اشتباهات طراحی سایت

فهرست مطلب

در این مقاله به برخی از اشتباهات طراحی سایت رایجی که ممکن است طراحان در طراحی وب سایت به آنها توجه نکنند، اشاره می کنیم. با در نظر گرفتن این اشتباهات و یا برطرف کردن آنها، زمان ماندگاری کاربران در سایت شما افزایش می یابد. این امر سبب کابر پسند شدن وب سایت شما و همچنین افزایش رنکینگ سایت شما در موتورهای جستجو می شود.

اشتباهات طراحی سایت رایج

در این مقاله به برخی از اشتباهات طراحی سایت رایجی که ممکن است طراحان در طراحی وب سایت به آنها توجه نکنند، اشاره می کنیم. با در نظر گرفتن این اشتباهات و یا برطرف کردن آنها، زمان ماندگاری کاربران در سایت شما افزایش می یابد. این امر سبب کابر پسند شدن وب سایت شما و همچنین افزایش رنکینگ سایت شما در موتورهای جستجو می شود.

– فونت

استفاده از فونت سایز نامناسب و یکنواخت سبب می شود برخی از کاربران خود را از دست بدهید. زیرا سبب ناخوانایی وب سایت شده، و نیز وضوح وب سایت را کاهش می دهد.

– وجود غلط املایی

این مورد در کاربران تاثیر منفی بسزایی می گذارد. پس طراحان وب سایت می بایست حتی الامکان از این مورد اجتناب کنند.

– استفاده از رنگ های آزاردهنده

طراحان وب سایت می بایست از رنگ هایی که برای کاربران آزاردهنده است و چشم را اذیت می کند، استفاده نکنند. همچنین می بایست از استفاده رنگ هایی که در کنار یکدیگر هارمونی زیبایی ندارند اجتناب کنند.

– استفاده از alt و Title

برای عکس ها حتما از تگ Alt استفاده کنید. زیرا اگر عکس شما به هر دلیلی لود نشد، لاقل متن داخل تگ برای کاربران نمایش داده شود. استفاده از عنوان های گوناگون نیز نشان دهنده تنوع محتوای وب سایت است و هم برای کاربران و هم برای موتورهای جستجو دارای ارزش می باشد. استفاده نکردن از آنها نوعی نقص در کدنویسی طراحی شما می باشد.

– وجود خطای ۴۰۴

کاربران از اینکه لینکی در سایت شما را کلیک کنند و با خطای ۴۰۴ مواجه شوند، آزرده می شوند. سعی کنید تا وقتی صفحه ای را کامل طراحی نکرده اید و آنرا آپلود نکرده اید از لینک آن صفحه در داخل سایت خود استفاده نکنید.

– اسکرول افقی صفحات

این امر کاربرپسند نمی باشد. زیرا کاربران علاقه ای به پیمایش عرضی وب سایت ندارند.

– سرعت لود وب سایت

در صورتیکه حجم صفحه سنگین باشد، سرعت لود آن افزایش می یابد. این امر کاربرپسند نمی باشد و سبب می شود کاربران زیادی را از دست بدهید.

– تصاویر با حجم بالا

استفاده از تصاویر با حجم بالا سبب می شود سرعت لود صفحات افزایش یابد. این امر علاوه بر کاربرپسند نبودن، بر روی رتبه سایت در موتورهای جستجو نیز تاثیر منفی دارد.

– حجم زیاد متون

اگر متون از حجم زیادی برخوردار هستند، بهتر است از ترفند لینک ادامه مطلب یا ترفند استفاده از زیر تیترها، برای مجزا شدن موضوعات یک متن از یکدیگر و چیزهایی شبیه این استفاده کنید. تا کاربران از خواندن مطالب احساس کسالت نکنند.

– پنجره های بازشونده اتوماتیک

استفاده از پنجره های اتوماتیکی که در هنگام کلیک کاربر بر روی دکمه های وب سایت باز می شوند، منجر به از دست دادن کاربران وب سایت می شود. زیرا کابران ترجیح می دهند مقصد را خودشان تععین کنند.

– لینک های ممتد برای رسیدن به صفحه مورد نظر

بهتر است لینک در همان پنجره باز گردد تا هم موجب سرگردانی کاربران نشود و هم اینکه کاربران مایل به استفاده مکرر از لینک ها برای رسیدن به هدف نیستند.

– جمع آوری آدرس پست الکترونیک بدون روند امنیتی

بدین معنی که می بایست برای وارد نمودن آدرس ایمیل، کاربران کاملا مطمئن و متقاعد شوند.

