نحوه انتخاب نام دامنه مناسب برای سایت

فهرست مطلب

یکی از آن تصمیم هایی که بر روی تمام سال های فعالیت کسب و کار شما اثرگذار است، دامنه یا Domain وبسایتتان خواهد بود که اسم سایت شما را مشخص می کند. فرقی ندارد که یک استارتاپ نوپا هستید، یا این که قصد گسترش تجارت سنتی و حتی خانوادگی خود را در فضای آنلاین دارید.

نحوه انتخاب نام دامنه

اگر تصمیم به راه اندازی یک برند یا کمپانی دارید و میخواهید برند خود را در اینترنت مطرح کنید نیاز به یک وب سایت متناسب با کسب و کارتان دارید. مهمترین بخش طراحی سایت نام دامنه شماست زیرا نام دامنه ها از جستجو در نتایج موتور های جستجو و شبکه هاب اجتماعی گرفته تا قابلیت برند شدن و تبلیغات آفلاین، تأثیر بسیار زیادی دارد.
نامه دامنه ها  یکی از آن تصمیم هایی که بر روی تمام سال های فعالیت کسب و کار شما اثرگذار است، دامنه یا Domain وبسایتتان خواهد بود که اسم سایت شما را مشخص می کند. فرقی ندارد که یک استارتاپ نوپا هستید، یا این که قصد گسترش تجارت سنتی و حتی خانوادگی خود را در فضای آنلاین دارید. در هر صورت، آن چیزی که در آدرس URL سایت شما نمایش داده می شود، حکم امضای شخصی و هویت برندتان را دارد. در نظر داشته باشید که اسم سایت شما، همانطور که تلفظ می شود باید نوشته شود و معادل دامنه ای است که برای سایت خود ثبت می کنید. بنابراین برای انتخاب نام دامنه مناسب برای سایت باید به دنبال انتخاب دامنه معادل با آن نیز باشید. در این مقاله می آموزیم که چگونه با رعایت نکاتی ظریف اما پراهمیت و طلایی، دامنه ای را انتخاب کنیم که هرگز قصد تعویض آن را هم نداشته باشیم.

نحوه انتخاب نام دامنه

نکات مهم برای انتخاب نام دامنه مناسب برای سایت

خط تیره و اعداد در دامنه ممنوع!

یکی از اشتباهاتی که خیلی از افراد تازه کار در انتخاب نام دامنه وبسایت خود و یا شرکت شان مرتکب می شوند، این است که وقتی نام انتخابی آن ها قبلا انتخاب شده است، از خط تیره برای ساختن یک دامنه منحصر به فرد کمک می گیرند.

شاید در ابتدا ایده ای این چنین خردمندانه به نظر برسد، اما تجربه سالیان اخیر وبمستر ها نشان داده که به یاد سپردن دامنه ای با خط تیره برای کاربران سخت خواهد بود. در ضمن من ممکن است ناخودآگاه، مقدار قابل توجهی از بازدید کنندگان سایت خود را به دامنه رقیب بفرستم. زیرا کاربران به صورت پیش فرض دامنه را بدون خط تیره تایپ می کنند، و طبیعتا سر از وبسایت رقیب من در خواهند آورد.

.Com بهترین انتخاب

درست است که امروزه گزینه های پر شماری، برای نشستن در انتهای URL شما در دسترس هستند، اما net ، .info. و تمام انتخاب هایی از این دست، اولین فکری نیستند که به ذهن کاربران عادی اینترنت خطور می کنند. نزدیک به ۷۵ درصد دامنه های فضای اینترنت، با com. به پایان می رسند. پس اکیدا توصیه می کنیم دامنه ی خود را با com. به اتمام برسانید.
معمولا شرکت ها زمانی به فکر گزینه هایی چون net. و به خصوص ir. میافتند، که دامنه انتخابی آن ها قبلا خریداری شده باشد. اما رفتن به سراغ گزینه دوم، بهتر از کوچ به دامنه ای ارزیابی می شود، که انتخاب نخست کاربران عادی فضای مجازی لقب نمی گیرد. این را هم به عنوان تیر خلاص در نظر بگیرید، که مرورگر ها اگر کاربر در قسمت URL انتهای دامنه را ننویسد، وی را به صورت اتوماتیک به دامنه com. که احتمالا رقیب شماست، بر می گردانند.

