اشتباهات رایج کسب و کارها در شبکه های اجتماعی

فهرست مطلب

این مورد که کسب کارها در شبکه های اجتماعی باید حضور داشته باشند و این حضور هم باید چنان پررنگ و عمیق باشد، شکی نیست و یک امر الزامی برای حضور در این دنیای پرمخاطب است و یکی از زیرشاخه های بازاریابی اینترنتی. اما گاهی مشاهده می کنیم حضور دراین شبکه ها چنان غیرحرفه ایی است که به جای ایجاد نیروی جاذبه در مخاطب، نیروی دافعه ایجاد می کند و این یعنی حضور نداشتن بهتر ازحضور داشتن بی کیفیت.

این مورد که کسب کارها در شبکه های اجتماعی باید حضور داشته باشند و این حضور هم باید چنان پررنگ و عمیق باشد، شکی نیست و یک امر الزامی برای حضور در این دنیای پرمخاطب است و یکی از زیرشاخه های بازاریابی اینترنتی. اما گاهی مشاهده می کنیم حضور دراین شبکه ها چنان غیرحرفه ایی است که به جای ایجاد نیروی جاذبه در مخاطب، نیروی دافعه ایجاد می کند و این یعنی حضور نداشتن بهتر ازحضور داشتن بی کیفیت. شبکه های اجتماعی بهترین جایگاهی هستند که تعامل بین شما و مخاطب عادی که ممکن است مشتری شود، را برقرار می کند پس بهتر است اشتباهات رایج در شبکه های اجتماعی را به کمترین حد خود برسانید تا این تعامل برای شما هدفمند شود. (برای مطالعه بیشتر مقاله تاثیر شبکه های اجتماعی در بازاریابی الکترونیکی را بخوانید.)

اشتباهات رایج در شبکه های اجتماعی

در این مقاله سعی می کنیم اشتباهات رایج در شبکه های اجتماعی را متذکر شویم تا بتواند برای شما کارایی داشته باشد.

۱- منتشر کردن مطالب پی در پی

آیا خودتان مایل هستید روزانه مطالب زیادی را دریافت کنید؟ تصور بفرمایید عضو شبکه ایی مانند اینستاگرام هستید و آن شبکه پی در پی مطالب را بارگزاری می کند. چه احساسی دارید؟ این گونه وقتی خود را جای مشتری می گذارید درک بهتری از این تعامل مجازی دارید. منتشر کردن مطالب پی در پی یکی از اشتباهات رایج در شبکه های اجتماعی است ،پس پشت سرهم پست قرار ندهید.
راهکار پیشنهادی: تنظیم کنید پست های شما در سه بازه زمانی باشد. صبح ساعت هفت که بیشترین بازدید صبح گاهی را دارد. ظهر ساعت دو و شب هنگام ساعت ده شب. این یک ریتم طبیعی و معقول است، حال با توجه به اینکه پست شما چه هدفی را دقیقا دنبال می کند این مقوله می تواند متغیر باشد.

۲- نداشتن خلاقیت در محتوای پست ها و تبلیغ بیش از حد

شما که کسب و کاری دارید و صفحات اجتماعی خود را هم راه اندازی کردید، مدام پست های تبلیغاتی قرار ندهید در بین هر چند تا پست کاربر پسند مناسب با کارتان یک پست تبلیغاتی قرار دهید به طور مثال اگر کسب و کار شما رستوران است و شبکه اطلاع رسانی دارید می توانید پست هایی خلاق کوتاه از پخت غذاها قرار دهید و یا رموز خوشمزه شدن غذا سپس در بین پست ها از رستوران وغذای رستورانتان تبلیغ و یا عکسی قرار دهید.

۳- پست های حاشیه دار ممنوع

خیلی این روزها این کار رواج پیدا کرده. هر کار مخاطب پسندی قطعا کار خوب و قابل تایید نیست. کسب و کارخود را وارد حوادث و اخبار عمومی نکنید که سطح کار شما را پایین بیاورد. کاربری که دنبال اینگونه اخبار باشد قطعا در جای خودش دنبال آن مطلب را می گیرد. مگر اینکه خبری مرتبط باشد مثلا قیمت ارز و طلا برای یک موسسه سهامی.

۴- توجه نکردن به کامنت ها

صرفا یک صفحه ایجاد نکنید که لینک آن را در وب سایت و دیگر جاها منتشر کنید و بگویید کسب و کارتان در شبکه های مجازی حضور دارد. اگر به عکس العمل های کاربران و اعضای خود توجهی نکنید کم کم محبوبیت خود را از دست می دهید. به یاد داشته باشید شبکه های اجتماعی یعنی تعامل دوسویه.

۵- حس فروش را لحظاتی کنار گذارید.

سعی نکنید حس فروش در شبکه های اجتماعی را در کاربر ایجاد کنید. بلکه او را به صورت نامحسوس وسوسه کنید به وب سایت شما مراجعه کند و از آن طریق اقدام به خرید محصول یا خدمت شما کند.

