بهینه سازی شبکه های اجتماعی

فهرست مطلب

بازدیدکنندگان وبسایت‌های شبکه‌های اجتماعی افرادی هستند که به دنبال جستجوی سریع اخبار هستند و به مدت طولانی منتظر نمی‌مانند. تنها راهی که بتوان بازدیدکنندگان را به مدت طولانی‌تری در وبسایت نگه داشت و نرخ پرش خود (bounce rate) را پایین آورد یکی از راه‌ها می‌تواند از طریق ایجاد محتوای ارزشمند باشد.

چگونه بهینه سازی شبکه های اجتماعی را انجام دهیم؟

SMO  مخفف عبارت Social Media Optimization است و معنای آن بهینه سازی شبکه های اجتماعی است . شبکه های اجتماعی همان Facebook و توییتر و گوگل پلاس و Linkedin و … می باشد. شبکه های اجتماعی به این چند سایت ختم نمی شود و شبکه های اجتماعی قوی و زیادی وجود دارد. بهینه سازی در این شبکه ها به معنای جمع کردن مخاطبان است. بدیهی است هرچه  تعداد مخاطبان  بالاتر باشد برای کسب و کار ما بهتر است.

بازدیدکنندگان وبسایت‌های شبکه‌های اجتماعی افرادی هستند که به دنبال جستجوی سریع اخبار هستند و به مدت طولانی منتظر نمی‌مانند. تنها راهی که بتوان بازدیدکنندگان را به مدت طولانی‌تری در وبسایت نگه داشت و نرخ پرش خود (bounce rate) را پایین آورد از طریق ایجاد محتوای ارزشمند باشد.

بازدیدکنندگان را با استفاده از مقالات مرتبط و لینک‌دهی داخلی در داخل وبسایت خود حرکت دهید و آنها را نگه دارید. سه فاکتور مهم وجود دارد که پایه‌ای برای بهینه سازی شبکه های اجتماعی خواهد بود:

  1. محتوا: اشتراک‌گذاری محتوا برای رسانه‌های اجتماعی اهمیت بسیار بالایی دارد؛ بنابراین باید مناسب‌ سازی محتوا برای هر شبکه اجتماعی در نظر گرفته شود. باید سعی شود محتوایی که روی وبسایت گذاشته می‌شود علاوه بر گیرا بودن، خواننده مشتاق به اشتراک‌گذ‌اری آن باشد. همچنین شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک، توییتر، اینستاگرام و غیره ویجیت‌های رایگانی دارند که می‌توان با قرار دادن آنها بر روی سایت برای اشتراک گذاری و ارتباط با کاربران استفاده شود.
  2. طراحی وبسایت: طراحی وبسایت یا وبلاگ نقشی اساسی را برای کاهش نرخ پرش دارد؛ در صورتیکه طراحی وبسایت آزار دهنده باشد امتیاز شما پایین می‌آید. سهولت هدایت کاربر و تبلیغات کمتر همیشه توسط خزشگرهای شبکه‌های اجتماعی ترجیح داده می‌شود. مثلا تجربه شده است که صفحه وب با آبی روشن یا سفید نسبت با صفحاتی با پس زمینه تیره بهتر هستند.
  3. هدایت بری محتوا: همانطور که همه می‌دانیم محتوا پادشاه است. سهولت در خواندن محتوا نقش اساسی را در موفقیت ایجاد می‌کند. مقالات با تصاویر، لیست‌ها، دیتا و آمارها بهترین کار را با وبسایت‌های شبکه‌های اجتماعی انجام می‌دهند. در صورتی که محتوایی می‌نویسید مطمئن شوید در طول آن دسته‌بندی‌های مناسبی داشته باشید تا خواننده براحتی بتواند محتوا را مرور کند. بنابراین در صورت عدم قابلیت خوانده شدن محتوا یا Readability هم کاربران و هم موتورهای جستجو هیچکدام با محتوای شما راحت نخواهند بود. بنابراین می‌تواند بسیار مؤثر در موفقیت محتوای شما باشد.

به طور کلی با افزایش روز به روز شبکه‌های اجتماعی در ایران اهمیت این روش بازاریابی اینترنتی افزایش پیدا می‌کند. بنابراین این شبکه‌ها  مانند موتورهای جستجو بازدید کننده هدفمندی را ایجاد می‌کنند و می‌توانند باعث افزایش فروش وبسایت شوند. (مقاله تاثیر شبکه های اجتماعی در بازاریابی الکترونیکی حتما بخوانید.)

اهمیت شبکه های اجتماعی در کسب و کار

بهینه سازی شبکه های اجتماعی

همانطور که می دانید شبکه های اجتماعی ضریب نفوذ بسیار بالاتری از سایر ابزارها در وب دارند. مصرف اینترنت درصد بسیار بالایی از افراد صرفا در محدود شبکه های اجتماعی صورت می گیرد.

