اشتباهات رایج در بازاریابی

فهرست مطلب

برخی اشتباهات رایج در بازاریابی وجود دارد که به سادگی می توان از آنها اجتناب کرد. ولی عدم اجتناب از آنها براحتی می تواند به یک کسب و کار موفق آسیب بزند. مثلا با سرعت بخشیدن به فرایند حسابداری فاکتور مشتریان می توان رضایت مندی آنها را بالا برد. در این مقاله به بررسی خطاهای محرز بازاریابی که اجتناب از آنها ساده و حیاتی است خواهیم پرداخت.

برخی اشتباهات رایج در بازاریابی وجود دارد  که به سادگی می توان از آنها اجتناب کرد. ولی عدم اجتناب از آنها براحتی می تواند به یک کسب و کار موفق آسیب بزند. مثلا با سرعت بخشیدن به فرایند حسابداری فاکتور مشتریان می توان رضایت مندی آنها را بالا برد. در این مقاله به بررسی خطاهای محرز بازاریابی که اجتناب از آنها ساده و حیاتی است خواهیم پرداخت.

چشم انداز بازاریابی با گذشته تفاوت های چشم گیری دارد. امروزه ما کانال های بازاریابی را با دقت بسیار بررسی می کنیم تا کوچکترین امکان بهبود ارتباط با مخاطب و مشتری را از دست ندهیم. امروزه بازاریاب ها با دقت تمام رفتارهای بازاریابی خود را در بازه های زمانی مشخص مورد بازبینی قرار می دهند. اگر شما نیز در حوزه بازاریابی فعالیت می کنید، باید بدانید که همواره در حال پیمودن یک مسیر درست در بازاریابی احتمال وجود خطاهای کوچک نیز وجود دارد.

ما بخوبی می دانیم که اجتناب از اشتباهات کوچک بازاریابی در وقت و هزینه های بازاریابی صرفه جویی می کند. درضمن هر چقدر استراتژی های بازاریابی با اشتباه کمتری اجرا شود، روند توسعه برند ما همآهنگ تر خواهد بود.

اشتباهات رایج در بازاریابی

۱- عدم جهش از شخصی سازی به فردگرایی

وقتی که از شخصی سازی پیام های بازاریابی صحبت می کنیم. برداشت های متفاوتی از این واژه میتواند صورت گیرد. اما همه شخصی سازی هایی که ما در بازاریابی خود انجام می دهیم باید همزمان با بهبود تجربه مخاطبان صورت گیرد. برای آنکه بدانید در چه سطحی شخصی سازی پیامهای تبلیغاتی را رعایت می کنید به این سوالات پاسخ دهید؟

  • آیا شخصی سازی بازاریابی شما صرفاً شامل تغییر نام مخاطب در پیام تبلیغاتی است؟
  • آیا شخصی سازی بازاریابی برای شما به معنی دخالت دادن نظرات شخصی خود در پیام تبلیغاتی است؟
  • آیا نظر مخاطبان شما در شخصی سازی پیام های تبلیغاتی موثر است؟

نکته ای که در این جا قصد داریم به آن اشاره کنیم آن است که تنها ۶% از گزارشهای بازاریابی از مجموع گزارش های بازاریابی آفلاین و آنلاین دارای نظر مخاطبان است. و اگر گزارش های بازاریابی شما شامل این بخش نیست مطمئن باشید که هدف گذاری های بازاریابی شما نمی تواند با دقت انجام شود.

۲-    عدم پیروی از قانون ۸۰  به ۲۰

قطعا نام قاعده ۸۰ به ۲۰ در بازاریابی را شنیده اید. این قانون که به اصل پارتو  Pareto Principle معروف است بیان می کند که ۸۰ درصد از موفقیت شما از ۲۰ درصد تلاش های شما نشأت می گیرد. اما آیا این قانون را در بازاریابی خود بکار می برید؟

هنگامیکه بر بازاریابی محتوا، بازاریابی شبکه های اجتماعی، بازاریابی ایمیلی، تمرکز دارید، ۸۰% تلاش شما باید بر روی ایجاد محتوای مفید برای مخاطبان باشد و قاعدتا ۲۰ درصد باقی مانده هم صرف تبلیغ فعالیت های شما خواهد شد (تبلیغ کالای تولیدی و یا خدمات سایت). این ترکیب باعث می شود که مخاطبان وفادار شما بیشتر شوند.

پیام های بازاریابی که براساس نیاز مخاطب تهیه می شود را به عنوان پیام های بازاریابی مشتری مدار نیز معرفی می کنند. این گونه پیام ها تاثیر مثبت زیادی بر موفقیت بازارایابی ایفا می کنند.

۳-    نادیده گرفتن بازاریابی احتباسی retention marketing

بازاریابی احتباسی retention marketing باید ستون فقرات بازاریابی شما باشد. می پرسید چرا؟ دلیل آن بسیار ساده است وقتی که شخصی با کسب و کار شما ارتباط برقرار کرده است فروش ساده تر می شود و در ضمن سود فروش محصول به مشتریان فعلی، بسیار بالاتر از سود فروش همان محصول به مشتریان جدید است.

هنوز متقاعد نشده اید؟ این آمارها را به برسی کنید:

  • احتمال فروش به مشتریان موجود بین ۶۰ تا ۷۰ درصد است. درحالیکه احتمال فروش به مخاطبان جدید عددی بین ۵ تا ۲۰ درصد خواهد بود.
  • هزینه بازارایابی مشتری جدید شش تا هفت برابر بازاریابی برای مشتریان فعلی خواهد بود.