– استفاده از فلش

ممکن است برخی کاربران برنامه فلش نصب شده بر روی سیستم خود نداشته باشند، در نتیجه استفاده از فلش در وب سایت سبب می شود وب سایت برایشان لود نشود. همچنین استفاده از فلش در وب سایت سرعت لود صفحات وب سایت را افزایش می دهد. زیرا حجم وب سایت را سنگین می کند. و نیز سایت های فلش نتیجه خوبی را برای رتبه وب سایت در موتورهای جستجو به ارمغان نمی آورد.

– استفاده تبلیغات در وب سایت

بهتر است از استفاده طراحی هایی که شبیه به آگهی می باشد خودداری کنید زیرا کاربران از متن ها و المانهایی که به آگهی ها شبیه باشند بیزارند و  از آن اجتناب می کنند. در نتیجه استفاده از آگهی ها در وب سایت هم کاربرپسند نیست و هم اینکه اتلاف زحمات می باشد.

– بک لینک

نباید تعداد لینک‌های خارج از سایت زیاد باشند. هم بدلیل متفاوت بودن ساختار طراحی وب سایت ها با هم و هم اینکه موتورهای جستجو در این مورد سختگیری خاصی دارند و رعایت نکردن آن بر روی رتبه وب سایتتان به شدت تاثیر منفی دارد.

– واکنشگرا نبودن وب سایت

در صورتیکه وب سایت واکنشگرا نباشد، کاربران ملزم می شوند تا اندازه صفحه را تغییر دهند تا وب سایت را به صورت کامل ببینند. زیرا کاربران برای دستیابی به صفحات اینترنت از نمایشگرهای مختلف در ابعادهای مختلف استفاده می کنند. این امر کاربرپسند نیست و سبب کاربران می شود.

– غیرفعال کردن دکمه بازگشت

نویسندگان سایت های مضر، مدت ها پیش دریافتند که چگونه دکمه برگشت مرورگر را غیر فعال کنند در نتیجه زمانی که کاربر این دکمه را فشار می داد یکی از چندین اتفاق ناخواسته رخ میداد: یک تغییر مسیر فوری به موقعیت ناخواسته، ثابت ماندن مرورگر در همان مسیر به دلیل غیر فعال شدن دکمه بازگشت و یا باز شدن یک صفحه پاپ آپ.

– عدم قرار دادن شماره تلفن و آدرس در چندین قسمت دردسترس در سایت

اگر شما یک فروشنده هستید، باید چندین راه ارتباطی برای تماس مشتریان با شما در سایت خود قرار دهید. بهترین مسیر ایجاد یک صفحه تماس با ما است. در این صفحه شما باید تمام اطلاعات تماس خود از جمله تلفن، ایمیل، آدرس، شماره همراه و فکس خود را وارد کنید. لینک تماس با ما باید در تمام صفحات وب سایت شما باشد. حتی اگر هیچکس با شما تماس نگرفت هم این اطلاعات موجب شفاف سازی فعالیت شما و اطمینان خاطر بازدیدکنندگان می شود.

– قرار ندادن لینک شبکه های اجتماعی در سایت

اکثر کسب و کارها دارای صفحات فیس بوک، توییتر و پینترست هستند. نکته این است که شبکه های اجتماعی قهرمان ثبات هستند و کسب و کار ها با حضور داشتن در این شبکه ها از آنها سود می برند. فراموش کردن قرار دادن لینک شبکه های اجتماعی در سایت در هنگام طراحی سایت یک اشتباه بزرگ است. با انجام صحیح این کار شما ترافیک سایت خود را خیلی بیشتر افزایش خواهید داد.

 

– راهنمایی ضعیف

اگر سایت شما به گونه ای طراحی شده باشد که کاربر در زمان ورود نتواند اطلاعات دلخواه خود را پیدا کند و سایت شما نتواند کاربر را به موقعیت مورد نظر او هدایت کند، کاربر از سایت شما خارج خواهد شد و به سایت دیگری خواهد رفت.در بالای تمام صفحات سایت در هنگام طراحی سایت باید یک گزینه “جستجو” وجود داشته باشد تا کاربر برای هدایت از آن استفاده کند. محل قرار گرفتن “جستجو” در قسمت بالای صفحه و یا سمت چپ باید باشد در این صورت همیشه قابل مشاهده خواهد بود. در نوار بالایی سایت و یا در قسمت فوتر نیز در هنگام طراحی سایت یک نقشه سایت قرار دهید تا کاربر در یک نگاه بتواند تمام صفحات سایت شما را ببیند.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

4.3/5

برای دوستانتان ارسال کنید

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print
Share on email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با شما تماس خواهیم گرفت

Something isn’t Clear?


Feel free to contact me, and I will be more than happy to answer all of your questions.

با شما تماس خواهیم گرفت