بک لینک و تاثیر آن در بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو

فهرست مطلب

بک لینک به عمل قرار دادن لینک سایت در سایت های دیگر گفته می شود. اگر بک لینک سازی طبق اصول درستی انجام بگیرد، رتبه سایت در موتورهای جستجو بالا می رود. تمامی سایت هایی که اجازه بررسی محتوای خود را به موتورهای جستجو داده باشند، مطمئنا توسط آنها بررسی خواهند شد. حال اگر برای کلمه کلیدی هدف از سایت های مختلف بک لینک دریافت کرده باشید، عملکرد این بک لینک ها برای موتورهای جستجو مانند یک اشاره گر خواهد بود.

بک لینک چیست و چه تاثیری بر سئو سایت دارد؟

لینک سازی یا Link Building از مباحث مهم در مقوله ی سئو و بهینه سازی سایت به شمار می آید و به معنای دریافت لینک از سایتی دیگر به سایت شما است به طوری که در این روش های برای سایت خود از دیگر وب سایت ها لینک بگیرید و کاربران آن سایت با کلیک روی لینکی که ایجاد می کنید به سایت شما هدایت می شوند. در میان لینک های داخلی و لینک های خارجی که هر کدام نیز به چندین بخش تقسیم می شوند. لینک سازی داخلی قدرتمندترین امر بهینه سازی سایت و محسوب می شود.

 

لینک سازی داخلی به معنای ایجاد ارتباط بین صفحات مختلف در قالب برگه ها و نوشته هایی است که هر کدام در خصوص یک کلمه کلیدی خاص می باشند. به کمک استفاده از لینک دیگر صفحات در مقاله خود و هدایت کاربران سایت به مطالعه صفحه ای که به آن لینک داده اید باعث ایجاد زنجیره و اتصال میان صفحات سایت خود می شوید. این کار باعث ایندکس شدن بهتر صفحات توسط گوگل و در نتیجه بالا رفتن رتبه سایت در موتورهای جستجو می شود.

 

مشابه همین اتفاق برای کاربر نیز رخ می دهد. وقتی کاربر مطلبی را در سایت شما مشاهده می کند، در همان حین، چند لینک دیگر که برای او مفید است را مشاهده می کند و آنها را در یک تب جدید باز می کند تا در زمان دیگری آن را مطالعه کند. در نتیجه شما کاربر را هم مشغول و جذب می کنید و در نتیجه علاوه بر آنکه کاربر در سایت می ماند bounce rate سایت شما کاهش می یابد (سئو بهبود می یابد) ، از آنجا که کاربر بیشتر در سایت شما گشت و گذار کرده است، سایت شما در خاطر کاربر باقی می ماند و در برندینگ و شهرت سایت شما به شدت موثر است.

بک لینک به عمل قرار دادن لینک سایت در سایت های دیگر گفته می شود. اگر بک لینک سازی طبق اصول درستی انجام بگیرد،

تأثیر بک لینک در بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو

تمامی سایت هایی که اجازه بررسی محتوای خود را به موتورهای جستجو داده باشند، مطمئنا توسط آنها بررسی خواهند شد. حال اگر برای کلمه کلیدی هدف از سایت های مختلف بک لینک دریافت کرده باشید، عملکرد این بک لینک ها برای موتورهای جستجو مانند یک اشاره گر خواهد بود.

برای روشنتر شدن موضوع، مثالی را بیان می کنم. فرض کنید در ورزشگاهی بین ۱۰ هزار تماشاچی نشسته اید، چقدر احتمال دارد تا شما دیده شوید؟ حال فرض کنید ۱۰۰۰ نفر از جمعیت حاضر به سمت شما اشاره کنند، احتمال دیده شدن شما چقدر افزایش پیدا کرده است؟ در نظر بگیرید که تمام این ۱۰ هزار نفر به شما اشاره کنند، در این حالت احتمال دیده شدن شما چقدر افزایش یافته است؟

بک لینک های قدرتمند و بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو

در یک مثال اهمیت بک لینک قدرتمند را نیز بررسی می کنیم. فرض کنید در ورزشگاهی ۱۰ هزار نفری، ۲ نفر از تماشاچیان به شما اشاره کنند، مطمئنا احتمال دیده شدن شما زیاد نخواهد بود، ولی اگر تصویر شما توسط مانیتور ورزشگاه نمایش داده شود، احتمال دیده شدن شما به شدت افزایش خواهد یافت، یعنی ممکن است تأثیر اشاره مانیتور به شما بیشتر از اشاره ۱۰۰۰ نفر باشد. بنابراین وقتی شما از سایتی که روزانه هزاران بازدید کننده داشته باشد و رتبه خوبی در گوگل داشته باشد بک لینک دریافت کنید، مطمئنا در وضعیت بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو تاثیر مثبت خواهد داشت.

چه بک لینک های مفید هستند؟

  • سایت لینک دهنده نزد موتورهای جستجو از اعتبار بالایی برخوردار باشد.
  • سایت لینک دهنده از تعداد لینک های خروجی بالایی برخوردار نباشد.
  • ساختار لینک ایجاد شده از نوع Dofollow باشد. در غیر این صورت موتور های جستجو آن را تبلیغ محاسبه می کنند و نه امتیاز برای سایت.
  • سایت لینک دهنده با شما از لحاظ نوع کاربرد همکار باشد.
  • سایت لینک دهنده اسپم نباشد.
  •  Anchor text مربوط به بک لینک. یعنی کلمه ای است که لینک به آن نسبت داده شده است. این کلمه باید هدفمند باشد و به تعداد خیلی زیاد تکرار نگردد.
  •  سایت لینک دهنده خود تولید محتوای مناسب و مداوم داشته باشد.
  •  Domain Authority مناسب داشته باشد. این کلمه به معنای قدرت دامین می باشد.
  •  کیفیت مناسب در زمینه Page Authority یا قدرت صفحه که فاکتور دیگری از طرف شرکت موز می باشد و عددی بین ۱ تا ۱۰۰ می باشد.
  • نتیجه در کشور ایران مطلوب تر خواهد بود در صورت دریافت لینک از دامنه های آی آر.

 

همچنین Bold کردن لینک های داخلی و یا با رنگ متمایز کردن، به شکلی که در یک نگاه، بتوان تشخیص داد، که کدام عبارت ها و کلمات لینک هستند، در نرخ افزایش کلیک روی لینک های داخلی تأثیر گذار است.

 

بک لینک علاوه بر سئو سایت، در بازاریابی محتوا و برندینگ هم تاثیر گذار است.

هنگامی که کاربران در حال خواندن محتوای رپورتاژ آگهی در خبرگزاری های آنلاین هستند، ابتدا لینک ها را می بینند. اگر نام برند و سایت شما چندین بار در یک مقاله ذکر شده باشد، نام تجاری شما به طور خودکار با موضوع آن مطلب در ذهن فرد خواهد ماند. همانگونه که موتورهای جستجوگر لینک ها را در سایت شما شناسایی کرده و نتیجه می گیرند که سایت شما اطلاعات مفیدی دارد، مصرف کنندگان نیز آنها را می بینند و باعث می شود که آنها به نام تجاری شما علاقه مند شوند.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

4.3/5

برای دوستانتان ارسال کنید

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print
Share on email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با شما تماس خواهیم گرفت

Something isn’t Clear?


Feel free to contact me, and I will be more than happy to answer all of your questions.

با شما تماس خواهیم گرفت