بهینه سازی تصاویر سایت (سئو تصاویر سایت برای گوگل)

فهرست مطلب

نکاتی جهت بهینه سازی تصاویر سایت در این مقاله به نکاتی جهت بهینه سازی تصاویر سایت اشاره خواهیم کرد که با رعایت این نکات می توانید تصاویر با کیفیت بالا و حجم کم داشته باشید. و صفحات سایت شما بتوانند سرعت لود بیشتری داشته باشند. نکاتی که باید در بهینه سازی تصاویر وب سایت از آنها استفاده کنید، عبارتند از: 1- از ویژگی title استفاده کنید.

بهینه سازی تصاویر سایت (سئو تصاویر سایت برای گوگل)

نکاتی جهت بهینه سازی تصاویر سایت

در این مقاله به نکاتی جهت بهینه سازی تصاویر سایت اشاره خواهیم کرد که با رعایت این نکات می توانید تصاویر با کیفیت بالا و حجم کم داشته باشید. و صفحات سایت شما بتوانند سرعت لود بیشتری داشته باشند. نکاتی که باید در بهینه سازی تصاویر وب سایت از آنها استفاده کنید، عبارتند از:

 

۱٫تصاویر مناسب پیدا کنید

مقاله شما به تصاویری نیاز دارد که با موضوع آن مرتبط باشد. اگر از تصاویری استفاده می کنید فقط برای اینکه از آن استفاده کرده باشید و دایره سبز سئو یواست را دریافت کنید، کار اشتباهی انجام داده اید. تصویر باید موضوع پست را بازتاب دهد، یا اهداف مقاله را توضیح دهد و متناسب با لحن نوشتاری مقاله و مخاطبان آن انتخب شود. یک دلیل ساده برای سئو تصاویر وجود دارد و آن هم این است که: تصاویری که با متن مرتبط هماهنگ است، رتبه بهتری را برای کلمه کلیدی که بهینه سازی شده است به دست می آورند.

 

۲٫بهینه سازی تصاویر با استفاده از ویژگی title استفاده کنید.

یکی از راه های افزایش سئوی سایت این ویژگی می باشد. تا حالا برای شما پیش آمده است که موس خود را بر روی یک تصویر ببرید و کادری باز شود که در داخل آن نام عکس قرار داده شده باشد.

۳٫ بهینه سازی تصاویر با استفاده از ویژگی alt استفاده کنید.

Alt مخفف Alternative Text است که به خزنده ها کمک می کند تا تصاویر را بفهمند. برای موتورهای جستجو تصاویر قابل فهم نیستند. پس با استفاده از ویژگی alt این امکان برای شما ایجاد می شود  که آن تصاویر را به روبات ها بشناسانید. در واقع کد alt یک راه عالی برای بهینه سازی موتورهای جستجو می باشد. مزیت دیگر ویژگی alt در مواقعی است که تصویر دیر لود می شود و با استفاده از کد متوجه می شوید که آن تصویر چه چیزی بوده است.

 

< “img src=” image.png” alt=”image description” title=” image tooltipe”/>

 

کد ذکر شده در بالا استفاده از ویژگی های alt و title را نشان می دهد. تگ title در واقع همان tooltipe است که با نگه داشتن موس بر روی تصویر به شما نشان داده می شود. اگر Title را پر نکردید مشکلی را ایجاد نخواهد کرد اما حتما تگ alt را پر کنید چون این تگ تصویر شما را به موتور جستجو معرفی می کند. و تا جایی که امکان دارد برای این دو تگ کلمات تکراری استفاده نکنید. اما این نکته قابل توجه است که  که یکسری از تصاویر مانند کلید خرابی مشکل نیازی ندارند که تگ alt و یا title داشته باشند.

 

۴٫برای تصاویر از حجم مناسب استفاده کنید.

حجم تصاویر یکی از بخش های مهم برای بهینه سازی تصاویر برای سئو است. استفاده از تصاویر سنگین باعث سنگین شدن سایت و دیر لود شدن آن می شود. یکی از فاکتورهای مهم رتبه بندی در الگوریتم اخیر پاندا سرعت سایت می باشد. به عنوان مثال می توان گفت تصاویری با اندازه ۴۰۰*۶۰۰ در بخش مقالات مناسب می باشند.

۵٫ابعاد تصاویر را تنظیم کنید.

تنظیم ابعاد تصاویر دو مزیت عمده دارد اول اینکه برای سئوی سایت مناسب است و دوم اینکه باعث بالا رفتن سرعت سایت می شود و نیازی نیست که مرورگر ابعاد تصاویر را تنظیم کند.

۶٫تصاویر را فشرده سازی کنید.

یکی از راه های کاهش حجم تصویر فشرده سازی حجم آن است که تاثیر زیادی در بالا آمدن سایت شما دارد. شما این کار را می توانید با نرم افزارهای رایج نظیر فتوشاپ هم انجام دهید.

۷٫از فرمت های رایج استفاده کنید.