هنگامیکه یک مشتری پیدا می کنید مطمئن شوید که بازاریابی برای او را متوقت نمی کنید. یافتن یک مشتری وفادار در بازار امروز کاری بس دشوار است. بنابراین هنگام جذب مشتری تمام تلاش خود را برای تبدیل مشتری به یک مشتری وفادار انجام دهید.

۴-    عدم انجام مستند سازی بازاریابی

بازاریابی محتوا با ارزش ترین گزینه برای سرمایه گذاری در جهت توسعه نام برند می باشد. جای تعجب نیست که در ۹۴ درصد از کسب و کارهای کوچک، ۹۳ درصد از تجارت های B2B (فروش کالا به صورت عمده فروشی به یک شرکت برای فروش مجدد و یا فراوری کالا و سپس فروش آن) و ۷۷ درصد از تجارت های B2C (فروش کالا به مشتری نهایی یا همان مصرف کننده کالا)، بازاریابی محتوا به کار گرفته شده است. این آمار ها را با شرکت های دارای طرح مکتوب استراتژی بازاریابی محتوا مقایسه کنید: ۳۷ درصد از تجارت های B2B و ۴۰ درصد از تجارت های B2C.

استراتژی تولید محتوای خود را قبل از تولید هر گونه داستانی برای تبلیغ برند خود مستند سازی کنید. اینکار باعث میشود که روند تولید محتوا ساده تر و موثر تر شود.

۵-    نادیده گرفتن کانال ها و طراح های جدید بازاریابی

شرکت های موفق از تمام توان خود در بکار گیری تک تک کانال های بازاریابی استفاده می کنند. آنها به یک کانال بازاریابی قدیمی و یا یک استراتژی بازاریابی قدیمی تکیه نمی کنند. طبق مطالعات دانشکده اقتصاد دانشگاه هاروارد Harvard، خرده فروش هایی که از کانال های متعدد بازاریابی استفاده می کردند بسیار موفق تر از خرده فروشی هایی بودند که از یک کانال بازاریابی استفاده می کردند.

دنیای دیجیتال بطور مدام در حال تکامل است. انطباق با کانالهای جدید بازاریابی پدید آمده در این دنیا برای حفظ ارتباط با مخاطب از اهمیت بالایی برخوردار است.

۶-    استفاده از ایمیل به عنوان یک ابزار تبلیغاتی

تبلیغ صرف در ایمیل شاید زمانی کارایی داشته است. اما در بازاریابی ایمیلی مدرن  اعتماد دو طرف به اطلاعات ارسالی به ایمیل است که باعث ایجاد مخاطب فعال، تبدیل آن به مشتری و تبدیل مشتری به مشتری وفادار می شود. نادیده گرفتن این اعتماد دوطرفه و مسئولیت های آن می تواند عواقب جبران ناپذیری داشته باشد. پیروزی در بازارایابی ایمیلی تنها یک راهکار دارد و آن استفاده از بازاریابی ایمیلی بعنوان یک ابزار تعامل با مخاطب است. استفاده از این روش بجای تکیه بر فروش کالا از طریق تبلیغات ایمیلی موثرترین راهکار برای هر کسب و کاری می باشد.

۷-    عدم صرف زمان کافی برای ایجاد پیام

بزرگترین اشتباه بازاریابی که ممکن است رخ دهد عدم صرف زمان کافی برای تولید محتوای تبلیغاتی قبل از انتشار آن برای مخاطب است.

بدقت به باورهای مشتریان بلقوه خود فکر کنید. در هنگام نوشتن یک پست مهمان، یک تبلیغ ایمیلی، نوشتن متن نوار وضعیت در فیسبوک، یا نوشتن محتوای یک صفحه تبلیغاتی در سایت همکاران، باید تک تک واژه های خود را با دقت انتخاب کنید. تا پیام خود را با دقت و به وضوح و بصورت قانع کننده به مخاطب خود انتقال دهید.

وقتی که راجع به بازاریابی صحبت می کنیم. پیام تبلیغاتی نسبت کانالهای تبلیغاتی از اهمیت بیشتری برخوردار است.

بازاریابی در آینده بسیار پیچیده است. تنها کسانی از آن موفق بیرون خواهند آمد. که برای مشتریان خود تجارب معنی داری ایجاد کنند. اگر می خواهید در بازاریابی دیجیتال موفق شوید تجارب مثبتی برای مشتریان خود ایجاد کنید.

۸- مائوس شدن پس از شنیدن کلمه نه

برخی فروشندگان از شنیدن کلمه نه از جانب مشتری ناراحت می شوند اما باید به خاطر داشته باشید که مشتریان لزوماً با فروشنده هم سلیقه نیستند و ممکن است در برخی موارد با او اختلاف نظر داشته باشند. امروزه بردباری برای فروش یک محصول در نهایت منجر به فروش آن می شود اما با کم تحملی و رفتارهای فکر نشده با مشتری احتمال از دست دادن شانس فروش بسیار بالا می رود.

اگر پاسخ مشتری به پیشنهاد شما برای خرید منفی است، اشکالی ندارد و لزومی برای متقاعد سازی او برای خرید آن محصول وجود ندارد چرا که تنها وقت خود را تلف می کنید. پس بهتر است راه های دیگر را برای فروش امتحان کنید.

برای مطالعه بیشتر میتوانید به مقاله اشتباهات طراحی سایت مراجعه کنید.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

4.3/5

برای دوستانتان ارسال کنید

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print
Share on email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با شما تماس خواهیم گرفت

Something isn’t Clear?


Feel free to contact me, and I will be more than happy to answer all of your questions.

با شما تماس خواهیم گرفت