از همین رو باید توجه ویژه ای به فعالان و کاربران در حوزه شبکه های اجتماعی داشت. اپلیکیشن های رسانه های اجتماعی تلگرام و اینستاگرام در حال حاضر جز محبوب ترین در ایران هستند. با بررسی هایی که انجام داده ایم اگر کسب و کاری با استراتژی وارد بازاریابی شبکه های اجتماعی شود نتیجه بدست آمده قابل توجه خواهد بود!

تفاوت بهینه سازی شبکه های اجتماعی (SMO) با بهینه سازی موتور جستجو (SEO)

SMO  را می‌توان موردی از زیر شاخه بهینه سازی موتور جستجو (فرایندی است که وبمسترها وبسایت‌های خود را برای بدست آوردن بهترین رتبه‌بندی جستجو بهینه می‌کنند) توصیف کرد.

از سال ۲۰۱۰ موتورهای جستجو به طور فزاینده‌ای نتایج را از سایت‌های شبکه‌های اجتماعی فیسبوک، توییتر، یوتیوب و غیره در الویت قرار داده‌اند. با انجام سئو ایده کلی این است که کلیک‌های بیشتری یک شرکت به دست آورد و در نتایج موتورهای جستجو بالاتر رتبه‌بندی شود.

بنابراین شرکت‌ها سخت کار می‌کنند تا بتوانند تاکتیک‌هایی اعمال کنند چنانچه به کلیک‌های بیشتر، هدف گذاری بهتر کلمات کلیدی، ایجاد بک‌لینک، ایجاد محتوای منظم و غیره منجر شود.

این ایده به طور کلی با SMO مشابه است؛ تعامل بیشتر با محتوای یک صفحه منجر می‌شود صفحه رتبه بالاتری در جستجوهای وب بگیرد. بنابراین شرکت‌ها بر روی افزایش کارایی دیده شدن در شبکه‌های اجتماعی خود تمرکز می‌کنند، بدین منظور محتوایی ایجاد می‌کنند تا بدانند باعث تعامل بیشتری از فالوورهایشان می‌شود.

با داشتن فالوور بیشتر برای یک شرکت، تعامل بیشتری می‌توان به دست آورد. همچنین در صورتی که افراد زیادی شرکت شما را مثلا در فیسبوک جستجو ‌کنند این می‌تواند رتبه‌بندی وب جستجوی شما را ارتقا دهد. بهینه سازی شبکه های اجتماعی (SMO) یک جنبه جدیدی از بازاریابی در دنیای دیجیتال است.

در زیر به ۵ نکته برای داشتن یک برنامه بهتر برای استفاده از شبکه های اجتماعی شما اشاره می کنیم:

۱٫هوشمندانه  رشد کنید.
اگر شما پروفایل خود را بسازید اما شبکه خود را گسترش ندهید، هیچ کس شما را آنجا نخواهد شناخت. هر شبکه ای ابزار خاص خود را برای پیدا کردن افرادی که ممکن است شما را بشناسند دارد، بنابراین از آن ها برای یافتن افراد و در نتیجه گسترش شبکه خود استفاده کنید تا بیشتر دیده شوید.

۲٫با مشاغل دیگر همکاری داشته باشید
راهی برای ایجاد همکاری و ارتباط با مشاغل دیگر پیدا کنید تا با انجمن ها و افراد دیگری آشنا شوید و مخاطبان جدیدی پیدا کنید.
۳٫ پروفایل های بهتری برای خود بسازید.
افزایش بازدیدکنندگان پروفایل شما باعث می شود افراد بیشتری به سمت سایت شما هدایت شوند تا ببیند شما که هستید، به چه کسانی می توانید کمک کنید و چگونه می تواانید به آنها کمک کنید. سعی کنید پروفایل های خود را در شبکه های اجتماعی مرور کنید. تصاویر جدید بارگذاری کنید و از عکس های گیرا برای پشت زمینه پروفایل خود استفاده کنید. توجه کنید که اطلاعات تماس خود را کامل کنید.

۴٫تعامل و مشارکت داشته باشید.
به اشتراک گذاشتن مطالب آموزنده در شبکه های اجتماعی باعث افزایش دنبال کننده ها و طرفداران بیشتر می شود. سعی کنید به صورت روزانه به شبکه های اجتماعی خود سر بزنید، مطالب جدید به اشتراک بگذارید و به سایت خود لینک دهید.

۵٫شبکه های اجتماعی خود را پیگیری کنید.
پیگیری متداوم شما باعث می شود تا مخاطبان اطمینان بیشتری به شما پیدا کنند. سعی کنید به صورت متداوم و روزانه وقتی را برای به روز کردن صفحات خود در شبکه های اجتماعی بگذارید. شما می توانید از برنامه های کاربردی برای فعالیت های خود استفاده کنید تا زمان کمتری از شکا گرفته شود. اگر شما مدام در دسترس مشتریان خود باشید و با آنها در ارتباط باشید مسلما ارتباطات بیشتری پیدا خواهید کرد.

 

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

4.3/5

برای دوستانتان ارسال کنید

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print
Share on email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با شما تماس خواهیم گرفت

Something isn’t Clear?


Feel free to contact me, and I will be more than happy to answer all of your questions.

با شما تماس خواهیم گرفت