بسیاری از مرورگرها فرمت های رایج را پشتیبانی می کنند اما تضمینی برای استفاده از فرمت های غیر رایج و نمایش در مرورگرها وجود ندارد. پس سعی کنید از فرمت های رایج تصاویر استفاده کنید. فرمت های رایج عبارتند از JPEGs, PNGs , GIFs اما فرمت های دیگری مانند TIFFs, RIFs, EXIFs, BMPs, WEBP نیز وجود دارد. در کنار رایج بودن فرمت باید به این نکته هم توجه کنید که فرمت مورد نظر از فشرده سازی مناسبی برخوردار باشد. تصاویری با فرمت jpg و png حجم کمی دارند. اگر هم از سیستم مدیریت محتوای وردپرس استفاده می کنید حتما از پلاگین smushit استفاده کنید که باعث می شود تصاویر آپلودی شما را کاهش حجم دهد. استفاده از هاست با سرعت بالا از دیگر عوامل در بالا آمدن سریع تصاویر می باشد. اصولا هاست های ارزان قیمت سرعت پایینی دارند. شما همچنین می توانید برای بالا رفتن سرعت سایت خود از سرویس cdn استفاده کنید.

 

معرفی اجمالی انواع فرمت ها

JPG: یکی از پر استفاده ترین فرمت ها می باشد. از مهمترین ویژگی های این فرمت این است که بدون کاهش کیفیت محسوس می تواند تا حد قابل توجهی فایل را فشرده کند.
JIF: این فرمت که هم به صورت تصویر ثابت و هم به صورت انیمیشن دیده می شود. این فرمت دارای ۲۵۶ رنگ می باشد. از این فرمت بیشتر برای تصاویر تبلیغاتی مثل بنرها و لوگوها و تصاویری که تنوع رنگ کمی دارند استفاده می شود.
PNG: این فرمت در دو نوع PNG-8 و PNG-24 وجود دارد PNG-8 که شبیه JIF بدون قابلیت انیمیشنی است و PNG-24 که در این حالت پیکسل ها می تواند به سه صورت شفاف، نیمه شفاف و یا مات باشند.

 

 

۸٫هرگز تصاویر را از سایت دیگر کپی نکنید.

این کار نه تنها از نظر اخلاقی درست نمی باشد بلکه از نظر فنی نیز دارای اشکالاتی می باشد. زیرا ممکن است سایت آدرس خود را تغییر داده و یا غیر فعال شود دیگر تصویر شما نمایش داده نخواهد شد. و یا اینکه اگر مدیر سایت از hotlink protection استفاده کرده باشد آن تصویر فقط در سایت اصلی نمایش داده خواهد شد.

۹٫نام مناسب برای تصاویر انتخاب کنید.

سعی کنید برای تصاویر خود نام هایی مناسب انتخاب کنید. نامی انتخاب کنید که متناسب با تصویر شما باشد نام پیش فرض تصاویر خود را تغییر داده و نام جدیدی برای آن بنویسید. به طور مثال برای تصویر گل رز قرمز از ۱۲۳٫png برای تصویر خود استفاده نکنید و نام red roze_fllower.png مناسب تر می باشد. در واقع این اصل به عنوان یکی از قوانین سئو شناخته شده است و رعایت آن بر رتبه سایت شما نیز تأثیر دارد. در واقع این کار به مثابه انتخاب کلمات کلیدی برای سایت است. اگر قصد این را دارید تا از چند نام برای تصویر خود انتخاب کنید آنها را با خط فاصله از هم جدا کنید.

۱۰٫بر روی تصاویر لینک بگذارید.

همانطور که مطلع هستید لینک گذاری تاثیر زیادی در افزایش رتبه سایت شما دارد. شما می توانید بر روی تصاویر خود به محتوای مرتبط سایت خود و حتی به سایت های دیگر لینک گذاری کنید.
سعی کنید در نکاتی که در زیر به آنها اشاره شده است توجه کرده و در به کاربردن تصاویر در سایت خود مد نظر قرار دهید:

 • از نام های عمومی و معمولی استفاده نکنید.
 • از نام های بلند استفاده نکنید.
 • از تصاویر به عنوان لینک دسترسی مهم استفاده نکنید.

نتیجه گیری

اگر به دنبال بهینه سازی وب سایت خود هستید و دوست دارید که بهترین رتبه ممکن را در موتورهای جستجوگر به دست بیاورید، توصیه ما این است که بر روی بهینه سازی تصاویر و آماده سازی عکس وقت بیشتری بگذارید و نهایت خلاقیت را به خرج دهید. حتی اگر از تصاویر تکراری استفاده می‌کنید، سعی کنید آنها را با توجه به نیاز خود تغییر دهید. پس:

 • حتماً در نوشته‌های خود تصویر داشته باشید؛
 • حتماً تصاویر خود را بهینه سازی کنید؛
 • حتماً اندازه تصاویر را متناسب با وب سایت خود انتخاب کنید؛
 • حتماً حجم تصاویر را پایین انتخاب کنید؛
 • بین متن و تصویر ارتباط برقرار کنید؛
 • از کلمات کلیدی در نام گذاری و در آلت تصاویر استفاده کنید؛
 • فرمت مناسبی برای عکسهای خود انتخاب کنید؛
 • تگ ارتفاع و تگ عرض تصاویر را در کد نویسی خود داشته باشید.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

4.3/5

برای دوستانتان ارسال کنید

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print
Share on email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با شما تماس خواهیم گرفت

Something isn’t Clear?


Feel free to contact me, and I will be more than happy to answer all of your questions.

با شما تماس خواهیم گرفت