انتخاب دامنه .com

 

سادگی در نوشتن و خواندن دامنه

شاید این امر که دامنه ی یک برند مطرح باید توسط کاربران سریع و بی دردسر تایپ گردد، کاملا بدیهی و معقول به نظر برسد. اما تلفظ آسان یک دامنه از دید عده ای آن قدر هم مهم و حیاتی تلقی نمی شود. خب اگر کمی از ویژگی های فیزیولوژی ذهن انسان بدانیم، متوجه میشویم که مغز ما هر آن چه که راحت تلفظ و خوانده می شود را، بسیار بهتر از کلمات یا عباراتی که صرفا راحت نوشته می شوند ثبت و ضبط می نماید.

اگر دامنه سایت شما به سختی تلفظ می شود، هر چقدر برای برند سازی و تثبیت ارزش های کسب و کار آنلاین خود تلاش کرده اید بی اثر و یا کم اثر خواهد بود. یکی از آزمون های موثر برای سنجش میزان آسانی دامنه ی شما در تلفظ، این است که از ۱۰ نفر بخواهید آن را بدون هیچ پیش زمینه ای بخوانند. اگر بیش از یک یا دو نفر در اولین کوشش به مشکل برخوردند، بهتر است کمی روی نام دامنه ی خود تجدید نظر کنید.

تا حد امکان انتخاب دامنه کوتاه

دامنه های کوتاه به طور عمومی راحت تر به ذهن سپرده می شوند. درست است که دامنه ی یک وبسایت، باید ارزش ها و فعالیت های یک برند را به معرض نمایش بگذارد، اما نباید نوشتن کلمات متعدد موجب طولانی شدن بیش از حد دامنه گردد.

در حقیقت بخش مهمی از برندینگ یک تجارت، در همان ابتدای معرفی به کاربر توسط نام دامنه ی اتفاق می افتد. اگر مخاطب با یک نام مختصر و مفید که فعالیت کسب و کار شما را به بهترین نحو شرح می دهد روبرو گردد، نظر مثبت اولیه ی او نسبت به سایت تان جلب خواهد گردید.

ایجاد برند توسط دامنه انتخابی

وقتی قرار است تا سال ها یک سایت مشخص را برای کسب درآمد و تجارت در اختیار بگیرید، در حقیقت قصد بنا کردن ساختمانی را دارید که دامنه، پی یا فوندانسیون ساختمان شما را تشکیل می دهند. یک وبسایت زمانی موفق قلمداد می شود، که میان رقبای خود تفاوت ایجاد کرده و باعث پدید آمدن یک برند منحصر به فرد شود. برای اینکه بهتر متوجه بشوید به مثال زیر توجه کنید.

اگر بخواهیم یک وب سایت در مورد پاستا بسازیم که دستور پخت پاستا داشته باشد و چند محصول تجاری مرتبط با پاستا را معرفی کند دامین های که به ذهن میرسند اینگونه هستند :
• Pasta-shop.com برای گفتن و یادآوری مشکل به نظر می رسد مخصوصا که احتمال دارد مشتری فراموش کند که در میان آن خط تیره بوده است یا خیر.
• PastaAficionado.com برند شدنی به نظر می رسد، منحصربفرد است، ولی تلفظ آن سخت میباشد.
• PastaLabs.com به علت اینکه تداعی کننده یک معنی علمی است، منحصربفرد است، قابلیت زیادی برای برند شدن دارد، به یادماندنی است و متفاوت است، می تواند یک نام دامنه عالی باشد.
توجه داشته باشید که اعداد و خط تیره در نام دامنه یک مشکل بزرگ هستند و آن را از شبهات به یک برند دور می کنند.