۶- تقلید از دیگر کسب و کارها و کپی برداری

یکی دیگر ار اشتباهات رایج در شبکه های اجتماعی کپی برداری است.گسترش دسترسی به فضای اینترنت سبب شده است که تمامی فعالیت های شما تحت نظر چشمان ریزبین مخاطبان قرار بگیرد. بنابراین اگر پست های شما مشابه پست دیگر کسب و کارها باشد، مخاطبان سریعاً متوجه این تشابه خواهند شد. موضوعی که می تواند راستی و صداقت و در نهایت اعتماد مخاطبان به شما را لکه دار کند. گاهی دیده می شود یک شعر،متن ، عکس خاص به اسم چندین صفحه اجتماعی نشر پیدا کرده است و حتی متوجه نخواهید شد که مالکیت از آن چه کسی است.این کار از لحاظ اخلاقی اصلا مورد تایید نیست وپیشنهاد میکنیم از آن دوری کنید.

۷- افزایش مخاطب و فالوئر به هر روش

تعداد مخاطبان صفحات مجازی شما (فالوئرها) نشان دهنده موفقیت فعالیت و استراتژی بازاریابی شما نیست! زیرا منطقی نیست انتظار داشته باشیم که در چند ماه اول، تعداد زیادی مخاطب و  حجم زیادی از لایک ‌ها و کامنت‌ ها را جمع کنیم. بنابراین اصرار بر اینکه در نخستین هفته‌ ها و ماه ‌های حضور در یک شبکه اجتماعی، همه‌ فعالان آن‌ فضا حداقل یک بار نام ما را بشوند، الزاماً به نتیجه‌ مطلوبی منتهی نمی ‌شود. پس به طور قطع روش های میانبر افزایش فالوئر نه تنها موثر نیست بلکه آسیب زننده نیز هست.

۸- سپردن مدیریت شبکه‌های اجتماعی به شخصی در خارج از کشور

هرگز نباید مدیریت شبکه‌های اجتماعی‌تان را به شخصی در خارج از کشور بسپارید ، از هم ایالتی های خود استفاده کنید که زبان ، لهجه، نگرش کلی ای شبیه به شما دارند.این قضیه در ارتباط با مردم نقش به سزایی دارد.

۹- فراموش کردن اهمیت محتوای تصویری

تمام شبکه‌های پرطرفدار از محتوای تصویری پشتیبانی می‌کنند. اگر اهمیت ارسال تصاویر گرافیکی و عکس‌های باکیفیت را دست کم بگیرید، استراتژی بازاریابی‌تان در شبکه‌های اجتماعی شروع نشده به پایان می‌رسد. استراتژی جداگانه‌ای برای تهیه محتوای تصویری تدوین و آن را در استراتژی کلی بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی‌تان تعبیه کنید. این محتوا از تک‌تک کلمات و جملاتی که می‌نویسید، ‌اهمیت بیشتری دارد. محتوای تصویری باید توجه مردم را به خود جلب کند.

۱۰- نداشتن هدف

یکی دیگر از اشتباهات رایج در شبکه های اجتماعی نداشتن هدفی مشخص است.هر کسب و کاری بابد هدف خاص خود را داشته و برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت مرتبط با شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی نیز باید بخشی از این طرح باشد. هدفگذاری برای فعالیت در شبکه‌های اجتماعی مستلزم این است که شما ابتدا مشتریان هدف خود را مشخص کرده و سپس در مورد محل یافتن آنها تصمیم‌گیری کنید.

۱۱-غافل شدن از اهمیت «بیو»

در سایتی مانند اینستاگرام، بیوگرافی (بیو) افراد و شرکت‌ها نخستین چیزی است که به چشم مراجعه‌کنندگان می‌آید. کسب و کارهایی در شبکه‌های اجتماعی موفقیت بیشتری کسب می‌کنند که بتوانند اطلاعات ضروری خود را به‌گونه‌ای خلاقانه در بیوگرافی بگنجانند و برند خود را متمایز جلوه دهند. ارزش‌های کسب‌وکارتان را در چند کلمه برای مشتریان بالقوه بیان کرده و با نمایش دادن عکس‌هایی از افراد تیم تخصصی خود، مشتریان را با بعد انسانی شرکتتان آشنا کنید.

۱۲-غلط های املایی و دستوری

به این مورد خیلی دقت کنید نوشته های شما شخصیت شما را به کاربران معرفی میکند. برای اینکه سخن شما در دیگران اثرات  موثری داشته باشد ابتدا باید ارزشمند باشد و سپس صحیح ادا شود . داشتن غلط های املایی در مطالب شما باعث از دست رفتن جذابیت  شما در صفحه اجتماعی خواهد شد حتی میتوانید این بازخورد را در کامنت های خود ببینید .پس شایسته است که در کمال دقت و ظرافت به طرح  و اشتراک مطالب بپردازید.

 

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

4.3/5

برای دوستانتان ارسال کنید

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print
Share on email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با شما تماس خواهیم گرفت

Something isn’t Clear?


Feel free to contact me, and I will be more than happy to answer all of your questions.

با شما تماس خواهیم گرفت