شان اهمیت می دهند را مجذوب می کند و برای لوگو های سازمانی و شرکتی مناسب تر است. آبی رنگ مورد علاقه بیشتر مردم است.

زرد

رنگ زرد در اکثر موارد توجه کسانی را جلب می کند که فقط به ویترین مغازه ها نگاه می کنند و احساس خوش بینی و جوانی را منتقل می کند. این رنگ تمرکز و خلاقیت را بالا می برد و روشنفکران را جذب می کند. با دیدن رنگ زرد مغز سروتونین بیشتری آزاد می کند.

سبز

سبز رنگ طبیعت، بوم شناسی و ثروت است. از رنگ سبز روشن برای آرامش بخشی در اتاق های بیمارستان ها استفاده می شود. رنگ سبز تیره برای افراد محافظه کار مذکر جذاب است. سبز با خوش شانسی، سخاوت، باروری و حتی حسادت و رشک در حالت منفی نیز در یک گروه قرار می گیرد.

نارنجی

نارنجی می تواند برای ایجاد حرکت و انرژی بدون اینکه بیننده را مقاومت کند مورد استفاده قرار گیرد. رنگ نارنجی خریداران را به طور ناگهانی مجذوب می کند و یک فراخوان به حرکت را ایجاد می کند مانند خرید، فروش یا متعهد شدن. این رنگ گرما، اشتیاق، ماجراجویی، رفتار و روش جدید را انتقال می دهد.

بنفش

این رنگ فعالیت های مغزی را که در رابطه با حل کردن مشکل است را فعال می کند. بنفش راز، خرد و احترام را به همراه دارد. برای محصولات ضدپیری و زیبایی کاربرد دارد. رنگ سلطنت و نوع تیره آن نشان ثروت است و نوع روشن آن معرف بهار و داستان های عاشقانه ست.

مشکی

سیاه برای رساندن توانایی و قدرت استفاده می شود. انتقالات این رنگ هوشمندی، وقار، بدی، توانایی، راز، رسمی، تحریف، خوشگذرانی و … است.

خاکستری

خاکستری نشان دهنده کمبود انرژی، خونسردی، مالیات، سنین پیری، خنثی بودن و آرام بودن است. خاکستری رنگ خوبی در طراحی لوگو نیست اما برای نشان دادن کیفیت نامناسب چیزها مناسب است.

قهوه ای

رنگ قهوه ایی برای بیان کردن طبیعت، دوستی، راستگویی و زمین مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین این رنگ نشان دهنده پایداری، تجربه و راحتی است.

تمایلات رنگی آقایان و خانم‌ها

تحقیقات نشان داده است که جنسیت در ترجیح دادن رنگ‌ها هم نقش دارد. یکی از نکات جالب در تحقیقات تاثیر رنگ ها در بازاریابی ، برتری رنگ آبی نسبت به سایر رنگ‌ها در میان هردوجنس زن و مرد هست و البته تفاوت در گرایش نسبت به رنگ ارغوانی در بین این دو گروه.

تمایل به رنگ در جنس‌های مختلف یک موضوع داغ و مورد مباحثه در تئوری رنگ‌ها است.

تصورات غلط در مورد روان شناسی رنگ ها

به اعتقاد کارشناسان، اغلب نظریات روان شناسی رنگ ها در بازاریابی بدون منبع است. عواملی مانند اولویت شخصی، تجربیات، تربیت، اختلافات فرهنگی، فضا و… معمولا اثر رنگ ها را محو می کنند. بنابراین ایده هایی مثل اینکه در طیف رنگ، زرد از نظر روان شناسی شادترین رنگ محسوب می شود، اشتباه است!

مقاله تاثیر رنگ ها در بازاریابی را برای موقیت شما در کسب و کار نوشتیم.با توجه به توضیحات فوق، امیدواریم که برای کسب و کار خود با در نظر گرفتن مخاطب هدف بتوانید از رنگهای مناسب استفاده کنید و این موضوع تاثیر خوبی بر کسب و کار شما داشته باشد. (برای مطالعه بیشتر مقاله رمز و رازهای موفقیت در بازاریابی اینترنتی را بخوانید.)

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

4.3/5

برای دوستانتان ارسال کنید

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print
Share on email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با شما تماس خواهیم گرفت

Something isn’t Clear?


Feel free to contact me, and I will be more than happy to answer all of your questions.

با شما تماس خواهیم گرفت