بهینه سازی شبکه های اجتماعی

بهینه سازی شبکه های اجتماعی

چگونه بهینه سازی شبکه های اجتماعی را انجام دهیم؟

بازدیدکنندگان وبسایت‌های شبکه‌های اجتماعی افرادی هستند که به دنبال جستجوی سریع اخبار هستند و به مدت طولانی منتظر نمی‌مانند. تنها راهی که بتوان بازدیدکنندگان را به مدت طولانی‌تری در وبسایت نگه داشت و نرخ پرش خود (bounce rate) را پایین آورد یکی از راه‌ها می‌تواند از طریق ایجاد محتوای ارزشمند باشد. بازدیدکنندگان را با استفاده از مقالات مرتبط و لینک‌دهی داخلی در داخل وبسایت خود حرکت دهید و آنها را نگه دارید. سه فاکتور مهم وجود دارد که پایه‌ای برای بهینه سازی شبکه های اجتماعی خواهد بود:

  1. محتوا : اشتراک‌گذاری محتوا برای رسانه‌های اجتماعی اهمیت بسیار بالایی دارد؛ بنابراین باید مناسب‌ سازی محتوا برای هر شبکه اجتماعی در نظر گرفته شود. باید سعی شود محتوایی که روی وبسایت گذاشته می‌شود علاوه بر گیرا بودن، خواننده مشتاق به اشتراک‌گذ‌اری آن باشد. همچنین شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک، توییتر، اینستاگرام و غیره ویجیت‌های رایگانی دارند که می‌توان با قرار دادن آنها بر روی سایت برای اشتراک گذاری و ارتباط با کاربران استفاده شود.
  2. طراحی وبسایت: طراحی وبسایت یا وبلاگ نقشی اساسی را برای کاهش نرخ پرش دارد؛ در صورتیکه طراحی وبسایت آزار دهنده باشد امتیاز شما پایین می‌آید. سهولت هدایت کاربر و تبلیغات کمتر همیشه توسط خزشگرهای شبکه‌های اجتماعی ترجیح داده می‌شود. مثلا تجربه شده است که صفحه وب با آبی روشن یا سفید نسبت با صفحاتی با پس زمینه تیره بهتر هستند.
  3. هدایت بری محتوا: همانطور که همه می‌دانیم محتوا پادشاه است. سهولت در خواندن محتوا نقش اساسی را در موفقیت ایجاد می‌کند. مقالات با تصاویر، لیست‌ها، دیتا و آمارها بهترین کار را با وبسایت‌های شبکه‌های اجتماعی انجام می‌دهند. در صورتی که محتوایی می‌نویسید مطمئن شوید در طول آن دسته‌بندی‌های مناسبی داشته باشید تا خواننده براحتی بتواند محتوا را مرور کند. بنابراین در صورت عدم قابلیت خوانده شدن محتوا یا Readability هم کاربران و هم موتورهای جستجو هیچکدام با محتوای شما راحت نخواهند بود. بنابراین می‌تواند بسیار مؤثر در موفقیت محتوای شما باشد.

به طور کلی با افزایش روز به روز شبکه‌های اجتماعی در ایران اهمیت این روش بازاریابی اینترنتی افزایش پیدا می‌کند. بنابراین این شبکه‌ها  مانند موتورهای جستجو بازدید کننده هدفمندی را ایجاد می‌کنند و می‌توانند باعث افزایش فروش وبسایت شوند. (مقاله تاثیر شبکه های اجتماعی در بازاریابی الکترونیکی حتما بخوانید.)

تفاوت بهینه سازی شبکه های اجتماعی (SMO) با بهینه سازی موتور جستجو (SEO)

SMO را می‌توان موردی از زیر شاخه بهینه سازی موتور جستجو (فرایندی است که وبمسترها وبسایت‌های خود را برای بدست آوردن بهترین رتبه‌بندی جستجو بهینه می‌کنند) توصیف کرد. از سال ۲۰۱۰ موتورهای جستجو به طور فزاینده‌ای نتایج را از سایت‌های شبکه‌های اجتماعی فیسبوک، توییتر، یوتیوب و غیره در الویت قرار داده‌اند. با انجام سئو ایده کلی این است که کلیک‌های بیشتری یک شرکت به دست آورد و در نتایج موتورهای جستجو بالاتر رتبه‌بندی شود. بنابراین شرکت‌ها سخت کار می‌کنند تا بتوانند تاکتیک‌هایی اعمال کنند چنانچه به کلیک‌های بیشتر، هدف گذاری بهتر کلمات کلیدی، ایجاد بک‌لینک، ایجاد محتوای منظم و غیره منجر شود.

این ایده به طور کلی با SMO مشابه است؛ تعامل بیشتر با محتوای یک صفحه منجر می‌شود صفحه رتبه بالاتری در جستجوهای وب بگیرد. بنابراین شرکت‌ها بر روی افزایش کارایی دیده شدن در شبکه‌های اجتماعی خود تمرکز می‌کنند، بدین منظور محتوایی ایجاد می‌کنند تا بدانند باعث تعامل بیشتری از فالوورهایشان می‌شود. با داشتن فالوور بیشتر برای یک شرکت، تعامل بیشتری می‌توان به دست آورد. همچنین در صورتی که افراد زیادی شرکت شما را مثلا در فیسبوک جستجو ‌کنند این می‌تواند رتبه‌بندی وب جستجوی شما را ارتقا دهد. بهینه سازی شبکه های اجتماعی (SMO) یک جنبه جدیدی از بازاریابی در دنیای دیجیتال است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *