بازاریابی ربایشی چیست؟

فهرست مطلب

بازاریابی ربایشی یا همان بازاریابی اینترنتی

بازاریابی ربایشی یا همان بازاریابی اینترنتی به نوعی از بازاریابی گفته می شود که در آن مشتری ها به دنبال شما هستند و شما را پیدا می کنند. در روشهای بازاریابی سنتی که outbound Marketing نام دارد شرکت ها روی پیدا کردن مشتری ها تمرکز دارند. آنها از روشهای نظیر تماس تلفنی (Cold-calling)، چاپ تبلیغات، تبلیغات در تلویزیون، ارسال ایمیل تبلیغاتی، اسپم و … برای بازاریابی خود استفاده می کنند.

تکنولوژی باعث شده است این روشها دارای تاثیرگذاری کمی شوند؛ همچنین هزینه آنها نسبت به روشهای بازاریابی اینترنتی بالاتر است. بجای اینکه با تبلیغات تلویزیونی باعث تحریک مردم شوید، می توانید ویدئوهایی ایجاد کنید که مردم علاقه زیادی به دیدن آن دارند. بجای اینکه تبلیغات خود را با پرداخت هزینه در روزنامه ها و کاتالوگ های اشتراکی چاپ کنید می توانید وبلاگ کسب و کار خود را ایجاد کنید که در آن مردم مطالب خود را قرار دهید و با این کار باعث شوید افراد به آن مراجعه کنند. بجای برقراری تماس تلفنی می توانید محتواهای با ارزش و با کیفیت ایجاد کنید، و با این کار باعث شوید افراد برای اطلاعات بیشتر با شما تماس بگیرند.

عوامل کلیدی موفقیت شرکت ها در بازاریابی ربایشی

۱- محتوا :

ایجاد محتوا هسته هر نوع بازاریابی ربایشی است. محتوا ، اطلاعات و ابزاری است که مشتری های بالقوه را به سایت شما جذب می کند.

۲- بهینه سازی موتور جستجو (سئو):

سئو سایت باعث میشود مشتری های بالقوه بهتر و آسان تر محتواهای شما را پیدا کنند. سئو مجموعه ای از عملیات است که باعث میشود محتواها و لینک های سایت شما دارای رتبه بالاتری در موتورهای جستجو باشند و از این طریق شانس بیشتری برای دیده شدن دارید.

۳- رسانه اجتماعی

شبکه های اجتماعی اثر محتواهای شما را افزایش می دهند و می توان بهترین نوع بازاریابی ربایشی حتی دانست. زمانی که شما محتواهای خود را در شبکه های اجتماعی ارسال می کنید، افراد بیشتری محتواهای شما را می بیند و با آن آشنا می شوند. این کار باعث افزایش اعتبار شما می شود. همچنین افرادی از این طریق جذب می شوند.

پیشنهاد: مقاله بازاریابی در شبکه های اجتماعی را مطالعه کنید.

مولفه های بازاریابی ربایشی

چرا بازاریابی ربایشی در رکود اقتصادی بیشتر حس می شود: با افت رشد اقتصادی در کشور، شرکت ها از بازاریابی ربایشی بیشتر استفاده می کنند زیرا این نوع بازاریابی هزینه کمتری نسبت به روشهای سنتی دارد و تاثیرگذاری بیشتر نسبت به این روشها دارد. در ادامه به ۳ ویژگی بازاریابی ربایشی اشاره می کنیم که آن را از روشهای بازاریابی سنتی برتر می سازد:

۱- هزینه کمتر

روشهای بازاریابی سنتی یا outbound به معنی پرداخت هزینه و خریدن امکانات است؛ با خریدن تبلیغات، خریدن لیست ایمیل ها، اجاره جایگاه های تبلیغاتی در سطح شهر، پرداخت هزینه برای چاپ تبلیغات در روزنامه ها و… بازاریابی ربایشی یعنی ایجاد محتوا و صحبت کردن در باره آن. ایجاد یک وبلاگ هیچ هزینه ندارد. ایجاد یک حساب کاربری در توئیتر و فیس بوک هیچ هزینه ایی ندارد، اما هرکدام از آنها می توانند مشتری های زیادی را به شما معرفی کنند. بازگشت سرمایه در بازاریابی ربایشی خیلی بیشتر از روشهای سنتی است.

۲- هدفگذاری بهتر

استفاده از تکنیک های بازاریابی سنتی مثل تماس تلفنی یا تبلیغ در روزنامه و ارسال ایمیل دارای هدفگذاری ضعیفی هستند. شما حق انتخاب مخاطب خود را ندارید. نمی توانید پیام خود را به گروه خاصی از افراد ارسال کنید. ممکن است برخی از ویژگی های افراد را در دیتابیس داشته باشید، به عنوان مثال در ارسال پیامک تبلیغاتی میتوانید ارسال بر اساس شغل را انتخاب کنید. اما هیچ تضمینی در آن وجود ندارد. زمانی که از بازاریابی ربایشی استفاده می کنید، افرادی را جذب می کنید که خودشان واجد شرایط خرید هستند ،آنها محتواهای شما را خوانده اند و از آن استقبال کرده اند، بنابراین می خواهند از محصولات شما استفاده کنند.

۳- بازاریابی ربایشی یک سرمایه گذاری است.

در واقع بازاریابی ربایشی به عنوان هزینه جاری محسوب نمی شود و می توان آن را یک سرمایه گذاری در نظر گرفت، هنگامی که از بازاریابی پرداخت به ازای کلیک استفاده میکنید پس از اتمام تعداد کلیک های خریداری شده، اثر آن از بین می رود، یا هنگامی که تبلیغاتی را در روزنامه چاپ می کنید فقط برای یک یا چند روز اثرگذار است. اگر بخواهید این روشها همچنان اثرگذار باشند باید همچنان هزینه پرداخت کنید. اما اگر روی ایجاد و تولید محتواهای باارزش و با کیفیت سرمایه گذاری کنید، در نتایح موتورهای جستجو رتبه بهتری کسب خواهید کرد و تا زمانی که کسب و کار شما وجود دارد آن نتایج نیز وجود دارند.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

4.3/5

برای دوستانتان ارسال کنید

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print
Share on email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با شما تماس خواهیم گرفت

Something isn’t Clear?


Feel free to contact me, and I will be more than happy to answer all of your questions.

با شما تماس خواهیم گرفت