ایجاد برند توسط دامنه انتخابی

استفاده از com.

امروزه بسیاری از پسوندهای نام دامنه جدید موجود از دامنه اصلی، net. و org. به تعداد زیاد مانند pizza ، .photography. و حتی blog. وجود دارد.

ما همیشه توصیه می‌کنیم دامنه com. را انتخاب کنید. در حالی که می‌تواند استفاده از نام‌های با استفاده از پسوندهای جدید هم یک گزینه باشد، یک دامنه com. همچنان بیشتر توسعه یافته و معتبر است. پسوند دامنه جدیدتر مانند ninja. یا photography. می‌تواند غیر قابل اعتماد به نظر برسد.

دامنه‌های com. نیز به یاد ماندنی‌ترین هستند. بسیاری از کاربران، به ویژه کسانی که به عنوان کاربران حرفه ایی تر تکنولوژی شناخته شده نیستند، به صورت خودکار com. را در انتهای هر دامنه بدون فکر کردن درباره آن تایپ می‌کنند.

جالب است بدانید، اکثر صفحه کلید تلفن هوشمند به طور خودکار دکمه com. را دارند.

استفاده از .com

استفاده از کلمات کلیدی

کلمات کلیدی در یک دامنه نقش مهمی بازی می کنند. با استفاده از کلمات کلیدی در نام دامنه شما، به موتورهای جستجو بگویید که وب سایت شما موضوعش چیست. همراه با محتوای با کیفیت و تجربه کاربری خوب، کلمات کلیدی در دامنه شما می‌تواند به شما در ارتقا رتبه شما در گوگل کمک کند.

بسیار دشوار است که دامنه خوبی با کلمات کلیدی مورد نظر شما پیدا شود که قبلا گرفته نشده است. شما باید خلاق باشید و کلمات کلیدی خود را با کلمات دیگر ترکیب کنید تا ترکیب بهتری بدست آورید. البته در نظر داشته باشید که استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی باعث می شود که نام دامنه شما در نتایج گوگل به صورت اسپم تلقی شود و در این زمینه نباید زیاده روی انجام دهید.

استفاده از کلمات کلیدی

 استفاده از عبارات کوتاه

در حالی که کلمات کلیدی مهم هستند، نباید طول دامنه از حد معقولی فراتر برود. بهتر است که یک نام دامنه کوتاه و به یاد ماندنی داشته باشید. یک راه خوب این است که نام دامنه خود را زیر ۱۵ کاراکتر نگه دارید. دامنه‌های طولانی‌تر برای کاربران شما سخت‌تر است.

نتیجه گیری

اسم سایت، باید معادل دامنه ای باشد که برای سایت خود ثبت می کنید و همانطور که اسم سایت شما خوانده می شود، نام دامنه نیز نوشته شود. یک دامنه خوب اینترنتی، باید به راحتی قابل فهم باشد و نحوه خواندن و نوشتن آن یکسان باشد، به روش های مختلف قابل نوشتن نباشد و در یاد افراد باقی بماند. همچنین قابل تقلید توسط دیگران نباشد و در ذهن افراد حس خوبی را تداعی کند، یک دامنه مناسب، حس حرفه ای بودن و اعتماد را در ذهن مخاطب ایجاد می کند. امیدواریم که با رعایت نکات انتخاب نام دامنه که در این مقاله مطرح شد بتوانید یک دامنه اینترنتی مناسب برای کسب و کار اینترنتی خود انتخاب کنید.

(برای مطالعه بیشتر مقاله دامنه وب سایت و نقش آن در بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو را مطالعه کنید.)

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

4.3/5

برای دوستانتان ارسال کنید

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print
Share on email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با شما تماس خواهیم گرفت

Something isn’t Clear?


Feel free to contact me, and I will be more than happy to answer all of your questions.

با شما تماس خواهیم گرفت